Agroekológia

Záhradnícke lasagne a pestovanie bez pôdy, kompletný sprievodca

Záhradnícke lasagne a pestovanie bez pôdy, kompletný sprievodca
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Záhradnícke lasagne je jednoducho vytváranie vrstveného rastúceho kopca. Ide o kultivačné médium ľahko a rýchlo sa inštaluje, ktoré bude koncentrátom živín pre rastliny a bude mať „booster“ účinok na plodiny.

Huerto Lasagna

Úvod

Lasagne budú pozostávať predovšetkým zo striedajúcich sa vrstiev organickej hmoty zelená (vlhká, náchylná na dusík) a hnedá (suchá, so sklonom k uhlíku). Od tohto naskladania striedajúcich sa vrstiev dostal svoj názov.

Pestovanie lasagní je permakultúrna technika, ktorámá za cieľ vytvárať dočasné a kvalitné pestovateľské kopčekyplodnosť. Záhrada na lasagne alebo zeleninová záhrada sa dá vytvoriť rýchlo a jednoducho.ak je k dispozícii organická hmota.

Ako vždy v permakultúre neexistuje jediný recept, pretože každé kultivačné médium musí byť prispôsobené jeho kontextu. Tu uvedený príklad ukazuje základný recept, ktorý je možné v prípade potreby upraviť.

Pestovanie lasagní, základný recept

Pre zjednodušenie uvedieme relatívnevšeobecne na vytvorenie kopca na spôsob lasagní z aklasický trávnatý terén, ako je trávnik alebo lúka.

Krok 1: Vyberte a pripravte oblasť pestovania

Lasagne sa vyrábajú v zemi, nie je potrebné kopať ani odstraňovať trávu zo zemeAk máte obzvlášť kompaktnú alebo ťažkú pôdu, môže byť dobré miesto pred mulčovaním jednoducho potriasť, aby ste ho trochu vyvetrali, ale nie je potrebné odstraňovať burinu, čo ušetrí veľa práce.

Ak je pôda obzvlášť suchá, môže byť potrebnétrochu polievať. Ak je tráva v oblasti zvolenej na pestovanie vysokálasagne, stačí ich nakrájať.

Krok 2: Definujte typ okrajov

Na inštaláciu okrajov, ktoré nie sú povinné, je možné zvoliť niekoľko možností. Ovplyvnia trvanie lasagní a ich ľahké premiestňovanie v prípade potreby, môžete použiť debnenie z drevených dosiek, hrany guľatiny alebo kameňov, balíky slamy alebo sena.

Krok 3: Zakryte svetlo na trávnatej ploche na začiatku

Prvá vrstva záhradných lasagní

V oblasti zvolenej na pestovanie lasagní bude zem pokrytá vrstvou surovej lepenky bez atramentu, z toho budú odstránené všetky plastové prvky (lepiaca páska, štítky s prepravnými dokladmi atď.) a akékoľvek stopy lepidla. Niektorí ľudia používajú vrstvy novín namiesto kartónu, ale ak sa tomu dá vyhnúť, aby sa minimalizovalo množstvo atramentu zavedeného do úlohy, je lepšie.

Pri ukladaní prvej vrstvy kartónu na blokovanie svetlabylinky nižšie, kľudne prekryte kartón, aby tam neboli žiadne dieryna tejto prvej základnej vrstve.

Keď je lepenková vrstva rovnomerná po celom povrchu,Zostáva len navlhčiť.

Krok 4: Vrstva hnoja alebo kompostu

Na vlhkú lepenku je vhodné položiť tenkú vrstvu 1do 3 cm vyzretého hnoja alebo kompostu dať život a pomôcť procesurozklad lasagní, ktoré prichádzajú.

Ale toto je voliteľné, takže sa nebojte, ak niečo nemôžete vložiť kvôli nedostatku dostupného materiálu.

Krok 5: Alternatívne vrstvy zeleného a hnedého materiálu

Lasagne Garden Layers

V spodnej časti začneme umiestnením asi 5 cm vrstvy zeleného organického materiálu, ktorý preto bude mať tendenciu byť viac dusíkatý ako uhlíkatý. Môže ísť o pokosenú trávu, rôzny rastlinný odpad, kuchynský odpad ako šupky zo zeleniny, na živiny bohaté divé alebo špeciálne pestované rastliny (žihľava, skorocel a pod.) a listy listnatých stromov, ktoré sú ešte zelené. (ihličie alebo eculaliptus sa neodporúčajú).

Na vrchu tejto prvej „zelenej“ vrstvy avrstva hnedej organickej hmoty, uhlíkatejšia a o niečo hrubšia ako tápredné (6 až 10 cm). Môže to byť slama, seno, mŕtve lístie, drvené drevo(neupravené), piliny alebo kôra (najlepšie zmiešané s inými materiálmihnedá), do mixu materiálov môžeme pridať aj strúhanú lepenkuhnedá, ak máme veľa.

A tak sme začali znova so striedaním vrstiev zelených a hnedých materiálov. Neexistuje žiadny formálne stanovený počet vrstiev na vytvorenie lasagní, pretože to bude vo veľkej miere závisieť od množstva materiálu, ktorý sa dá získať, a od výšky, ktorú im chceme dať. Vo všeobecnosti striedajte 3 vrstvy „zelenej“ s 2 vrstvami „hnedej“ je dobrý priemer Často je o jednu vrstvu hnedého materiálu menej v porovnaní so zeleným materiál, pretože stohovanie zvyčajne končí zelenou vrstvou, aj keď to nie je potrebné.

Celkový počet vrstiev sa bude musieť prispôsobiť zdrojom, ktoré máte, ak máte dostatok na vytvorenie jednej vrstvy z každej, začnite tým, že na vrstvu hnoja položíte hnedú vrstva a končí zelenou vrstvou.

Lasagne vyrobené z jednej vrstvy každého budú menej výživné a vydržia kratšie , pretože budú "prejedol" rýchlejšie cez pôdu a rastliny, ktoré rastú na tomto záhone.

Je dôležité mať na pamäti, že vždy, keď sa usadí vrstva hnedého materiálu, , aby proces rozkladu mohol pokračovať a začať rýchlejšie.

Ďalší zaujímavý malý detail, ktorý obohatí vaše lasagne o živiny, posypte trocha dreveného popola (najlepšie z ohňových konárov alebo polena bez chemikálií) medzi niektoré vrstvy organickej hmoty. To poskytne draslík a fosfor, základné živiny pre násadu ovocia a zdravé plodiny.

Krok 6: Posledná vrstva pre plodiny (voliteľné)

Výroba lasagní sa zvyčajne končí vrstvou, do ktorej zasadíte svoje priamo pestované rastliny. Ide o vrstvu zeminy zmiešanú s vyzretým kompostom alebo zeminou v kvetináči s hrúbkou asi 5 až 10 cm. Ak svoje sadenice nezasadíte ihneď po dokončení lasagní, nezabudnite ich mulčovať, aby ste na pestovateľskom substráte nenechali holú pôdu. A aj keď zasadíte ihneď, Nezabudnite mulčovať holú pôdu okolo vašich rastlín.

Táto posledná vrstva pôdy nie je povinná ak chcete lasagne použiť hlavne na presádzanie sadeníc, v tomto prípade môžete zastavte sa v poslednej vrstve zeleného materiálu a pri inštalácii sadeníc jednoducho dáte zmes zeminy a hnojiva, do ktorej potom umiestnite svoju sadenicu s počiatočným koreňovým balom, v ktorom vyrastie. Potom ho prikryjete mulčom.

Táto posledná vrstva pôdy však bude potrebná, ak chcete nasať do svojich lasagní namiesto presádzania mladých sadeníc zeleniny .

Prečo záhradné lasagne?

Urobiť lasagne, dobre, ale na aký účel? Tie dobréDôvody na pestovanie lasagní sa budú samozrejme líšiť od záhradníka k záhradníkovi.iné.

Z pohľadu záhradníka

Je to veľmi jednoduché a rýchle dočasné kultivačné médium na vytvorenie bez veľkej fyzickej námahy.

Máte veľkú slobodu pri výbere svojej polohyjednoducho začnite na trávnatej ploche.

Okrem toho má veľkú tvarovú voľnosť, čo dáva lasagniam veľmi hravý vzhľad, berúc do úvahy aj praktický vzhľad prístupu k plodinám (vyhnite sa lasagniam, ktoré sú príliš široké a ktorých prostredie nie je prístupné), môžete popustiť uzdu svojej kreativite a užiť si skúšanie rôznych tvarov.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: 10 ideálnych rastlín na založenie biozáhradky

Kôpka podobná lasagnám môže byť vysadená/vysiataihneď po jeho ukončení, a preto ho možno vykonať ako poslednúv prípade potreby moment.

Má upokojujúcu stránku v tom zmysle, žeprvok možno v prípade potreby presunúť do nasledujúceho roka, dona rozdiel od hromady trvalej plodiny, ktorá je oveľa intenzívnejšiaenergiu na tvorenie, ktorú nemožno ľahko presunúť z jednej sezóny do druhej.nasledujúce.

Je ideálnou podporou pre plodiny náročné na živinyako sú cuketa, paradajky, baklažán, paprika, špenát, brokolica atď.

Jeho bohaté zloženie z neho robí nosič, ktorý zlepšuje plodiny, ktoré vo všeobecnosti produkujú vynikajúcu zeleninu.

Pestovanie lasagní môže byť najmä pre deti silným vzdelávacím nástrojom, zábavou, jednoduché na výrobu, nenáročné na pestovanie a zdrojom mnohých postrehov od živých tvorov , možno použiť na experimentovanie s mnohými témami súvisiacimi s prírodou.

Z pohľadu pôdneho ekosystému

Urobiť lasagne znamená dať pôde veľkú rozmanitosť živín (organickej hmoty), ktoré znásobia život, ktorý sa v nej môže rozvinúť, ponúka úkryt a potravu mnohým malým živočíchom, hmyzu a mikroorganizmom.

Na mieste lasagní sa navyše pôda počas životnosti lasagní už nebude obrábať ani šliapať, vyhnete sa problémom s utláčaním a deštrukciou pôdny život lasagní.

A hoci všetka hmota, ktorou prispela v čase svojho vzniku, bola „strávená“ životom pôdy, po jednom či dvoch rokoch vo všeobecnosti bude tento priestor skutočným hnojivom plným života , mikroorganizmov a užitočnej mikrofauny, vďaka ktorým sa bude dať ľahko pestovať.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: