Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať medovku (melisu)

Ako pestovať a pestovať medovku (melisu)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Melissa je trváca rastlina s hladkými, zubatými zelenými listami. Svojou citrónovou príchuťou prevonia nálevy a ponúka svoje skvelé terapeutické prednosti. Zistite, ako pestovať, pestovať a starať sa o meduňku alebo tiež nazývanú Melissa v záhrade alebo v kvetináčoch.

Základné údaje

 • Vedecký názov: Melissa officinalis
 • Čeľaď: Lamiaceae
 • Farba kvetov: Biele kvety
 • Výsadba: Jeseň a jar
 • Expozícia: Slnko, Čiastočný tieň
 • Typ pôdy: Ľahká, hlboká, piesčitá, ílovitá, vápencová, bohatá.
 • Miesto pestovania: črepník, vyvýšený záhon, zeleninová záhrada
 • Olistenie: Rozhodnuté
 • Choroby, škodcovia: Odolné voči chorobám
 • Polievanie: Pravidelné zavlažovanie
 • Dlhovekosť: Trváca rastlina
 • Výška: od 0,5 do 1 m.
 • Úroda: Počas celého roka
 • Lekárske prednosti: Bojujte proti nervovým, spánkovým, žalúdočným a srdcovým problémom. Pomáha s krvným obehom

Kde a kedy zasadiť melisu?

Medovka nie je náročná na pestovanie, darí sa jej v akomkoľvek type pôdy Uprednostňuje však plné slnko alebo polotieň. Má rada čerstvú, bohatú a hlbokú pôdu. Medovka patrí medzi rastliny, ktoré dobre rastú v ílovitej pôde. Výsadba sa vykonáva na jar alebo na jeseň, mimo obdobia mrazov.

Pestovanie medovky zo semien

Sušený kvet a semienko medovky

Melisu môžete zasiať do črepníkov alebo priamo do záhradnej pôdy, aby ste správne odstránili všetky buriny, ktoré môžu byť v zem a očistite miesto studne od stôp koreňov a veľkých kameňov.

Vykopte ryhy 1 cm hlboké, pričom medzi každou ryhou nechajte 50 cm. Umiestnite semená a zakryte ich tenkou vrstvou pôdy. Mierne zalievajte dažďovou vodou a udržiavajte pôdu vlhkú, kým rastliny nezačnú rásť.

Akonáhle mladé výhonky majú niekoľko listov, preriedia sa, ak vyrástli blízko seba, medzi každou rastlinou ponechajú 50 cmAk ste zasiali do kvetináčov, počkajte, kým rastliny budú mať aspoň 10 cm a až potom ich presaďte na ich konečné miesto.

Na získanie semien medovky musíte počkať, kým rastlina v lete rozkvitne, potom tieto kvety začnú schnúť, keď uschnú, odrežte klas, vezmite list papiera alebo tanier a začnite na ňom triasť kvety, aby semená padali, nechte ich jeden deň sušiť, ak si ich chcete uložiť na zasiatie na jar

Ako pestovať medovka

Ak ste si rastliny kúpili alebo ste si ich sami zasiali, pamätajte, že najlepší čas na ich presádzanie je na jar. Pre dobré presádzanie namočte koreňový bal (korene) do nádoby s vodou, kým pripravíte pôdu na výsadbu.

Vykopte jamu dvakrát takú, ako je šírka a hĺbka koreňového balu, potom pridajte trochu kompostu alebo kompostu do vašej záhrady alebo pôdy do kvetináča a umiestnite rastlinu tak, aby jej hrdlo je na úrovni zeme a korene sú pokryté zeminou.

Zavlažujeme, ak je to možné, dažďovou vodou, nezabúdajme nezalievať priveľa, aby sa na mieste, kde sme vysadili, netvorili mláky. Ak to dokážete pomocou rozprašovača alebo atomizéra. Je tiež dobré vždy zalievať na úrovni zeme bez nadmerného zvlhčovania listov rastliny.

Ak sadíte do kvetináča, urobte to isté pridajte trochu piesku do pôdy záhrady alebo kvetináča, pomôže to Aby sa zem nezhutnila a korene netrpeli vnútri nádoby.

Údržba a prerezávanie medovky

Polievanie nie je potrebné okrem dvoch mesiacov po výsadbeOdburiňte základňu rastliny, aby ste sa vyhli konkurencii buriny. V lete zrežte niekoľko dlhých konárov, aby ste podporili vznik mladých výhonkov. Urobte to isté na jar alebo koncom zimy.

Môže to byť tiež zaujímavé: Ako pestovať a pestovať oregano organicky

Ak rastlina zaberá príliš veľa miesta, môžete hrudu rozdeliť na polovicu a získať ďalšiu rastlinu, ktorú môžete pestovať inde. Stačí ho trochu vykopať, kým neuvidíte korene, odrežte zväzok zakorenených stoniek a potom ho jednotlivo znova zasaďte na miesto, ktoré si vyberiete.

Kedy zberať melisu

Melissa sa zbiera počas vegetačného obdobia, najlepšie počas leta Listy si môžete vychutnať čerstvé, alebo ich narezané zmraziť. Môžu sa tiež sušiť na prípravu nálevov. K tomu sa kytice sušia hore nohami v tmavej suchej miestnosti.Keď listy uschnú, uložte ich do vzduchotesnej sklenenej nádoby.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: