Agroekológia

Čistiaci filter na dažďovú vodu, ako to urobiť jednoducho a ekologicky

Čistiaci filter na dažďovú vodu, ako to urobiť jednoducho a ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Dnes sa pozrieme na to, ako si vyrobiť domáci vodný filter vyrobený z recyklovaných materiálov, v tomto prípade použijeme plastové fľaše. Tieto filtre nám umožňujú získať čistú a dezinfikovanú vodu z baktérií, ktoré môžu spôsobiť poškodenie.

Prečo vyrobiť filter na dažďovú vodu?

Vyrobenie filtra na dažďovú vodu vám umožňuje kontrolovať jej zloženie pomocou známych materiálov.

Pred použitím dažďovej vody, dokonca aj na vonkajšie použitie, sa odporúča filtrácia.Na odstránenie najdôležitejších nečistôt je na úrovni žľabu, kde voda padá do nádrže, umiestnený predfilter. Inštaláciou roštu sa v skutočnosti vyhnete kontaminácii vody úlomkami a nečistotami.

Niektoré z najpoužívanejších filtrov sú:

  • Filter s aktívnym uhlím: absorbuje organické látky a zadržiava nepríjemné pachy.
  • Sedimentový filter: vhodný pre veľké častice.
  • Vložkový filter: Inštaluje sa pred čerpadlo a zadržiava jemné častice
  • Pieskový filter: čistí vodu, používa sa najmä v bazénoch

Z rôznych odporúčaných čističiek sú tie s dreveným uhlím a pieskom ľahko dostupné a lacné. Existujú aj iné systémy, ako je spojenie nádob rôznych veľkostí, napríklad hrncov.Tento proces odstraňuje úlomky, avšak piesok a uhlie majú zaujímavejšie vlastnosti. V skutočnosti zbavujú dažďovú vodu jej nečistôt.

Je výroba filtra na dažďovú vodu vhodným systémom pre všetky nádrže?

Áno, ale váš vodný filter musí zodpovedať požadovanej spotrebe. Ak je určený len na použitie vo vašej záhrade, môže stačiť 200 litrová nádrž. Stále máte možnosť vybrať si medzi rôznymi kapacitami. Ak vodu recyklujete na vyššiu spotrebu a celoročne, odporúča sa veľká podzemná nádrž. Bez ohľadu na použitý systém musí byť nainštalovaný jeden alebo viac filtrov.

Technicky je možné vyrobiť filter vyrobený v zakopanej nádrži. Odporúčajú sa určité stavebné znalosti. Určite je jednoduchšie vytvoriť filtračný proces s použitím piesku alebo uhlíka pre nadzemný filter.

Ako vyrobiť pieskový filter na dažďovú vodu?

Výroba pieskového filtra na dažďovú vodu je jednoduchá a lacná. Medzi DIY úspechmi je veľkým víťazom piesok. Používa sa na spätné získavanie dažďovej vody a do bazénov. Prečo sa používa tento materiál?

Vlastnosti piesku

Piesok je prírodný prvok a neškodný pre životné prostredie. Existuje pod rôznymi váhami. Filtrácia sa vykonáva podľa jemnosti zrna. Je široko používaný na čistenie vody, pretože zadržiava častice ako bahno a mikroriasy.

Je niekoľko plánov na návrh vašej pieskovej filtrácie, závisí to od vášho systému regenerácie dažďovej vody. Princíp je spoločný pre všetkých bez ohľadu na model.

Vezmite nádobu, cez ktorú bude prechádzať dažďová voda, a postupujte takto:

Prekrývanie viacerých vrstiev.

  • Vrstva malých kamienkov alebo štrku.
  • Vrstva veľkých zŕn piesku.
  • Iný jemný piesok
  • Látka, bavlna alebo mikroperforovaná membrána zabraňujúca prechodu najmenších nečistôt.

Toto riešenie je jednoduché na implementáciu, existujú však aj zložitejšie riešenia. Tento filter bude nainštalovaný vo vašom zberači dažďovej vody.

Tento výrobný princíp je prenosný do vyššej mierky, napríklad pre zakopanú nádrž. Je potrebné použiť potrubie veľkého priemeru s granulometriou piesku (od najväčšieho po najjemnejší).

Tento proces účinne zbavuje vodu nečistôt. Zmeňte každú položku raz za mesiac. Jedinou nevýhodou je, že kvapalina tečie pomaly.

Filter s aktívnym uhlím na dažďovú vodu

Alternatívou k piesku je vyrobiť filter s aktívnym uhlím na dažďovú vodu. Tento materiál sa používa na čistenie nečistôt a elimináciu pachov najmä pre domáce použitie, používa sa aj v akváriových filtroch.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako veľmi jednoducho vyrobiť solárnu kvapkovú závlahu z plastových fliaš

Vlastnosti aktívneho uhlia

Aktívne uhlie sa používa ako filtračné médium už od nepamäti. Skladá sa z rôznych častí (trupy, drevo atď.)

Čím je uhlík jemnejší, tým viac zadržiava častice vrátane plynu obsiahnutého vo vzduchu. Pokiaľ ide o regeneráciu dažďovej vody, má schopnosť blokovať chlór a pesticídy.

Ako vyrobiť filter s aktívnym uhlím?

Výroba filtra s aktívnym uhlím má rovnaké základy ako piesok. Vezmite nádobu, môže to byť fľaša, a umiestnite prvky v nasledujúcom poradí:

  • Membrána (bavlna, látka atď.)
  • Aktívne uhlie, je možné použiť drvené uhlie
  • Vrstva piesku, aby sa drevené uhlie nehýbalo.
  • Vrstva štrku
  • A nakoniec vrstva kameňov

V porovnaní s pieskovým filtrom nemusíte získať čistú vodu pri prvom prechode. Ďalším, prepracovanejším filtrovaním je prekrytie kamienkov, štrku, piesku, popola a aktívneho uhlia.

Navrhnite výkonný systém filtrovania.

Výroba filtra na dažďovú vodu je jednoduchá, dve základné zložky sú piesok a aktívne uhlieOkrem toho nám umožňuje výber materiály na jeho dizajn. Je to spôsob rešpektovania životného prostredia. Podobne, ak počas roka často meníte filtre, je to skutočný spôsob, ako ušetriť peniaze.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: