Tipy do záhrady

Ako pripraviť záhradu na príchod jari

Ako pripraviť záhradu na príchod jari
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jar je ideálny čas na prípravu záhrady na budúce semená. V skutočnosti zima pravdepodobne spôsobila nejaké škody v dôsledku mrazu, snehu alebo jednoducho nízkych teplôt. Konáre mohli byť zlomené, lístie mohlo byť poškodené, rovnako ako pôda. Ďalej uvidíme základné úlohy potrebné na prípravu ovocného sadu a tým aj excelentnú produkciu šetriacu čas a zdroje.

Zakryte zem

Pred príchodom jari, aby ste zabránili rastu buriny, prikryte pôdu na jeseň alebo v zime kartónom alebo prikrývkami a konce zaistite veľkými kameňmi.Bez slnka a bez kyslíka nakoniec zomrú. Keď sa vráti jar, stačí ich len dostať von. Je možné, že keď odstránite lepenku alebo prikrývky, voda sa usadila, pretože sa nahromadila. Dajte mu čas, aby sa poriadne vyparil. Keď je miesto suché, môžete začať s prevzdušňovaním pôdy, čo si vysvetlíme neskôr v tomto článku.

Čistenie rastlín z minulého roka

Čistenie je nevyhnutné, aby ste mali zdravý sad v správnom ročnom období. Hoci sa rastliny na konci zimy javia ako mŕtve, ako to môže byť v prípade papriky, prerezávanie bez vytrhávania koreňov rastline veľmi pomáha, to znamená že keď začnú, keď vyrastú nové výhonky, rastlina vynaloží menej energie na odstraňovanie starých vetiev a potom sa energia lepšie využije, čo vedie k lepšiemu vývoju rastliny počas nového cyklu.

Prerezávanie sa ideálne vykonáva od začiatku jesene a zabezpečuje, že rastlina nevyhynie. Kosenie pomáha šetriť energiu jednoducho, pokiaľ sa kosí čisto záhradníckymi nožnicami, pod uhlom a s čistým rezom.

To isté platí pre stromy a ovocné stromy, teraz je čas ich orezať, aby mohli nasmerovať všetku svoju energiu na to, čo treba.stojí to za to… výhonky namiesto odumretých konárov. A mimochodom, príprava záhrady na jar s dobrým prerezávaním vedie k čistejšiemu a čistejšiemu exteriéru, stačí počkať, kým sa objavia prvé kvety.

Prevzdušňovanie a čistenie podlahy

Pred siatím alebo výsadbou musí byť pôda, v ktorej budú plantáže umiestnené, dobre pripravená. Pôdu je vhodné prekypriť, ide o uvoľnenie hrúd, aby sa uvoľnila pôda. Musíte dávať pozor, aby ste pôdu neprevrátili, pretože je bohatá na organizmy nevyhnutné pre rast rastlín a jej prevrátením v nej vytvárame existujúci život bude zničený.

Na prevzdušnenie pôdy bez toho, aby ste ju poškodili, používajte dobré záhradnícke náradie, ako napríklad vidlový rýľ alebo rýľ s hrotmi.Musíme zakopať lopatu a urobiť pohyb dopredu a dozadu, len aby sme uvoľnili zem a je to, takto pokračujeme, kým to celé nedokončíme.

Je lepšie rezervovať dostupné živiny pre rastliny a kríky ako pre burinu. Ktoré sa tiež oveľa ľahšie odstraňujú, keď majú veľkosť mladých výhonkov, namiesto toho, aby za pár týždňov, keď budú mať hlboké korene! Začnite upratovaním odstránením toho, čo by tam nemalo byť, prevzdušnite pôdu, aby ste pripravili záhradu na jar. V tomto prípade by sa pôda mala spracovať, kým nebude mať na povrchu jemnú, sypkú štruktúru bez hrudiek alebo kameňov.

Hnojenie pôdy

Prišiel koniec zimy? Je čas obohatiť pôdu, aby sa zvýšil obsah živín… živinami, ktoré potom vyživia rastliny, kvety, stromy a kríky, aby im pomohli prekvitať.Prvou možnosťou je kompost, pokiaľ je dokonale vyzretý, zmiešaný s vrchnou vrstvou pôdy. Druhou možnosťou je maštaľný hnoj, ktorý možno použiť ako kompost. Tretia možnosť, jednoduché hnojivo.

Pridávajú sa základné alebo doplnkové hnojivá, ktoré vyživia úrodu počas celého leta. Pre biozáhradu uprednostňujeme prírodné hnojivá. Okrem hnojív musíme pridať kompost, aby sme obohatili pôdu a zabezpečili, že rastliny budú mať potravu počas celej sezóny.

Je tiež čas vyrúbať rastliny, ktoré sme zasadili na zelené hnojenie, ktoré prezimovali. Môžu byť rozdrvené a pochované povrchne. Vďaka tomu sme schopní poskytnúť živiny, s prechodom jari sa rozkladá a v lete zúrodňuje pôdu.

Organizujte zeleninové plantáže

Počas sezóny sa niektoré plodiny pestujú na tom istom pozemku. Pre harmonickú a produktívnu záhradu predvídame a realizujeme plán, ktorý zohľadňuje združovanie a striedanie plodín.

Asociácie plodín sú dôležité. Niektoré rastliny majú priaznivý vplyv na svojich susedov, pretože odháňajú choroby a parazity, zúrodňujú pôdu atď. V tejto časti sa môžete dozvedieť viac o asociáciách plodín.

Striedanie plodín pozostáva zo striedania, každý rok, plantáží na tej istej pôde. To vyrovnáva pôdu, odrádza nežiaduci hmyz a má mnoho ďalších výhod. Tu vás naučíme všetko o striedaní plodín.

Základný príklad by bol; kde jeden rok pestujeme paradajky, ďalší rok na tom istom mieste môžeme pestovať strukoviny, kde sadíme šalát, ďalší rok sadíme cibuľu a tak so všetkými rastlinami. Už nikdy nebude tá istá rastlina budúci rok na rovnakom mieste.

Začnite siať a sadiť

Začneme výberom dobrých semien. Uprednostňujeme tradičné semená, ktoré sú prispôsobené našej klíme. A najlepšie bez pesticídov. Na konci sezóny budeme môcť zbierať semená rastlín v nasledujúcich rokoch.

Keďže budete musieť sadiť rýchlo, keď to počasie dovolí, je najlepšie dostať sa čo najviac vopred. Najmä pri plánovaní sadu a musíte organizovať odrody podľa slnka alebo rastlinných asociácií! Pred alebo po tom, ako upracete vonkajšok a zasadíte sadenice do debničiek, mali by ste si nájsť čas na premyslenie organizácie výsadby. V prípade potreby s plánmi , pre dobre zorganizovaný zeleninový záhon.

Musíte siať a sadiť v správnom čase. Ak sa začne príliš skoro, sadenice a rastliny budú trpieť mrazom.Ak to urobíme príliš neskoro, môžu sa zle zotaviť alebo nebudú mať čas na vývoj. Jar je ten správny čas na výsadbu mnohých druhov Aby sa nespomalila ich obnova, rastliny sa vysádzajú, keď pominie riziko mrazov.

Ak chcete pripraviť svoju záhradu na jar, zasiate prvé semienka letnej zeleniny a ovocia do šálok pôdy, ktorá zahreje v interiéri. sklo, v zimnej záhrade alebo na terase. Na baklažány, papriky, paradajky alebo uhorky s láskou dohliadame, aby ich bolo možné znova vysadiť, keď už bude jar dobre zakorenená. Čo sa týka záhradkárov, ktorí majú priestor v skleníkoch alebo tuneloch, môžu teraz sadiť hrášok a mrkvu, kapustu a cibuľu alebo reďkovky, nechať ich rásť pod krytom… a dúfajme, že ich zožnú skôr ako ktokoľvek iný.

Keď sa sadenice vyvinú a majú aspoň tri páry listov a sú vysoké asi 15 cm, presadia sa do iných kvetináčov alebo do zemeNiektoré odolné plodiny môžu byť umiestnené vonku skôr, ako napríklad fazuľa a hrach.

Pripravte zálievku

Niektoré druhy zeleniny majú vysoké nároky na vodu. V závislosti od plodín a podnebia je potrebné počítať medzi 0 a 6 litrami vody na deň a meter štvorcový.

Odporúčame zachytávať dažďovú vodu

V záhrade nie je nič lepšie ako dažďová voda. Dar z nebies, ktorý je zadarmo! Je to vhodnejšie, pretože voda používaná na zavlažovanie musí byť mäkká, nie veľmi tvrdá a nie veľmi železitá.

Ak sa v záhrade používa iba voda, nie je potrebná veľká inštalácia. Jednoduchý barel nám môže poslúžiť veľa. Musí byť napojený na strešné odkvapy domu Na vrch veka suda je užitočné umiestniť malú mriežku (alebo sitko) v závislosti od systému Používa sa, zabráni sa hromadeniu nečistôt vo vode.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Záhradníctvo bez obrábania pôdy, povieme vám, ako to dosiahnuť

Obmedzte potrebu vody a chráňte pôdu

Na zníženie potreby vody pozemku je vhodné pokryť pôdu vrstvou organickej hmoty, môžeme použiť suchú trávu, prerezávacie lístie, vetvičky, slamu a pod. Toto sa nazýva mulčovanie alebo mulčovanie a je to technika, ktorá veľmi šetrí vodu. Táto ochranná vrstva udržuje vlhkosť v blízkosti rastlín. Okrem toho chráni pôdu pred ultrafialovými lúčmi slnka, ktoré ničia mikrobiálny život, ktorý v nej existuje, a tiež zabraňuje premnoženiu nechcenej buriny. Tu si môžete prečítať všetko o použití mulča.

Teraz ste pripravení pripraviť záhradu alebo zeleninovú záhradu ekologickým spôsobom. Tak poďme na to. Záhradné náradie búchalo v kôlni príliš dlho.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: