Agroekológia

Ako pripraviť jednoduché a efektívne bocashi

Ako pripraviť jednoduché a efektívne bocashi
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Bocashi je japonské slovo, ktoré znamená „dobre fermentovaná organická hmota“, v skutočnosti ide o kompostovaciu metódu používanú v ekologickom a ekologickom poľnohospodárstve, ktorá umožňuje recyklovať väčšinu potravinového odpadu a tiež podporovať biologický život pôdy.

Čo je Bocashi?

Presnejšie, bocashi je anaeróbny fermentačný proces, teda bez prítomnosti kyslíka , zvyčajne pozostávajúce zo zmesi vyrobenej z obilných otrúb s obsahom účinných mikroorganizmov (EM), najčastejšie EM-1, nazývaných tiež bocashi štartér alebo štartér/aktivátor bocashi, ktorý sa zmieša priamo s vaším potravinovým odpadom a premení sa na organické hnojivo, aby ste konečne získali bohatú „živú“ pôdu, kde sa aktivujú všetky prirodzené mechanizmy, aby poskytli všetky potrebné zdroje pre dobrú rovnováhu, ako aj dobrú výživu a ochranu vašich rastlín.

Vďaka impozantnej synergii všetkých prvkov mikrobiálneho života pôdy dosahujeme optimalizáciu „života“ našej krajiny. Hrá úžasnú úlohu ako katalyzátor medzi rôznymi sacharidmi, aminokyselinami, organickými kyselinami a tiež vďaka vysokej enzýmovej aktivite, ktorá v konečnom dôsledku vytvára harmonický biologický život.

Príprava Bocashi

Na prípravu dobrého bocashi hodného tohto mena budete potrebovať:

  • 20L kvalitnej vody pri izbovej teplote, 25ºC (77ºF).
  • 250 ml organickej melasy
  • 250 ml EM-1 alebo EMS
  • 22 kg (50 libier) pšeničných otrúb

Pšeničné otruby, roztok Em-1 a melasa spolupracujú na vytvorení fermentovaného produktu známeho ako Bocashi, ktorý obsahuje mikróby, ktoré trávia organický materiál a rozkladajú ho na formu dostupnú v rastlinách, bohatú na uhlík.

Ako pripraviť Bocashi

Zahrejte 4 l vody, kým nebude dostatočne veľkázahrejte, aby sa melasa ľahko rozpustila. Potom pridajte 250 ml melasy4 l vody a miešajte, kým nebude homogénna.

Potom pridajte 4 litre melasy k 16 litromzvyšná voda. Miešajte vytvorením pohybu podobného víru, čo jeprirodzený pohyb podobný vírivke, aktívne mávanie rukou v arotačný pohyb v smere hodinových ručičiek, potom pridajteEM-1 a potom niekoľkokrát prevráťte vír, kým zmes nie jehomogénne.

Potom nasypte pšeničné otruby na hromadukužeľovitý. Na vrchu vytvorte kráter. Tým sa vytvorí zálohavhodné na nalievanie zmesi EM-1, melasy a vody.

Teraz zmiešajte otruby a tekutinu rukami, takmer ako keby ste robili pastu. Kvapalinu pridávajte pomaly, aby sa obsah vlhkosti rovnomerne rozložil. Bude to trvať asi 20 minút. Je dôležité dobre premiešať, aby ste získali vyváženú zmes. V tejto fáze by ste mali byť schopní vytlačiť trochu prípravku do ruky bez toho, aby ste uvoľnili tekutinu, kým je ešte mokrá.

Zmes vložte do plastového vrecka alebo vzduchotesnej nádoby. Pustite čo najmenej vzduchu a vrecúško čo najpevnejšie uzavrite (anaeróbne, aby ste sa čo najviac vyhli prítomnosti kyslíka). Teraz, keď nie je v priamom kontakte so vzduchom, môžu anaeróbne mikróby začať kvasiť obilie a konzumovať tento zdroj jednoduchých cukrov. Tento proces bude oveľa rýchlejší, ak sa uskutoční pri vysokej okolitej teplote, približne 25 C°Ako mikróby rastú, uvoľňujú plyny, čo spôsobuje únik nádoby alebo plastového vrecka.

Dva týždne fermentácie vytvorí sladkú, ale silnú fermentačnú vôňu. Toto plastové vrecko fermentujúceho Bocashi bolo vyrobené v pomerne horúcom dni a aktivovalo sa za pár hodín. Pre praktické pracovné podmienky sa odporúčajú dve plastové vrecká.

Po 2 týždňoch by mali byť otruby úplne vykvasené a mali by mať sladkú vôňu, tiež dosť štipľavú, blízku vôňu piva alebo kvasníc, je to spôsobené prítomnosťou baktérií mliečneho kvasenia (laktobacil) . Vaše bocashi je pripravené na použitie, Aby ste ho mohli dlhšie skladovať,to sa odporúča bocashi sušiť Najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako to urobiť, je rozložiť ho na plachtu na slnku, vyhrabať do sucha. Rúra alebo odvlhčovač budú fungovať, ak potrebujete vysušiť vo vnútri.

Použitie bocashi

Aktivovaný bocashi je teraz pripravený na použitie ako biomodifikačné alebo anaeróbne hnojivo. Malá rada, ak sa rozhodnete použiť tento prípravok ako biozmes, odporúčame vám neumiestňovať zmes bocashi príliš blízko ku koreňom, pretože vysoká kyslosť by mohla spáliť koreňovú hmotu, preto by ste mali zvoliť okrajovú zónu rastliny (asi 30-40 cm od koreňov).

Príprava anaeróbneho hnojiva

Teraz, keď je náš aktivovaný bocashi pripravený, použijeme ho na prípravu anaeróbneho hnojiva pred jeho konečným zmiešaním so zeminou, aby sme získali kompletný, účinný a úplne organický substrát.

Na tento účel použijeme novú nádobu, s kohútikom, ak je to možné, aby sme z tohto hnojiva extrahovali šťavu a neskôr ju použili ako prírodné hnojivo. Buďte opatrní, táto šťava z hnojiva bocashi je veľmi koncentrovaná na výživné prvky, preto vám odporúčame riediť ju v pomere 1 % v živnom roztoku, aby ste sa vyhli silné spálenie rastlín (veľmi kyslé pH, okolo 3-4 v čerstvom stave).

Kompostér bude musieť byť úplne uzavretý (anaeróbne/bez kyslíka), aby sme pripravili náš konečný vrstvený kompost, napríklad peknú misku lasagní. Logicky usporiadame v poradí vrstvu potravinového odpadu a potom vrstvu nášho aktivovaného prípravku bocashi, v toľkých vrstvách, koľko je potrebné, kým sa nedostaneme k časti v hornej časti nášho kompostovacieho zásobníka. Je dôležité dobre zabaliť rôzne vrstvy, aby medzi ne neprenikal kyslík a nenarušil správne fungovanie procesu. To tiež zohráva dôležitú úlohu pri výrobe šťavy bocashi.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tipy na dobrú výrobu kompostu

Potom budete musieť zmiešať kompost bocashi so zeminou podľa vášho výberu, nechať ho odpočívať asi 2 týždne a nakoniec budete môcť použiť tento kompletný organický substrát.Odporúčame zmiešavací pomer približne 2/3 kompostu k 1/3 kompostu bocashi, aby ste získali dobrú rovnováhu medzi rôznymi prvkami.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: