Agroekológia

Záhradníctvo bez obrábania pôdy vám povieme, ako to dosiahnuť

Záhradníctvo bez obrábania pôdy vám povieme, ako to dosiahnuť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Prevracanie pôdy spôsobuje tvorbu kompaktných vrstiev, ktoré bránia vývoju a výmene na úrovni koreňov. Príliš častou orbou už podzemné organizmy nenachádzajú ideálne podmienky pre život a organická hmota ubúda. To je katastrofa pre záhradu.

Úvod

Niektorí ekologickí záhradníci sa rozhodli prestať obrábať pôdu pomocou chemikálií a snažia sa pôdu obnoviť prirodzene, ako v lesoch. V skutočnosti človek vďaka intenzívnej biologickej aktivite teoreticky nemusí zasahovať.Mikroorganizmy zabezpečujú prienik hnojív, odvodňujú a prevzdušňujú pôdu, pričom ich trus ju živí. Rastliny môžu rozširovať svoje korene, ako chcú, čím zabezpečujú lepšiu údržbu pôdy za každého počasia.

Opakované šliapanie je zodpovedné aj za zhutnenie pôdy. Vytvorte si v záhrade cestičky, aby ste sa vyhli šliapaniu na terasy.

Mravce, dážďovky, háďatká a prvoky prispievajú požitím zvyškov a iných predátorov a tiež pomáhajú zlepšovať cirkuláciu vzduchu, vody a koreňov. Riasy, aktinomycéty, baktérie, vláknité huby a kvasinky poskytujú pachy, organickú hmotu, transformujú, fixujú alebo uvoľňujú dusík, ktorý rastliny môžu asimilovať.

Zorať pôdu?

Po mnohých rokoch orby bude pôda prakticky mŕtva a podzemný život nebude dostatočne bohatý. Preto uprednostnite obmedzenie orby a neprevracanie pôdy.

Zelenina sa pestuje rovnakým spôsobom ako na obrábanej pôde. Používajte ľahké nástroje a pracujte opatrne, aby ste podlahu úplne neprevrátili. Bezúdržbový pozemok sa ľahšie odburiňuje; semená buriny sa už nevynášajú na povrch ako pri orbe. Stačí sa len trochu pohrabať.

Tolerancia buriny

Zakážte všetky chemické pesticídy čo najviac, aj keď sú povolené v ekologickom poľnohospodárstve, tieto produkty ničia hmyz (parazity aj spojencov) a plesne, či už sú to patogény alebo tvorcovia esenciálneho humusu.

Učte sa tolerancii

Toto je miesto, kde sídli hlavné učenie prírodného záhradníctva.

V skutočnosti je potrebné vedieť odolať použitiu postreku proti inváznym burinám alebo proti množstvu vošiek.Samozrejme, ťažko sa znášajú, ale ich vplyv na plodiny zostáva obmedzený. A nakoniec, v organickej záhrade sú problémy s parazitmi len príležitostné, postihujú iba kategóriu zeleniny a z dlhodobého hľadiska sú len zriedka vážne.

Biologická rozmanitosť predovšetkým

Pestovanie rôznych odrôd slúži na zníženie napadnutia. Čím väčší počet druhov a odrôd rastlín, tým lepšie, ale aj pestrosť kvitnúcich a aromatických rastlín, ktoré sú v záhrade veľmi dôležité, tým menšie je riziko napadnutia chorobami a špecifickými škodcami. Nehovoriac o tom, že biozáhrada je perfektnou zimnou záhradou pre staré odrody, ktoré už záhradníci nepestujú, ako je púpava či borák lekársky. Tieto rastliny, ktoré sa vysádzajú každý rok, sa prispôsobia vašej záhrade, produkujú odolné semená a pomáhajú biodiverzite miesta.

Optimálne podmienky pestovania

Doprajte svojej zelenine náskok! Najprv dodržujte plán siatia a výsadby. Ak sú paradajky alebo tekvica vysadené príliš skoro, môžu podľahnúť jarným mrazom. Podobne fazuľa nemôže vyklíčiť v pôde, ktorá nie je dostatočne prehriata. Tiež dobre rešpektujte vzdialenosti výsadby: každá rastlina musí mať dostatok priestoru, vody a svetla, aby dobre rástla a zostala zdravá.

Malé jazierko je dobrý nápad

Zvážte vytvorenie vodného bodu na prilákanie žiab, netopierov, vtákov a iných spojencov. Do veľkej nádoby umiestnite vodné rastliny, aby ste zabránili utopeniu niektorých z týchto pomocných rastlín.

Rezervujte divočinu

Keď pomocný hmyz nežerie škodcov, nájde si nocľah a úkryt v srdci divokých rastlín. Urobte priestor pre žihľavu, trávu, rebríček a iné stromy alebo rastliny v blízkosti záhrady.

Môže to byť tiež zaujímavé: Ako vyrobiť a aplikovať organické insekticídy

Na ochranu podlahy používajte vypchávky

Padding je viac-menej prevzdušnený kryt, ktorý je umiestnený na zemi, aby ho chránil. Chráni pred klimatickými zmenami, obmedzuje problémy s eróziou a znižuje výskyt buriny, ktorá už nerastie kvôli nedostatku svetla.

Existujú dva hlavné typy mulča: zeleninový mulč a krycí mulč. Prvý má tú výhodu, že poskytuje organickú hmotu a zadržiava vodu. Druhý je ideálny na ničenie buriny.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 5 spôsobov, ako regulovať burinu v ekologických záhradách

Čo sa dá použiť ako mulč?

- Kartón alebo papier: používajte ich v rôznych hrúbkach. Je to ekonomické riešenie na jednu sezónu. Pred ich inštaláciou sa uistite, že v nich nie je atrament alebo kontaminujúci materiál.

- Plastová fólia: je vynikajúca na ničenie buriny. Po niekoľkých mesiacoch odstráňte kryt, aby mohol vzduch a voda cirkulovať.

- Syntetická tkanina: pôsobí proti burine po dlhú dobu. Môže byť pokrytá rastlinnou vrstvou, ktorá znižuje svetlo.

- Drevené hobliny: sú vhodné pre bohaté pôdy a môžu zostať na mieste niekoľko rokov.

- Rozdrvený organický odpad: Pred použitím nechajte niekoľko mesiacov rozložiť. Tie možno uchovávať niekoľko rokov.

- Kakaová kôra: Rozložte ich vo vrstve hrubej asi 5 až 7 cm. Ako sa rozkladajú, obohacujú pôdu dusíkom. Jeho životnosť je jeden rok.

- Kosenie trávnika: Kompostovanie lístia: Sú bohaté na dusík a zostávajú aktívne niekoľko mesiacov.

- Slama a seno: dekoratívne a kŕmte rastliny na jeden rok.

Pamätajte, že pôda je živý organizmus a je veľmi pestrá, preto jej štruktúru nesmieme prehnane upravovať, ak je zem veľmi zhutnená, stačí vziať lopatu s hrotmi a pôdu kyprieť. neodletieť Potešia mikroorganizmy a tým aj naše rastliny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: