Záhradné plodiny

Pažítka alebo pažítka – ako pestovať, zberať a množiť

Pažítka alebo pažítka – ako pestovať, zberať a množiť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pažítka je bežná aromatická rastlina, ktorá zvýrazňuje omáčky a rôzne jedlá svojou ľahkou, sviežou cibuľovou chuťou. Ľahko sa pestuje, svoje miesto si nájde v zeleninovej záhrade alebo jednoducho v kvetináči na balkóne.

Ciboulette, kto si?

Pažítka (Allium schoenoprasum) je trváca rastlina pochádzajúca z oblasti Stredozemného mora. Patrí do čeľade Aliaceae, podobne ako cesnak a cibuľa. Bežne sa používa ako korenie. Jeho duté, valcovité, tmavozelené a veľmi lineárne olistenie umožňuje vytvárať krásne hranice v záhrade alebo pozdĺž ciest.Jej orgovánové kvety dodávajú jej okrasnú príťažlivosť. Existuje aj pažítka s bielymi alebo dokonca tmavofialovo-ružovými kvetmi, ako napríklad odroda 'Forescate'.

Ako sa pestuje pažítka?

Pažítka je jednou z tých rastlín, ktoré sa pestujú veľmi jednoducho. Zriedka ochorejú, sú veľmi málo postihnuté chorobami, veľmi odolné, môžu ich bez obáv pestovať aj začínajúci záhradkári.

Kúpte si radšej vedro namiesto výsevu, ušetríte veľa času a rastlina veľmi rýchlo porastie. Ak však chcete vyskúšať siatie zo semien, počkajte, kým sa pôda skoro na jar zohreje.

V zeleninovej záhrade vyberte si veľmi slnečné miesto na výsadbu pažítky začiatkom jesene alebo jari. Pôda musí byť bohatá a dobre odvodnená. Ak nie je, pridajte do pôdy kompost a piesok. Môžete tiež sadiť do kôp.

Vykopte dieru dvakrát väčšiu ako kopa vo všetkých smeroch. Umiestnite rastlinu do stredu jamy a naplňte ju dobrou záhradnou zeminou.

Nezakopávajte spodok listov, aby ste predišli hnilobe, krčok koreňového balu by mal byť na úrovni zeme. Dobre nakopte okolo rastliny a podľa možnosti zalejte dažďovou vodou.

Výsadba pažítky do kvetináča

Zabezpečte nádobu s otvormi na dne, aby mohla voda ľahko odtekať. Pridajte štrkové lôžko, aby ste správne vypustili vodu zo závlahy.

Urobte zmes dobrej pôdy, hnoja alebo kompostu a trochy riečneho piesku. Zasaďte si pažítku do tejto zmesi a vody.

Zalejte pažítku

Pozor! Pažítka neznáša, keď má korene neustále mokré, preto sa vyhýbajte príliš častému zalievaniu.

Pažítku zalievať až vtedy, keď substrát na povrchu dobre preschne. Po usadení v zemi im treba pomôcť len v prípade sucha a veľmi vysokých horúčav. V kvetináčoch nezabudnite polievať častejšie.

Ako množiť pažítku

Ak chcete pažítku namnožiť, aby ste získali viac a viac, počkajte, kým bude rastlinka stará aspoň jeden rok, ideálne je odstrániť výhonky, ktoré chceme presadiť z okrajov rastliny. . Pôdu dobre navlhčite, aby pôda zmäkla, Základ vezmite veľmi blízko k pôde a jemne potiahnite, uvidíte, že veľmi ľahko vyjdú. môžete ich nechať deň-dva v nádobe s vodou, aby získali silu a hydratovali. Po uplynutí tejto doby ich môžete zasadiť do kvetináčov alebo na iné miesto v sade či záhrade.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať mätu krok za krokom.

Prerezávanie a zber pažítky

Ak pažítku používate iba na kulinárske účely a nie na okrasné účely, zrežte kvety hneď, ako sa objavia Ostrihajte listy asi na 4 krát v horúcom období takmer spláchnuť, aby sa zabránilo vädnutiu listov. Toto prerezávanie spôsobí aj vznik nových listov. Jedzte ich čerstvé v omáčkach alebo na posypanie jedál.

Úložisko pažítky

Listy umyte a osušte utierkou. Potom ich vložíme do mraziaceho vrecka, na ktorom je napísaný názov rastliny a dátum zberu. Umiestnite ho do mrazničky a podľa potreby použite. Rastlina bez problémov vydrží takmer rok.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: