Záhradné plodiny

Ako si vypestovať vlastnú kukuricu zo semena

Ako si vypestovať vlastnú kukuricu zo semena
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kkurica, ktorá patrí do čeľade Poaceae, je ajednoročná rastlina pestovaná na jednej strane pre svoje škrobové zrná a na druhej straneako kŕmna rastlina. Pochádza z Mexika, kde bola základnou potravinouIndiánska populácia pred 16. storočím, rastlina kukurice je terazprítomná v takmer 150 krajinách a je hlavnou pestovanou obilninou na svete, naprpred ryžou a pšenicou. Väčšina metód pestovania kukuricesú si podobné. Rozdiel závisí od typu pôdy, dostupného priestorua či je alebo nie je potrebné upravovať pôdu na pestovanie kukurice. Pozrime sa akopestovať a pestovať kukuricu

Charakteristiky kukurice

  • Typ: zeleninová rastlina
  • Výška: do 5 m
  • Farba kvetu: žltá, fialová, sivá
  • Požadovaná expozícia: slnečno
  • Typ pôdy: piesočnatá
  • Choroby: žltačka, antraknóza, blšie chrobáky, mole, biele húsenice.

Ako pestovať kukuricu

Ak si chcete vypestovať vlastnú kukuricu, musíte vedieť, ako pestovať kukuricu zo semena. Kukurica bude veľmi dobre rásť v oblasti, kde je dostatok slnka Ak chcete pestovať kukuricu zo semien, určite semeno zasaďte v dobre priepustnej, voľnej pôde, čo výrazne zvýši jeho úrodu.

Uistite sa, že vaša pôda má dostatok organickej hmoty a pred zasadením osiva kukurice ju pohnojte kompostom alebo organickými hnojivami. Dobrá príprava pôdy je veľmi dôležitá pre dobrú úrodu.

Keď je pôda dobre pripravená, pestovanie kukurice je celkom jednoduché:

Počkajte, kým teplota pôdy nedosiahne 18 °C alebo viac, takže najlepší čas na pestovanie kukurice je na jar.Make Uistite sa, že prešlo veľa dní bez mrazu, kým začnete dávať kukuricu do zeme. V opačnom prípade môže byť úroda ohrozená.

Najprv sa uistite, že sú vaše čiary od seba vzdialené 2-3 stopy. Zasievajte kukuricu 2 až 5 cm hlboko do pôdy vo vzdialenosti 20 až 30 cm.

Dobrý mulč pomôže udržať kukuricu bez buriny a udržať vlhkosť v horúcom a suchom počasí.Dobre zalievajte svoje rastliny, pretože kukurica potrebuje najmä vodu. Ak si všimnete, že listy trochu zožltnú, zalejte tekutým rastlinným hnojivom.

Pre správne zasadenie kukurice nezabudnite pripraviť pôdu niekoľko týždňov pred výsadbou. Získajte dobré vedro na kompost a presuňte pôdu, aby ste ho odpojili. Ak pôda nie je príliš bohatá, pridajte dávku kompletného záhradného hnojiva (na jeseň pred výsadbou). Hlboko rozložená pôda umožňuje rastline lepšie sa vyvíjať

Ako dlho trvá rast kukurice?

Možno sa pýtate: „Ako dlho trvá kukurica?v dospievaní?" Existuje mnoho odrôd kukurice a niekoľko rôznych metód,takže kukurica sa môže sadiť na 60, 70 alebo 90 dní v etapách.

Mesiac po výsadbe zasadí mladá kukuricaDosahujú výšku 10 cm.

Väčšina ľudí, ktorí pestujú kukuricu, premýšľa o vlastných zásobách semien kukurice. Jednou z rôznych metód výsadby kukurice je mať nepretržité vegetačné obdobie. Za týmto účelom vysaďte niekoľko druhov kukurice, ktoré dozrievajú v rôznych časových intervaloch. V opačnom prípade Vysádzajte rovnaký typ kukurice v rozložených riadkoch na 10 až 14 dní, aby ste získali nepretržitú úrodu Ak sa vaša záhrada nachádza v okruhu 1 000 stôp od kukuričného poľa, musia ju chrániť v čase kvitnutia, aby sa neskrížili s inou odrodou.

Kedy zbierať kukuricu?

Sladká kukurica sa zberá 80 až 120 dní po zbere.siatie. Zber sa zvyčajne koná koncom leta. Rovnako takZber závisí od niekoľkých kritérií: ranosť odrody, zavlažovanie,teplo…

Ak chcete vedieť, či je kukurica zrelá na konzumáciu, vezmite si z ucha niekoľko zrniek. Ak sú mierne mliečne, keď ich rozdrvíte, potom sú pripravené na zber.

Ak chcete zbierať kukuricu, aby ste získali semená na ďalšiu sezónu, nechajte klas sušiť spolu s rastlinou, bude to Dáva koncom leta alebo už na jeseň.Ak ich necháte na rastline uschnúť, zrná budú oveľa produktívnejšie, rovnako ako budúce rastliny, pretože získajú všetku energiu a živiny, ktoré materská rastlina poskytuje. Pri zbere týmto spôsobom uvidíte, že zrná sú tvrdé, Keď ich vyberiete z rastliny, nechajte ich ešte chvíľu sušiť na suchom a tmavom mieste , po vyschnutí ich môžete skladovať v hermeticky uzavretých vreckách alebo sklenených nádobách s uzáverom.

Starostlivosť, choroby a škodcovia kukurice

Hlavným nepriateľom kukurice je vijačka kukuričná. Húsenica, ktorá sa vrýva do srdca stoniek. Aby ste predišli tejto pliage, zvyčajne stačí dobré hnojenie.

Dajte si pozor aj na pleseň kukurice, malú bielu hubu, ktorá ničí semená. Žiaľ, pri prvom príznaku infekcie treba infikované uši zničiť, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.

Nakoniec chráňte si uši pred vtákmi, ktoré majú veľmi radi obilniny.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Pestovanie, starostlivosť a výsadba cesnaku

Aby ste sa vyhli škodcom a chorobám, cvičte správne striedanie plodín, nepestujte kukuricu na tom istom pozemku 4 roky. Strukoviny môžete zasadiť napríklad tam, kde ste predtým zasadili kukuricu, pomáha to fixácii dusíka v pôde. Kukurica si žiada veľa dusíka a strukoviny to napravia. Tu sa dozviete viac o striedaní plodín

Dobré združenie na pestovanie plodín je tiež ideálne, pre kukuricu si môžete vybrať pestovanie spolu s paprikou, tekvicou a akýmkoľvek druhom strukovín . Toto je takzvaná Milpa, aztécka kultivačná metóda a metóda amerických civilizácií.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: