Agroekológia

Prečo stavať hlinený dom, povieme vám všetky podrobnosti

Prečo stavať hlinený dom, povieme vám všetky podrobnosti
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hlinené domy sú nepochybne najlepšou voľbou pri stavbe, sú to termoklimatické domy, vysoko odolné voči nepriazni počasia, pohodlné a nižšie náklady ako tradičná stavba

Moderný hlinený dom

Značná časť svetovej populácie žije v domoch zo surovej zeminy, väčšinou z núdze a nedostatku iných prostriedkov. Ale v skutočnosti sa ukazuje, že aj táto voľba má veľa dôležitých výhodOkrem takmer nulových nákladov na energiu nevytvára žiadny negatívny vplyv na svoje bezprostredné prostredie a na konci cyklu je plne recyklovateľný.

Hoci mnohé stavby z prírodných materiálov, najmä zo zeme, odolali skúške času, výstavba budov z týchto materiálov v priebehu 20. storočia takmer úplne zanikla. Je to spôsobené vývojom komerčných stavebných materiálov a metód šetriacich prácu, ktoré si získali prestíž a konotáciu, a to aj v Ázii a Afrike.

Prirodzené staviteľské zručnosti a remeselná zručnosť remeselníkov, ktorí si prostredníctvom svojich predkov najčastejšie odovzdávali poznatky špecifické pre danú situáciu, sa takmer vytratili, s výnimkou niekoľkých malých skupín ľudí roztrúsených po všetkých.

V dôsledku toho sú budovy postavené s použitím prírodných materiálov a metód v súčasnosti na svete vzácne.

Hlinený dom s mnohými výhodami

Kompletný kompozitný materiál, ktorý je výsledkom zmesi hliny, piesku, bahna a štrku, zem ponúka výnimočnú schopnosť absorpcie vody, pozoruhodnú tepelnú zotrvačnosť a zvukovoizolačné vlastnosti (zníženie hluku, tlmenie rezonančných efektov), ktoré sú prakticky nezmeniteľné. Je tiež známe, že je vysoko nepriepustný pre elektromagnetické polia, poskytuje významný tieniaci účinok proti kozmickému žiareniu a tým, ktoré vysielajú antény, čo výrazne zvyšuje biotickú kvalitu lokality .

Navyše, jeho prirodzená estetika, či už je alebo nie je pridaná slama alebo iné vlákna, umožňuje zaobísť sa bez dokončovacích omietok alebo farieb.

Hlinené domy sú prirodzene izolované, takže v lete budú chladné a v zime teplé. Sú mimoriadne pevné, ak sú správne postavené a zástancovia hlinených domov tvrdia, že sú odolné voči zemetraseniu.Iní zástancovia hlinených domov tvrdia, že sú veľmi zdravé a v zmesi nie sú žiadne dráždivé chemikálie, ktoré spôsobujú alergie atď.

Rôzne stavebné procesy

Dnes sa surová zemina najčastejšie používa vo forme nepálených tehál, lisovaných tehál alebo quincha.

Pojem „konštrukcia zeme“ zahŕňa množstvo dobre známych metód vrátane nasledujúcich:

  • Hlinená hlina, ktorá spočíva vo vývoji zmesi piesku a hliny a jej stlačení vo forme na tvarovanie stien atď. . Zvyčajne nejaká forma izolácie, ako je polyetylén, polyuretán alebo dokonca starý novinový papier v strede steny, ktorá môže byť tiež vystužená oceľovými tyčami.
  • Cob, je zmes polomäkkej pôdy zmiešanej so slamou alebo akoukoľvek inou predsušenou vlákninou. Môže sa pridať aj piesok a hlina, všetko zmiešané v jame alebo elektrickom mixéri.
  • El Tapial, je monolitický konštrukčný systém vyrobený zo surovej zeminy zhutnenej v debnení. Pôda, ktorá sa má použiť, by mala byť v ideálnom prípade štrkovitá a ílovitá, existujú však budovy z nepálených tehál vyrobené z jemnej zeminy. Pôdu možno upraviť (alebo stabilizovať) vápnom, cementom a zriedkavejšie aj inými prípravkami.
  • Adobe, je surová hlinená tehla, sušená na slnku a používaná ako stavebný materiál. Tieto tehly sa získavajú zo zmesi hliny, vody a prípadne spojiva, ktoré sa používa v malých množstvách: napríklad nasekaná slama. ´
  • La quincha, je ďalšou dôležitou metódou pri výstavbe prírodných budov, vrátane domov, ktoré sú bežne postavené zo zmesi hlineného základu. , a bambus a slama na strechy a strechy hlinených domov.

V tomto článku učíme podrobnejšie o tom, ako vyrobiť steny z hliny.

Stavba zemných domov je viac umenie ako veda. Naučiť sa používať správne zmesi pre vašu pôdu je skôr otázkou pokusov a omylov ako výpočtov, a preto si vyžaduje určitú dávku experimentovania. Stavba hlineného domu pripomína skôr pečenie koláča ako stavba klasického domu.

Špecifiká terakoty:

Od staroveku bola terakota považovaná za jeden z najbezpečnejších a najefektívnejších stavebných materiálov, najmä pre tepelný komfort, ktorý ponúka.

Vo forme tehál, dlaždíc, dlaždíc, dlaždíc, terakotových alebo terakotových dlaždíc, podlahových krytín spája terakota estetiku, technickú zdatnosť, komfort, izoláciu, šetrnosť k životnému prostrediu a hospodárnosť. Všetky tieto parametre, evidentne kompatibilné s projektom zelenej budovy, z neho robia spoľahlivý materiál, ktorého realizácia je veľmi jednoduchá a ľahko dostupná aj pre laikov.

Najúspešnejšou formou terakotového stavebného materiálu je nepochybne komorová tehla, ktorá vďaka svojej hrúbke až 50 cm umožňuje vytvoríte veľmi pevné nosné steny, úplne zdravé a priedušné. V niektorých špecifických prípadoch na ďalšie zlepšenie ich kapacity môžu byť tehly vyrobené zo zmesi hliny, pilín, celulózy alebo papierovej drviny.

Ďalším najčastejším využitím terakoty je výroba dlaždíc, ktoré sa dnes vyrábajú z pálenej hliny vyspelými technológiami, lisované do veľkého množstva rôznych tvarov, ktoré majú neporovnateľné vlastnosti:sú pevné, trvanlivé, odolné voči hnilobe, atmosferickej kontaminácii (kyslé dažde, chemická agresia a pod.) a ďalšie Vo všeobecnosti jeho optimálne utesnenie zabraňuje všetkým poveternostným vplyvom vyskytujúce sa, ale aj mráz, dážď a vietor.

Dom šetrný k životnému prostrediu

Terakotové domy šetrné k životnému prostrediu sú vyrobené z vlhkých hlinených tehál, ktoré sú tvarované a sušené, aby vytvrdli. Proces sušenia je kľúčový, pretože je zodpovedný za odolnosť domu. Častice v hline sa spájajú a vytvárajú extrémne pevné keramické väzby, ktoré sú takmer neoddeliteľné.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Návod na veľmi jednoduchú výrobu nepálených tehál

Náklady na terakotové domy

Terakotové domy, ako všetky domy, majú počiatočné náklady počas výstavby. Ale náklady na hlinený dom môžu byť až o 50 % nižšie ako náklady na tradičné domy Navyše, údržba týchto domov je veľmi lacná. Mysli opatrne.Hlina sa nedeformuje, nehrdzavie, neodlupuje sa, neútočí na ňu termity ani nemá žiadne iné problémy, ktoré má väčšina domácností. Z tohto dôvodu jediné, za čo musíte skutočne zaplatiť, sú doplnky (farby, inštalatérske práce, elektrina atď.).

Tepelná a akustická izolácia terakotového domu

Terakotové domy odvádzajú výbornú prácu v oblasti tepelnej a akustickej izolácie Čo tým myslím? V podstate, ak bývate v terakotovom dome, môžete očakávať, že budete v zime v teple a v lete v chlade. Tiež sa nemusíte báť veľkého zvuku prichádzajúce vlny alebo opúšťajú miestnosť. V skutočnosti má hlina schopnosť pomaly absorbovať teplo a zvuk a uvoľňovať ho opačným smerom.

Flexibilita aplikácie

Nakoľko je hlina veľmi aktívnym riešením (ľahko tvarovateľná), skutočne vám dáva možnosť vytvarovať si dom presne podľa vašich predstáv.Švárové bloky alebo tehly sú vo všeobecnosti dostupné v štandardných veľkostiach, ktoré musíte integrovať do svojej stavebnej stratégie, ak chcete, aby do seba všetko správne zapadalo. S hlinou ste dokonalým tvorcom a môžete vytvárať a hrať sa s tvarmi, kým nebudú presne podľa vašich predstáv.

Odolnosť voči ohňu

Materiál, z ktorého sú postavené terakotové domy je vysoko odolný voči ohňu Tento koncept existuje už dlho. V polovici 19. storočia ľudia osvietení a drevenice začali vymieňať za domy z hliny, hliny či kameňa. Zdá sa, že kruh je uzavretý, najmä pre ekológov, ktorí sa zaujímajú o zelené domy a stavajú zelené domy.

Záver

Keďže súčasní ľudia, ktorí sú nanajvýš ohľaduplní k životnému prostrediu a osvietení ľudia si uvedomujú, ako môžu prírodné domy ušetriť veľa peňazí na stavebných materiáloch a energii, niet divu, že pozemské domy sa opäť objavujú.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: