Záhradné plodiny

Liečivé vlastnosti a použitie Bolda

Liečivé vlastnosti a použitie Bolda
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Boldo alebo latinsky Peumus Boldus je listnatá rastlinatrvalka pôvodom z Čile. Používali sa jej listy s výraznou drevitou arómouuž od úsvitu na kulinárske účely, ale predovšetkým naliečivý. Objavme prednosti Bolda.

Listy boldo obsahujú alkaloidy, z ktorých je najhojnejšie zastúpený tuldín. Boldine je cholagogický alkaloid, čo znamená, že stimuluje sekréciu žlče a uľahčuje jej evakuáciu do črevaJe tiež hepatoprotektívny a bežne sa používa na liečbu žlčových kameňov.

Listy Boldo obsahujú približne 2 % esenciálneho oleja, bohatého na monoterpénové zlúčeniny, ako je limonén, pinén, linalool, cineol a gáfor. Boldo tiež obsahuje polyfenoly a najmä katechín antioxidant.

Uznávané používanie tučného písma

Liečba dyspepsie a hepatobiliárnych porúch; uľaviťpríznaky zápchy (ako doplnková liečba). liečiť kamenežlčníka, poruchy pečene, cystitídu a zmierňujú bolesťreumatické.

Výhody a cnosti

Podpora trávenia

Boldo je choleretikum (stimuluje sekréciu žlče), cholagogikum (podporuje jej vylučovanie) a spazmolytikum. Je indikovaný v prípadoch bolestivého a ťažkého trávenia (dyspepsia), poruchy pečene alebo zápcha

Európska lieková agentúra (EMA) a ESCOP (Európske vedecké družstvo pre bylinnú medicínu) uznávajú použitie bolda na pomoc trávenia a zmiernenie bolesti trávenia .

Francúzska štúdia z roku 1991 zdôrazňuje hepatoprotektívny účinok boldinu a čilská štúdia z roku 1997 ukazuje pozitívne účinky boldinu pri akútnej kolitíde.

Antioxidačné a protizápalové

Boldine je silný antioxidant s protizápalovými účinkamia relaxanciá na hladké svalstvo čreva. Chráni aj tkaniváproti peroxidačnému pôsobeniu voľných radikálov.

Poruchy močenia

Boldine je mierne diuretický a antiseptický, vďaka čomu je účinný pri liečbe cystitídy, menších infekcií močových ciest alebo stavov močových ciest spôsobených infekcia.

Alkaloidy a flavonoidy obsiahnuté v listoch boldo sú tiež antipyretické, čo znamená, že pôsobia proti horúčke znižovaním telesnej teploty .

Boldo dávkovanie

Boldo možno použiť rôznymi spôsobmi v závislosti odpožadovaný efekt.

V infúziije účinný pri zmierňovaní bolesti čriev alebo žalúdka. 1 až 2 g listov sa odporúča vylúhovať v 300 ml vody asi desať minút.

Ako práškový alebo zapuzdrený prášok sa odporúča na liečbu porúch pečene alebo močových ciest. Preto sa odporúča 200 mg až 1 g pred každým jedlom.

Ako esenciálny olej sa odporúča 0,1 až 0,3 ml trikrát denne

Ako materská tinktúra 0,5 až 2 ml trikrát denne.

V každom prípade odporúča sa neprekračovať 3 g boldo (prášok alebo list) denne.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Boldo kúra je kontraindikovaná v prípade žlčových kameňov s kameňmi. Vo všeobecnosti musia byť všetky patologické stavy pečene a žlčníka lekársky kontrolované pred začatím akejkoľvek kúry výživovým doplnkom.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Liečivé vlastnosti rozmarínu

Tehotné a dojčiace ženy, ako aj detimálo jeden by sa mal vyhnúť užívaniu tučného písma.

Keďže Boldina je alkaloid, odporúča sa dodržiavať obvyklé dávky. Veľmi vysoké dávky bolda môžu spôsobiť kŕče alebo mať neuroleptický účinok.

Nakoniec, tučný môže byť alergénny. V prípade alergie sa konzumácia bolda formálne neodporúča.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: