Agroekológia

Ako používať moč na hnojenie rastlín

Ako používať moč na hnojenie rastlín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ľudský moč je vysoko účinné hnojivo,lacné a dostupné po celú dobu. Môže byť použitý ako hnojivodoplnkové v sade alebo ako hlavné hnojivo v úrodekvetináč.

Účinné hnojivo

Zloženie

Moč je rýchlo pôsobiace tekuté hnojivo, obzvlášť bohaté na dusík Obsahuje však aj fosfor, draslík, síru a stopové prvky. menšie sumy.Väčšina týchto prvkov je vo forme, ktorú môžu rastliny priamo asimilovať.

Jeho zloženie sa líši podľa stravovania každého človeka. Predpokladá sa však, že obsahuje 3 až 7 g dusíka na liter, 1 až 1,5 g fosforu a draslíka.

Je to hnojivo, ktoré vo všeobecnosti poskytuje rovnaké výsledky ako použitie minerálnych hnojív a dokáže ich efektívne a s nižšími nákladmi nahradiť

Človek vyprodukuje ročne asi 500 litrov moču. Totodokáže zúrodniť až 400 m2 ornej pôdy. Študovalo sa veľa štúdiíoplodňujúca sila moču. Väčšina z nich zaznamenala účinokreálny.

Príprava a dávkovanie

Moč sa môže použiť na zalievanie rastlín zriedený alebo nezriedený. Riedenie vo vode zabraňuje predávkovaniu a uľahčuje jeho distribúciu.

Všeobecne jeden liter moču sa zriedi v 10 litroch vody Jediné, čo musíte urobiť, je vycikať sa do nejakej nádoby a potom zmiešajte svoju úrodu s vodou. Po zriedení tento prípravok nemá skutočne žiadny zápach Nie je ani nebezpečný pre záhradu, treba však počítať s tým, že moč vo vysokých dávkach je toxický pre dážďovky. Nepoužívajte nadmerne.

Úložisko

Na neskoršie použitie si ho môžete uložiť. Robte to v nepriehľadných a dobre utesnených nádobách, ktoré zabraňujú strate amoniaku. Môže sa skladovať až 6 mesiacov.

Ako sa používa moč v záhrade

V zavlažovaní

Moč sa používa vo fáze rastu rastlín. Vo väčšine prípadov postačujú 2-3 zavlažovania v 2-týždňových intervaloch.

Zelenina, ktorá vyžaduje dusík (listová zelenina)najlepšie výsledky: špenát, kapusta, karfiol, šalát, kukurica,pór, mangold Dá sa použiť aj s inou chtivou zeleninou ako naprtekvica, paradajky alebo baklažán.

Tekuté hnojenie močom však nie je povinné, najmä ak ste si už záhradu dobre pohnojili kompostom. Prebytok dusíka môže tiež podporovať choroby, priťahovať škodcov, vytvárať podmáčané ovocie a ovplyvňovať život plodov.

V črepníkových plodinách, kde často potrebujetetekuté hnojivo, veľmi vhodný je moč. Dávky sa značne líšiav závislosti od nádoby. Experimentujte a zo začiatku si to uľahčite.

V hromade kompostu

Mur môžete vziať aj priamo do kompostu. Pomôže to rozložiť organickú hmotu a živiny sa rozložia po celej záhrade. Týmto spôsobom je účinok mierny, prípadné patogény sú zničené vonkajším prostredím a ultrafialovým svetlom, znižuje sa riziko predávkovania.

Dávkovanie a príklady

V sade je počas celého roka výhodnejšie neprekračovať dávku 2 až 3 litre moču na meter štvorcový.

Napríklad v európskych krajinách smernica o dusičnanochvyžaduje maximálny limit 170 kg dusíka na hektár pre celokvykorisťovanie. To zodpovedá 17 g dusíka na meter štvorcový, príppribližne 3 litre moču na meter štvorcový.

Niekoľko príkladov dávok na m2 z rôznych zdrojov:

Paradajky, baklažány, paprika: 3 vstreky 0,5 litra moču (13 g dusíka na m2).

Šalát: 2 vstreky 0,5 litra moču (8 g dusíka na m2).

Kapusta: 3 alebo 4 vstreky po 0,5 litra moču (13/19 g dusíka na m2).

Môže existovať určitá neochota jesť hnojenú zeleninus močom. Keď sa však používa hnoj, je to slama, ale ajzvierací moč a výkaly. A nikdy sme si nevšimli, že paradajky ochutenékravský trus.

Preventívne opatrenia

Choroby a vírusy

Postrachom mnohých ľudí pri používaní moču je prenos rôznych chorôb. V krajinách s miernym podnebím však moč zriedkavo obsahuje patogény. A ak existujú, sú prítomné najmä vo výkaloch. Aby sa predišlo akémukoľvek riziku kontaminácie, Moč nesmie prísť do kontaktu s výkalmi a musí byť od nich od začiatku dobre oddelený

Na výrazné zníženie rizík by sa mal moč skladovať tak, aby boli zničené patogény. Po jednom týždni sa riziko prenosu zníži o 1000. Ale čím dlhšie to trvá, tým je efektívnejšie (až 6 mesiacov).

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tipy na dobrú výrobu kompostu

Tiež Je lepšie, ak medzi posledným hnojením a zberom zeleniny uplynie mesiac. A zalievajte na úpätí rastlín bez toho, aby ste navlhčili ovocie, ktoré sa zje.

Farmaceutické produkty

Používanie moču sa samozrejme neodporúča, keďpodstúpiť chemické ošetrenie. Tieto rôzne produkty môžu byťprenášané na rastliny a potom na tých, ktorí ich konzumujú.

Salinizácia

V niektorých oblastiach, kde dochádza k salinizácii pôdy aproblém, moč treba používať s mierou. Prinesie aj soľ a konzervuspôsobiť stres plodín a straty na výnosoch. V tomto prípade musítesilne zrieďte vodou a striedajte zalievanie obyčajnou vodou.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: