Záhradné plodiny

Ako jednoducho pestovať kiwi doma, starať sa oň a zberať

Ako jednoducho pestovať kiwi doma, starať sa oň a zberať
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je to ovocný strom (Actinidia chinensis) plný vitamínov C a E, veľmi sladký. Pestovanie kiwi je veľmi jednoduché. Pokiaľ máte priestor na zasadenie jednej samčej a jednej ženskej nohy. V tomto článku vysvetľujeme všetko o pestovaní kiwi

Odkiaľ kiwi pochádza?

Na rozdiel od toho, čo naznačuje jeho ľudový názov, kiwi pochádza z juhovýchodnej Číny (odtiaľ jeho latinský názov Actinidia chinensis). V prirodzenom stave sú plody skôr malé, vážia okolo dvadsať gramov.Práve na Novom Zélande sa začiatkom 20. storočia objavili prvé pestované plody a až v 40. rokoch 20. storočia sa začalo s veľkovýrobou. Novozélanďania to nazývali „kiwi“. (registrovaná ochranná známka od roku 1974), pretože jeho pokožka pripomína kožu vtáka, ktorý je znakom krajiny. Nový Zéland je aj naďalej popredným svetovým producentom, ale ďalšie krajiny úspešne rozbehli pestovanie ovocia: Taliansko, Čile, Spojené štáty americké, Španielsko atď.

Prečo je potrebné vysadiť dve z nich?

Aktinídia je dvojdomý druh, tj samčie a samičie kvety rastú na rôznych rastlinách Preto Vy musíte si kúpiť alebo zaobstarať samca a samičku, aby ste mali istotu, že budete mať ovocie. V súčasnosti však existujú nové samosprašné odrody ako „Jenny“ alebo „Solo“, ktoré produkujú veľa plodov, ale menšie.

Ako sa pestuje kiwi?

Môžete ju vysádzať, samozrejme, aj mimo obdobia mrazov, Ideálne koncom zimy alebo skoro na jarVyberte si slnečné miesto, chránené pred studeným vetrom. Upozorňujeme, že nemá rád vápenaté pôdy a v lete ho bude potrebné udržiavať v chlade (voda a mulč budú poskytnuté). Kiwi odoláva približne do -15°C, ale výhonky mrznú pri -4° / -5°C.

Inštalujte do výsadbovej jamy o niečo väčšej, ako je zakúpený koreňový bal. Ideálne je pripraviť jamu niekoľko týždňov pred výsadbou. Do nakyprenej pôdy alebo domáceho kompostu primiešajte špeciálne hnojivo na ovocie. Naplňte a zabaľte. Ak zasadíte viac ako jeden strom, nezabudnite ich od seba oddeliť od troch do piatich metrov

Kivi sa často vysádzajú pozdĺž steny, preto by sa mala nainštalovať mriežka, aby sa po nej mohli ľahko ťahať vetvičkyPri inštalácii na pergolu , pergola musí byť dostatočne pevná, aby uniesla veľkú váhu konárov a ovocia.

Kiwi môžete pestovať v kvetináči, aj keď to nie je ich obľúbené miesto… Naplánujte si veľmi veľký kvetináč a menej vitálne odrody ako 'Bruno' alebo 'Solo'.

Kedy a ako prerezávať Actinidia sinensis

Aktinídia je veľmi energická ovocná réva. Preto sa musí orezávať, aby sa obmedzila jeho nestálosť a získali ovocie. Počas roka sú na rez priaznivé dve obdobia.

Zimné prerezávanie,, ktoré sa má vykonávať každý rok potom, je povinné, aby sa zabezpečila dobrá násada plodov. Konáre ďatľa (vidlice kmeňa) treba skrátiť na dve oká, každých 30 - 40 cm. Nechajte si 4-5 konárov ďatľa, odstráňte najstaršie (staršie ako 5 rokov) na pni. Odstrihnite aj sekundárne konáre nad 4. alebo 5. výhonkom.

Letný rez (alebo zelený rez), je užitočný na získanie krajších plodov. Odrežte 4 listy nad ovocnými strapcami. Odstráňte chamtivé zo základne, pokiaľ ich nepotrebujete na výmenu hlavnej vetvy.

Kedy zberať kiwi?

Na „skutočnú“ prvú úrodu to trvá tri roky Akonáhle sa však usadí na mieste, nedá sa zastaviť. kivi dokáže vyprodukovať 40 až 50 kíl plodov na jednej rastline! Zber by sa mal uskutočniť na jeseň v závislosti od klímy vo vašej oblasti.

Čo treba zvážiť pri pestovaní kiwi

V prvom rade je potrebné zabezpečiť pevnú oporu na mrežovanie kiwi: stena natiahnutá silnými drôtmi, mreža , poslúži pergola alebo plot. V skutočnosti táto popínavá rastlina dorastie do výšky 6 m a v rozpätí krídel 4 m a bude potrebné ju orezať, aby obmedzila jej vývoj.

Majte tiež na pamäti vlastnosti odrôd. Niektoré odrody sú samosprašné (samčie a samičie kvety na tej istej rastline) a môžu sa samoopeliť.Väčšina odrôd však má samčie kvety (ako Atlas) alebo samičie kvety (ako Hayward)a vyžadujú si prítomnosť rastliny opačného pohlavia, aby sa umožnilo opelenieSamec noha môže opeliť asi 5 alebo 6 ženských nôh. Iba nohy samice prinášajú ovocie.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako zasadiť mandarínkový strom

Nakoniec si vyberte slnečné miesto chránené pred silným vetrom, s nevápenatou pôdou a bez stojatej vlhkosti.

Starostlivosť o kiwi

Kiwi vyžaduje malú údržbu, stačí mu pravidelne zalievať. Vo veľmi horúcich obdobiach ju polievajte raz až dvakrát týždenne, vždy popoludní alebo skoro ráno, keď nie je priame slnko. Po usadení a zakorenení sa rastlina postará sama o seba a vyžaduje menej vody.

Koncom zimy je dobré obohatiť pôdu, dať na úpätie organické hnojivo alebo dobre rozložený hnoj. rastlina. Mulčujte nohy počas prvých troch zím.

Možní škodcovia

Kivi, ktoré je málo citlivé na hmyz a škodcov, V horúcom a suchom prostredí sa však môže stať obeťou roztočov. Na ich odstránenie pravidelne striekajte vodu na lístie a zem. Tu sa dozviete viac o roztočoch v prípade útoku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: