Agroekológia

Ako veľmi jednoducho vyrobiť nepálené tehly

Ako veľmi jednoducho vyrobiť nepálené tehly
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Adobe tehla je jedným zo stavebných materiálovlacnejšia konštrukcia na použitie. Vyrábané tisíce rokovTehla Adobe zostala obľúbeným stavebným materiálom vhorúce a suché miesta. Vytvorenie vlastnej tehly z nepálenej tehly je veľmi jednoduché.

Výroba tehál z blata nevyžaduje vypaľovanie respchemické ošetrenie. Hlinená tehla pozostáva zo zeme, piesku a vodyekologický materiál, ktorý vďaka svojej vysokej izolačnej schopnostiposkytuje skvelý tepelný komfort.

Typ hliny a piesku na použitie

Hlina a určité organické materiály obsiahnuté v pôde sú skutočnými lepidlami, ako je cement. Na výrobu tehál sa musí pridať kamenivo (zvyčajne piesok) a zložky sa musia zmiešať v správnom pomere. Keďže podlaha nie je štandardizovaný materiál, je potrebné vopred vykonať sériu malých testov.

Ide o získanie tehál, ktoré pri suchu nepraskajúa že sú dostatočne ílovité, takže pri ručnom trení niepiesok sa drolí.

Zmes príliš bohatá na hlinu má tendenciu praskať, zatiaľ čo zmes príliš piesčitá sa bude drobiť a celkovo bude menej robustný. Záhradná pôda je väčšinou výborným základom na výrobu tehál. Často je príliš ílovitý, takže treba pridať piesok.

Pomery sú veľmi variabilné v závislosti od typu pôdyhlina k dispozícii: v prípade „poľnohospodárskej“ pôdy môže byťzačnite s pomerom 1 až 2 diely piesku na 5 dielov pôdy a vV prípade veľmi ílovitých pôd 2 alebo 3 diely piesku na 1 dielhlina.

Použitý piesok musí mať rozšírenú zrnitosť. Zrno 0-5 mm zakúpené vo veľkých vreciach je úplne postačujúce. Je dôležité vyhnúť sa použitiu jemnejších pieskov, ktoré by mohli viesť k praskaniu tehál.

Na druhej strane, hrubší piesok sa dá do určitej miery použiť. Až 10 alebo 13 mm, žiadny problém. Okrem toho štrk bráni čistým okrajom.

Vlákna (slama alebo nasekané seno) sú zbytočné, ak tehly nie sú namáhané šmykom (ako v prípade prekladu ). Okrem toho znižujú schopnosť tehál akumulovať teplo (zotrvačnosť). Piesok, ale žiadne vlákna

Otestujte zmes

Test plesní

V vedre ručne alebo stierkou dôkladne premiešajte dostatok zeminy, piesku a vody na výrobu jednej tehly. Je jednoduchšie začať s veľmi tekutou zmesou a postupne pridávať viac pôdy , kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Tehla by mala byť teraz tvarovaná a očíslovaná. Forma by sa mala odstrániť ihneď po formovaní.

Vykonajte niekoľko testov, pričom zakaždým zmeňte pomer hliny/piesku a na každú testovaciu tehlu vložte číslo, aby ste neskôr zistili, ktorá zmes fungovala najlepšie Môžete napríklad začať s 1 dielom ílu na 1 dielom piesku, potom skúste 1 dielom hliny na 2 diely piesku atď… Nechajte ho uschnúť na slnku alebo vo vnútri, ak je príliš teplo, alebo ak je vlhké počasie.

Keď sa nájde správny pomer pôdy a piesku, zostáva už len vyrábať tehly vo veľkom na základe zmesi, ktorá poskytla najlepší výsledokNerez by mal byť dostatočne pevný, aby sa dal prevŕtať vrtákom a nemal by sa drobiť ani lámať pri trení rukami.

Roll Test

Ďalšou metódou, ako zistiť, ktorá zmes je podľa nášho typu pôdy najlepšia, je vyrobiť 25 cm dlhé valčeky s rôznym pomerom hliny a piesku, ktoré nie sú príliš mokré, ale ani príliš suché. šmýkajú sa cez okraj stola, alebo ich môžete vziať do ruky a postupne klesajú, niektoré sa rozbijú a iné nie, takže;

Ak sa zlomí o 5 až 15 cm, zmes je dobrej kvality.

Ak sa zlomí pred 5 cm, zmes je príliš piesčitá a mala by byť obohatená hlinou.

Ak sa zlomí o viac ako 15 cm, zmes je príliš ílovitá a potrebuje pridanie piesku.

Formy a veľkosti tehličiek

Použité formy môžu byť vyrobené z dreva alebo kovu. Štandardné rozmery tehál sú 30 cm dĺžka x 15 cm šírka a 10 cm výška,, ale môžete ich zväčšiť alebo zmenšiť, podľa toho, čo chcete Na začiatok je lepšie vyrobiť si formičky s 2 alebo 3 dutinami, aby bolo odformovanie jednoduchšie a ušetrili ste si chrbát.

Výroba adobes

Zmiešanie sa zvyčajne robí v suchu alebo sa dáva na plachtuna zemi, aby sa nestratil materiál a aby sa dalo dobre našľapovať.

Postupne pridávajte ílovitú pôdu, piesok a vodu, začnite šliapať, aby sa všetko rovnomerne premiešalo, vždy počkajte niekoľko minút anechaj vodu dobre nasiaknuť hlinou, je to veľmi dôležité. Tehly budú oveľa pevnejšie, čím viac hlina dokázala hydratovať.Nezabudnite použiť proporcie, ktoré nám poskytol predchádzajúci test

Keď je zmes hotová, navlhčite formy, aby ste predišli deformácii tehál pri vyberaní z formy. Formy musia byť umiestnené na rovnom povrchu, aby sa získali tehly presných rozmerov.

Vytlačí zmes do foriem Dynamické zhutňovanie umožňuje hustejšie a pevnejšie tehly. Palcami zatlačte pôdu do rohov a pomocou stierky uhlaďte vrchy budúcich tehál a odstráňte prebytočný materiál.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prečo stavať hlinený dom, povieme vám všetky podrobnosti

Okamžite vyberte tehly z formy, dbajte na to, aby ste ich nedeformovali Malé otrasy (a ťahanie) umožňujú účinné uvoľnenie. Ideálne je pracovať s dostatočne suchou zmesou, aby sa príliš nelepila na okraje a aby sa tehla po odformovaní nedeformovala.

Nepálené tehly Nechajte na mieste, kde boli demontované, kým schnú na slnku. Keď okraje zbelie, sú pripravené na pohyb, vtedy ich otočte na okraje a položte na okraj, aby úplne vyschli a vytvrdli. Vrúbky sa nechajú sušiť pri izbovej teplote 1 až 5 dní, v závislosti od počasia. Potom sú uložené na mieste chránenom pred dažďom.

Nepálenice získané touto metódou majú hustotuasi 1,8-1,9. Preto nepálenice s rozmermi 20 x 10 x 10 cm vážia približne3,6 – 3,8 kg po zaschnutí.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: