Záhradné plodiny

Pestovanie sladkých zemiakov, sladkých zemiakov alebo sladkých zemiakov na záhrade a balkóne

Pestovanie sladkých zemiakov, sladkých zemiakov alebo sladkých zemiakov na záhrade a balkóne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Táto zelenina, ktorú milujú deti (aj dospelí), je jednou z najjednoduchších na pestovanie. Zasadíte ju, rastie sama a vyžaduje malú zálievku. Batáty alebo batáty môžu rásť v záhrade, v zemi alebo vo veľkom kvetináči na terase či balkóne.

Áno, sladký zemiak je hľuza, ale nemá nič spoločné so zemiakmi Patrí do rodu Ipomoea a je to vinič, ktorým sa dá ísť hore alebo dole. Lístie tejto Ipomoea batatas sa už niekoľko rokov široko používa ako závesná rastlina v mestských zelených priestoroch a v balkónových kvetináčoch.Listy môžu byť zelené, fialové alebo čierne; kaskádovito presahujú 1m a nechajú dobre vyniknúť ostatné jednoročné kvety vo vašich kompozíciách. Pestovaný sladký zemiak má zelené listy.

Sladký zemiak – popis plodiny

  • Pôda: Bohatá na živiny
  • Vystavenie: Úplné slnko

Sladké zemiaky vysádzajte neskoro na jar, keď pominie nebezpečenstvo mrazu, batát skutočne potrebuje teplú pôdu, aby dobre začal .

Aby ste ju dobre zasadili uvoľnite a presuňte pôdu do hĺbky asi osemnásť palcov Odstráňte pôdu a pridajte asi štyri palce voľnej pôdy piesok na dne jamy, potom naplňte predtým odstránenou zeminou a zasaďte hľuzu. Pre každú rastlinu ponechajte vzdialenosť 30 cm alebo viac, aby mali priestor na dobrý vývoj.

Zalievajte dostatočným množstvom vody, najmä na začiatku zberu a ak je v lete veľmi suché počasie. Sladkým zemiakom by nemala chýbať voda, aby sa dobre vyvíjali. Pamätajte však, že keď budete zalievať nedovoľte, aby sa tvorili kaluže, nie je to dobré pre rastliny ani pôdu.

Na päty rastlín nainštalujte mulč, ktorý ochráni pôdu pred horúcim slnkom. Mulč je v podstate pokrytie pôdy organickou hmotou, ako sú listy stromov, vetvičky z prerezávok, pokosená tráva alebo slama. Okrem ochrany pôdy mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť pôdy, takže musíte zalievať menej často.

Sladký zemiak, rastlina

Pestovanie sladkých zemiakov v kvetináčoch

Rozmery črepníka: šírka 60 cm, hĺbka minimálne 50 cm.Na materiáli kvetináčov nezáleží, ale ak sa zbiera plastová nádoba, je to veľmi dobré, pretože tento materiál absorbuje a udrží teplo, ktoré batát potrebuje (zemiak umiestnite na slnko).

Vyberte si pôdu bohatú na živiny, môžete vytvoriť zmes zeminy a piesku v pomere 50/50. Tým sa zabráni zhutneniu pôdy vo vnútri kvetináča, čím sa zlepší vývoj zemiakov. Polievajte veľmi pravidelne, ale nie nadmerne.

Poručník alebo neporučník? Ak záhradkujete na veľmi malej ploche, môžete vinič viesť pomocou kolíkov, drôteného plotu alebo šnúry. Týmto spôsobom získate viac z veľmi dekoratívneho lístia.

Zber a skladovanie sladkých zemiakov

Sladké zemiaky sa zbierajú 5-6 mesiacov po výsadbe, to znamená koncom leta alebo začiatkom jesene. Hľuzy je dobré zbierať, keď listy zožltnú a začnú vädnúť.Ak je dobré počasie, pred konzumáciou, spracovaním alebo uskladnením ich nechajte 1-2 dni v záhradnej pôde vyschnúť.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 5 jedlých rastlín na pestovanie v interiéri

Mali by sa skladovať rovnako ako zemiaky, na chladnom mieste (10°C), v tieni a hlavne bez vlhkosti.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: