Záhradné plodiny

Vlastnosti a liečivé využitie levandule

Vlastnosti a liečivé využitie levandule
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Levanduľa, ktorú používali už v staroveku Rimania pre svoju vôňu a terapeutické vlastnosti, je dnes jednou z najuznávanejších liečivých rastlín vo fytoterapii, najmä pri nervových, tráviacich alebo kĺbových problémoch. Objavte všetky liečivé vlastnosti levandule.

Indikácie pre levanduľu

Levanduľa sa používa na liečbu nepokoja, nespavosti, tráviacich ťažkostí nervového pôvodu, opuchov a v balneoterapii na poruchy krvného obehu.

Tradičné použitie

Zmierňuje príznaky depresie, bolestikŕčovité, neuralgické a reumatické.

Úzkosť, nepokoj, nespavosť, zažívacie ťažkosti znervový pôvod, opuch.

Odporúčané dávky

Nálev: Vylúhujte 0,8 g až 1,5 g sušených kvetov (1 až 2 čajové lyžičky) v 150 ml vody vriacej 5 minút do 10 minút. Užívajte podľa potreby až 3-krát denne alebo pred spaním v boji proti nespavosti.

Tinktúra: (1:5 v 60% etanole). Užívajte 2 až 4 ml 3-krát denne.

Esenciálny olej: Užívajte 1 až 4 kvapky denne zmiešané s lyžičkou medu alebo vložené do kocky cukru. Vezmite si pred spaním v boji proti nespavosti.

Inhalácia: Nalejte 2 až 4 kvapky levanduľového esenciálneho oleja do difuzéra.Ak nemáte difuzér, nalejte esenciálny olej do veľkej misky s vriacou vodou a vdychujte výpary s hlavou nad miskou a pokrytou veľkým uterákom. Opakujte inhalácie niekoľkokrát denne podľa potreby alebo pred spaním v boji proti nespavosti.

Vonkajšie využitie levandule

Agitácia a nespavosť

Pred spaním naneste 5 kvapiek esenciálneho oleja zlevanduľa na predlaktiach a v solárnom plexe (v strede brucha, medzihrudná kosť a pupok).

Môžete si urobiť aj teplý kúpeľ s levanduľovým esenciálnym olejom: zmiešajte 20 až 30 kvapiek esenciálneho oleja s emulgátorom (napríklad 1 čajová lyžička neparfumovaného tekutého mydla) pred pridaním do vody do kúpeľa. kúpeľňa.

Bolesti svalov a kŕče

Masážny olej si môžete pripraviť zriedením od 2 do 4kvapky levanduľového esenciálneho oleja v lyžici rastlinného oleja. masážzľahka postihnuté oblasti, aby mohla preniknúť.

Výskum levandule

Poznámka: Už asi 20 rokov sa výskumníci zaujímajú o určité látky extrahované z levandule (limonén a perilé alkohol), ktoré sa zdajú byť aby mohli bojovať proti rôznym druhom rakoviny. Je samozrejmé, že použitie týchto látok, chemicky izolovaných z rastliny a vysoko čistených, vyžaduje lekársky dohľad.

Rozptyluje sa do vzduchu alebo sa aplikuje na pokožku masírovaním,Ukázalo sa, že znižuje nepokoj a agresivitu u starších ľudíktorí trpia demenciou. Viaceré štúdie tiež uvádzajú, že levanduľa znižujeúzkosť ľudí vystavených, dobrovoľne alebo nie, situáciistres: dobrovoľná izolácia, prijatie na intenzívnu starostlivosť, čakanie respsledovanie lekárskeho zákroku. Napríklad, keď esenciálny olejvysielanie v čakárni zubnej ambulancie, znižuje obavyod pacientov.

Tieto výsledky sú síce pozitívne a vychádzajú z prísneho testovaniakontrolované, treba interpretovať opatrne. Ďalšie štúdie, vporovnateľné situácie nereprodukujú upokojujúce účinky levandule.

Viac štúdií však naznačuje, že esenciálny olejLevanduľa má merateľný relaxačný účinok. Napríklad výskumníciÁzijci zistili, že znižuje krvný tlak a niektoré markeryfyziologický stres (napríklad hladiny kortizolu). Tiež, kedysa podáva orálne vo forme kapsúl, bolo preukázané, že olejesenciálna levanduľa zlepšuje spánok a duševnú a fyzickú kondíciudobrovoľníci trpiaci úzkostnými poruchami.

Vlastnosti podľa poruchy

Alopécia. Podľa štúdie publikovanej v roku 1999 by levanduľový olej v kombinácii s inými esenciálnymi olejmi (tymián, rozmarín) mohol stimulovať rast vlasov po siedmich mesiacoch liečby.

Agitácia. Účinnosť levanduľového esenciálneho oleja používaného v aromaterapii je neistá. Niektoré štúdie uvádzajú zníženú agitovanosť u niektorých pacientov s Alzheimerovou chorobou alebo inými formami demencie, zatiaľ čo iné výskumy nepreukázali žiadny účinok.

Insomnia. Štúdie in vitro a na zvieratách, ako aj niektoré predbežné klinické štúdie majú tendenciu potvrdiť tradičné používanie levandule na podporu dobrý spánok alebo na liečbu nespavosti, či už je alebo nie je spojená s príznakmi depresie.Kúpeľ s vôňou levanduľového esenciálneho oleja tiež znižuje nepokoj a podporuje zdravý spánok dojčiat v porovnaní s kúpeľom bez vône.

Kolik. Kombinácia mandľového a levanduľového oleja aplikovaného masírovaním bruška dojčiat (v rozmedzí 5 až 15 minút po kolike) môže skrátiť trvanie plaču.

Zápcha. Kombinácia levanduľového oleja s inými olejmi (citrónový, rozmarínový, cyprusový) aplikovaná ako masáž na mesiac znižuje zápchu u mladých žien.

Depresia. Výsledky o účinnosti levandule na symptómy depresie sú nepresvedčivé. Hoci sa nezdá, že by masírovaná levanduľa mala žiadny vplyv na depresiu u pacientok trpiacich rakovinou v terminálnom štádiu, u žien s popôrodnou depresiou v kombinácii s ružovým esenciálnym olejom môže zmierniť symptómy po 4 týždňoch.Okrem toho, perorálny príjem levandule (80 mg/deň) by mohol znížiť symptómy depresie po 6 týždňoch liečby.

Hypertenzia. Štúdia u pacientov trpiacich hypertenziou ukázala, že kombinácia levanduľového, citrónového a ylang ylangového oleja znižuje systolickú krv tlak v porovnaní s kombináciou limonénu a citrusového parfumu.

Zníženie bolesti Výsledky in vitro testov a štúdií na zvieratách ukazujú, že levanduľa má antispazmodické a mierne anestetické vlastnosti. V predbežných klinických štúdiách levanduľa, často kombinovaná s inými esenciálnymi olejmi (masážou, difúziou alebo inhaláciou), poskytla úľavu pacientom trpiacim rôznymi bolesťami: bolesť ramena po mŕtvici, rakovina v terminálnom štádiu, bolesť po laparoskopii a bolesť pri obliekaní. zmeny. Inhalácia levanduľového oleja v kombinácii s liekmi proti bolesti môže zmierniť bolesť po cisárskom reze.

Opatrenia s levanduľou

Upozornenie: U niektorých ľudí náchylných na alergie môže použitie levandule spôsobiť podráždenie alebo zápal kože.

Levandulový aspik (L. spica) a levanduľový super (L. burnatii alebo hybrid) neodporúča sa počas prvých troch mesiacov tehotenstva.

Levanduľa je vo všeobecnosti v dávkach dobre tolerovanáodporúčané. Boli však hlásené prípady zápchy alebo bolestibolesť hlavy po perorálnom užití.

Interakcie s levanduľou

S liekmi

Levanduľa má upokojujúce a sedatívne vlastnosti, ktoré môžupridávané k antihypertenzívam, barbiturátom, benzodiazepínom príptricyklické antidepresíva.

S bylinkami alebo doplnkami

Upokojujúce a hypotenzívne účinky levandule môžupridať k rastlinám alebo doplnkom s podobným účinkom.

Na tabletoch

Existuje niekoľko botanických druhov levandule a nie všetkyrovnaké cnosti. Preto je dôležité pozorne si prečítaťetikety produktov a uprednostňujú produkty, ktorých etikety uvádzajújednoznačne latinský názov použitej levandule, časť rastliny, jeja v ideálnom prípade aj krajinu pôvodu. Musíte uviesť aj číslošarža.

Aromaterapeuti vo všeobecnosti odporúčajú nasledovné:

Pravá alebo oficiálna levanduľa (Lavandula angustifolia) má najvýraznejšie upokojujúce účinky.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Liečivé vlastnosti rozmarínu

Levandula stoechade (Lavandula stoechas) je najlepšia na boj proti infekciám, najmä infekciám uší.

Aspik levanduľový (Lavandula latifolia) by bol obzvlášť účinný proti popáleninám a bodnutiu osou.

Lavandin (Lavandula burnatii alebo hybrid) je hybrid, ktorý je výsledkom kríženia L. angustifolia a L. latifolia. Okrem iného by bol obzvlášť indikovaný v prípadoch kŕče a svalové kontraktúry Hovorí sa, že odroda 'Super' má najlepšie terapeutické vlastnosti.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: