Záhradné plodiny

Vlastnosti a použitie Yerba Mate

Vlastnosti a použitie Yerba Mate
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Domorodé obyvateľstvo Brazílie a Paraguaja pilo yerba maté už od staroveku. Európania sa o tom dozvedeli až v 16. storočí prostredníctvom cestovných správ španielskeho prieskumníka. Ten uviedol, že indiáni Guarani z Paraguaja pripravili infúziu listov na podporu dobrej nálady a zahnanie únavy Nápoj sa v Španielsku stal zúrivým, čo viedlo jezuitov na misii v Paraguaji sadiť stromy, ktoré produkovali vytúžené listy, odtiaľ názov „jezuitský čaj“. Yerba maté sa pestuje aj v Indii: je súčasťou ajurvédskeho liekopisu na liečbu bolestí hlavy, únavy, nervových zrútení a reumatických bolestí.

Liečby pomocou yerba mate

Účinné: Zlepšiť bdelosť a bojovať proti únave z krátkodobého hľadiska.

Pravdepodobná účinnosť: Zlepšenie kognitívnej výkonnosti v krátkodobom horizonte.

Účinnosť neistá: Znížte „zlý“ cholesterol (LDL) a zvýšte „dobrý“ cholesterol (HDL). Prispieva k chudnutiu.

Uznávané použitie: Bojujte s krátkodobou duševnou a fyzickou únavou.

Tradičné použitie: Zmierňuje bolesti hlavy a reumatické bolesti, podporuje chudnutie.

Stručná história yerba mate

Meno „mate“ pochádza zo španielčiny a znamená"tekvica", v narážke na malú tekvicu, v ktorejpiť v Južnej Amerike. Niekedy sa do nich pridáva citrónová šťava alebo mlieko a cukorinfúzia mate. Maté sa podáva aj so „slamkou“ nazývanou bombilla,zvyčajne kovové, s filtrom v základni, aby sa zabránilo prehltnutiuprášok zo sušených listov, ktorý sa nachádza na dne malej tekvice. V ňomV Paraguaji a Uruguaji je jeho konzumácia ako denného stimulantu rozšírenejšianež káva alebo čaj.

V Severnej Amerike sa distribútori yerba maté snažili predstierať, že listy používané na výrobu nápoja neobsahujú kofeín. Toto nie je presné, pretože listy Ilex paraguariensis obsahujú v priemere 1 % kofeínu, menej ako káva, ale viac ako čaj.

Výskum yerba mate

Stimulačné účinky yerba maté na centrálny nervový systém sú z veľkej časti spôsobené kofeínom, ktorý obsahuje. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto látke, pozrite si informačný list o kofeíne.

Ospalosť a únava

Kofeín obsiahnutý v yerba maté stimuluje centrálny nervový systém, zvyšuje pozornosť a pomáha bojovať proti ospalosti a spánku. Každodenné skúsenosti to potvrdzujú a výsledky najnovších klinických štúdií nenechajú priestor na pochybnosti.

Poznávanie (pamäť, vnímanie, učenie atď.)

Niekoľko klinických štúdií ukazuje, že kofeín, jedna z hlavných zložiek yerba maté, môže krátkodobo zlepšiť kognitívnu výkonnosť. Žiadna z týchto štúdií však nebola vykonaná s prípravkami yerba maté.

Hladiny cholesterolu

Konzumácia približne 4 šálok yerba maté denne výrazne znížila hladinu cholesterolu u ľudí s normálnou alebo vysokou hladinou cholesterolu. Tiež zlepšil rovnováhu medzi zlým (LDL) a dobrým (HDL) cholesterolom u ľudí s dyslipidémiou alebo hypercholesterolémiou, vrátane tých, ktorí už sú liečení statínmi.

Strata váhy

Vo Veľkej Británii a vo Francúzsku je yerba maté akceptované ako doplnok ku kúram na chudnutie kvôli účinku kofeínu na potlačenie chuti do jedla. Štúdia o produktoch na chudnutie vo Švajčiarsku odhalila, že produkt na báze yerba maté by mohol mať účinok podporujúci chudnutie.

Psychická a fyzická únava

Na základe jeho použitia v osvedčených systémoch tradičnej medicíny, ako aj in vitro štúdiách a štúdiách na zvieratách Komisia E od roku 1988 uznáva medicínske využitie yerba maté v boji proti duševnej a fyzickej únave .

Tradičné použitie yerba maté

Uznáva sa, že yerba maté môže stimulovať centrálny nervový systém, zvýšiť krvný tlak a zmierniť bolesť hlavy v dôsledku zlého periférneho krvného obehu , kvôli obsahu kofeínu.Tradične sa používa aj na liečbu reumatických bolestí, no neexistujú pre to žiadne vedecké dôkazy.

Yerba mate/ephedra: Nebezpečná kombinácia. Je známe, že kofeín potláča chuť do jedla. Z tohto dôvodu sa výťažky z yerba maté používajú v produktoch na chudnutie v kombinácii s ephedrou. Kombinácia kofeín/efedra môže podporiť mierny krátkodobý úbytok hmotnosti ako súčasť nízkokalorickej diéty. Použitie tohto typu produktu sa však neodporúča. Efedra a efedrín majú nielen silné a potenciálne nebezpečné stimulačné účinky, ale kofeín ich zvyšuje.

Rôzne. Listy Yerba mate obsahujú veľké množstvo rôznych antioxidačných látok, najmä polyfenolov. Rastlina priťahuje rastúci vedecký záujem, pretože tieto látky pomáhajú znižovať riziko niektorých druhov rakoviny a zohrávajú ochrannú úlohu v srdci a krvných cievach.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že yerbamate zabíja bunky rakoviny pečene, ale žiadna klinická štúdiajeho účinok na ľudí bol vyhodnotený.

Interakcie yerba mate

S bylinkami alebo doplnkami

Ephedra môže zhoršiť nežiaduce stimulačné účinkykofeínu, ktorý pri zneužívaní môže spôsobiť mdloby a dokoncaZástavy srdca. Kombinácie týchto dvoch látok sú zakázanéKanada, ale kombinácia kofeínu a pomarančového extraktu je povolenáhorká (rastlina, ktorá nahradila efedru v koktailoch predpokladanýmzoštíhľujúce vlastnosti). Môže však mať rovnaké účinkynežiaduce.

Stimulačné účinky yerba maté sa pridávajú k účinkompotraviny, nápoje a iné produkty, ktoré obsahujú kofeín.

S liekmi

Kofeín v yerba maté môže:

- zvyšujú účinky liekov proti bolesti ako naprparacetamol a kyselinu acetylsalicylovú, ale aj zvýšiťznačne jeho absorpciu (rádovo 40 %), čo môže byť nebezpečnév prípade paracetamolu (toxicita pečene);

- znižujú účinky sedatív a sedatív ako naprbenzodiazepíny

- zvyšuje nežiaduce účinky, vrátane účinkov na srdceteofylín a bronchodilatanciá

- zvyšujú nežiaduce účinky spojené so stimulantmicentrálny nervový systém, ako je efedrín.

Cimetidine. Cimetidín, ktorý sa predpisuje pacientom s peptickými vredmi, výrazne spomaľuje odstraňovanie kofeínu z tela, čo môže zvýšiť nepriaznivé účinky kofeínu.

Klozapín. Kofeín môže zhoršiť účinky a toxicitu tohto neuroleptika.

Antacidá. Kofeín môže pôsobiť proti účinku antacíd stimuláciou produkcie žalúdočnej kyseliny.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Liečivé vlastnosti Boldo

Alendronát. Kofeín môže inhibovať absorpciu tohto lieku predpísaného na prevenciu a liečbu osteoporózy. Vyhnite sa pitiu kofeínu 2 hodiny pred a po užití lieku.

Antikoagulanciá/protidoštičkové látky. Kofeín môže zvýšiť riziko krvácania u ľudí užívajúcich antikoagulanciá.

Nikotín. Kofeín môže zvýšiť riziko závislosti na nikotíne.

Pretože sa zvyšuje hladina kofeínu v krvi, alkohol, perorálne kontraceptíva, estrogén a niektoré antibiotiká (disulfiram, riluzol, terbinafín, verapamil, fluvoxamín) môžu zvýšiť svoje vedľajšie účinky.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: