Záhradné plodiny

Ako pestovať zemiaky v biozáhradke

Ako pestovať zemiaky v biozáhradke
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Zemiaky sa ľahko pestujú a veľmi dobre sa udržiavajú. ExistujeMnoho odrôd s rôznymi chuťami a textúrami. Na druhej strane okupujúdostatok miesta, a ak ich chcete celoročne, radšej veľkú záhradu.Zemiaky môžete pestovať aj vo veľkých kvetináčoch alebo vreciach a niekam ich položiťrohu vašej terasy alebo balkóna.

Pestovateľské obdobia zemiakov

Skladové zemiaky sa vysádzajú na jar a zbierajú sa v plnej zrelosti koncom leta.Vysádzajte, až keď pominú tuhé mrazy Hľuzy znesú chlad v zemi, ale nie mladé výhonky, ktoré vychádzajú zo zeme.

Zber prebieha v lete, keď stonky uschnú. V dobrých podmienkach je možné zemiaky skladovať až do nasledujúcej jari V prípade potreby ich však môžete odstrániť ešte pred úplným dozretím, ale neudržia sa na dlho .

Nové alebo skoré zemiaky

Skoré zemiaky sa zbierajú skôr, ako súplne zrelé. Nevydržia dlho a sú veľkémálo. Na druhej strane, zber sa robí na jar, jeho chuť je výraznejšiajemná a pokožka je tenšia.

Malo by sa vysádzať skoro v sezóne, od neskorej zimy, v závislosti od regiónu. Preto sú vyhradené skôr regiónom s miernymi zimami.Ak je zima, môžete ich skoro na jar prikryť tunelom alebo núteným závojom Zber začína hneď, ako odkvitnú prvé kvety.

Pre skoré zemiaky je lepšie použiť odrodyskoro. Často ponúkajú nižší výkon, ale vyvíjajú viacrýchlo.

Umiestnenie a hnojenie

Zemiaky by mali rásť na plnom slnku, v ideálne voľnej, bohatej a hlbokej pôde. Uprednostňuje mierne kyslé pôdy bohaté na humus.

Na jeseň pred pestovaním pôdu treba obohatiť o poriadnu dávku kompostu alebo hnojiva Neváhajte dať veľa, zemiak je pažravý a má rád bohaté hnojenie, najmä draslíkom. Na rozdiel od mnohých druhov zeleniny Zemiaky znesú kompost alebo kompost, ktorý nie je zle rozložený V tomto prípade však môžu byť náchylnejšie na choroby, ako je pleseň (huba).

Pri zakladaní záhrady sú dobré najskôr zemiakyplodina. Súťažte s burinou a uvoľnite pôdu.

Klíčenie zemiakov

Naklíčením zemiakov pred výsadbou zabezpečíte askoršia a väčšia úroda. Nie je to však povinné, môžuveľmi dobre klíčia pod zemou. Ale v tomto prípade by ste sa ich mali pokúsiť zasadiťpredtým.

V obchodoch nájdete už vyklíčené semiačka, no drahšie ako nenaklíčené. Ak to chcete urobiť sami, mali by ste si naplánovať naklíčenie rastlín 4-5 týždňov pred ich vysadením v záhrade.

Na tento účel rozložte zemiaky do škatúľ bez toho, aby ste ich ukladali na seba. Umiestnite ich na svetlo, do miestnosti s teplotou medzi 10 a 15°. O mesiac a pol by sa mali objaviť výhonky.

Najprv som kúpil zemiaky na biotrhu, požiadal som ich, aby mi dali tie s klíčkami, keďže som chcel, aby narástli. Teraz každý rok nechávam časť svojej úrody, aby som ju zasadil v ďalšej sezóne, aby som sa uistil, že je 100% organická.

Pestovanie zemiakov

Vykopte 15 cm hlboko do brázd vzdialených od seba 40 až 60 cm. Umiestnite hľuzu s klíčkami smerom nahor a nechajte vzdialenosť aspoň 25 alebo 30 cm. Jemne ich zasypte zeminou, aby ste neporušili klíčky a zalejte dažďovou vodou, ak je k dispozícii, ak používate vodu z vodovodu, nechajte ju odpočívať asi 24 hodín, aby chlór sa odparuje .

Nemusíte sadiť celú hľuzu zemiakov, môžete odrezať každý klinček (začiatok stonky) s dužinou a zasadiť ichPri šúpaní zemiakov na konci zimy urobte pre každý klinček šupky veľkým nožom, aby ste zachovali dobrú hrúbku dužiny.

Všetky tieto peelingy okamžite rozmiestnite na miestepestovania. Mladé výhonky by sa mali objaviť na jar.

Zakryte hľuzy pred slnkom

Moundovanie spočíva v nanesení pomerne veľkého kopca zeminy na základňu rastlín, ktorá zakryje prvé listy.Zemiaky tým zakryjete, chránite ich pred slnkom a zabránite lámaniu stoniek Ak hľuzy nie sú zakryté, zozelenajú a produkujú solanín. Horká látka, ktorá môže byť vo vysokých dávkach toxická.

Prvé ryhovanie sa zvyčajne robí mesiac a pol po výsadbe, keď stonky dosiahnu výšku asi 20 cmOkrem toho, druhý sa uskutoční o 3 alebo 4 týždne neskôr. Táto brázda tiež odstráni burinu a uvoľní pôdu.

Mulčovanie alebo mulčovanie

Namiesto zakrývania zemiakov zeminou ich môžete prikryťs hustým mulčom. Výsledok bude viac-menej rovnaký a úrodabude to jednoduchšie, na zber hľúz budete musieť iba rozhrnúť slamu.

Budete však potrebovať veľké množstvo slamy, ktorábudete musieť doplniť raz alebo dvakrát. Zdá sa, že aj výnosy súnajlepšie, ak sú hľuzy zasadené niekoľko centimetrov pod zemounamiesto toho, aby ste ich jednoducho položili na povrch pôdy, ako sa odporúčakrát.

Choroby a škodcovia zemiakov

Múčnatka: Na listoch sa tvoria žlté alebo hnedé škvrny, ktoré zasychajú. Hľuzy môžu byť ovplyvnené a hniť. Môžete vyskúšať bordovú zmes, alebo skúsiť posilniť rastliny prasličkou. Metódy kontroly a prevencie sú rovnaké ako pri plesni paradajok. Tu sa môžete dozvedieť viac o tejto hube.

Larvy drôtovcov: Sú to malé červy, ktoré sa zavŕtavajú do hľúz a spôsobujú ich hnilobu. Vyzerajú ako potravinové červy. Larvy môžete zachytiť plátkami zemiakov, ktoré budete odstraňovať každé 2-3 dni.

Colorado chrobák: Žltý hmyz s čiernymi pruhmi, ktoré požierajú celú rastlinu. Hmyz, larvy a vajíčka sa musia odstrániť ručne. Ale v sadoch sú čoraz vzácnejšie.

Zber konzumných zemiakov

Zber prebieha, keď stonky a listy uschnú. 3 až 4 mesiace po výsadbe, zvyčajne uprostred leta.

Počkajte na suché obdobie a vykopte všetky malé rastlinkykúsok po kúsku Použite rýľovú vidličku a opatrne odstráňte zeminu. Zatiaľ čozdvihnete pôdu, jemne potiahnete stonky, aby ste odstránili hľuzy. Niepokojne hľadajte pôdu ručne, aby ste našli posledné hľuzy.

Ak poškodíte niektoré hľuzy, Uchovajte si ich na rýchlu spotrebu Odstráňte aj hľuzy, ktoré začnú hniť, aby nekontaminovali ostatné počas skladovanie. Ak je suché počasie, nechajte zemiaky deň alebo dva sušiť. Ak prší, uložte ich priamo pod strechu.

Zber nových alebo skorých zemiakov

Keď sa objavia kvety, začnú sa vytvárať hľuzy. Pred zberom prvých hľúz by ste preto mali počkať, kým kvety nezačnú blednúť. Vyberajte len zemiaky, ktoré sa chystáte rýchlo zjesť, pretože vám vydržia len niekoľko dní.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať melón v biozáhrade

Úložisko

Po zbere a sušení sa zemiaky musia očistiťich kefovaním odstráňte nečistoty. Potom ich uložte do kartónových škatúľ. Aby sa zabránilo ich vädnutiu, musia byťskladované pri teplote okolo 10°C. Zvyčajne v pivnici alebo na inom chladnom miestenezmrazujte. Nemali by vidieť svetlo, aby obmedzili vývoj nových výhonkov.Musia sa pravidelne kontrolovať, aby sa odstránili tie, ktoré začínajú hniť.a potlačte všetky výhonky, ktoré sa objavia.

Asociácie

Je ťažké spojiť zemiaky s inou zeleninou. súhltavý a okraj nedovolí, aby sa iná zelenina rozptýlila medziriadkov. V záhrade je lepšie vyhradiť miesto len pre nich.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: