Záhradné plodiny

Ako zasadiť a zasiať pomarančovník

Ako zasadiť a zasiať pomarančovník
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pomarančovník je Citrus sinensis, patrí do veľkej zbierky existujúcich citrusových plodov a má dokonca tú zvláštnosť, že je najpestovanejší na svete. Pôvodom z juhovýchodnej Ázie, okolo Bangladéša, jeho názov „oranžový“ pochádza zo sanskrtu Nāraṅga, ktorý sa nachádza aj v španielčine (naranja), portugalčine (laranja) a arabčine (naranj). Do Egypta a Palestíny ju priviezli Arabi okolo roku 1000 a do Európy sa dostala až v 16. storočí vďaka Portugalcom, ktorí ju priviezli z Číny a Srí Lanky.

Zhrnutie

  • Názov: Citrus sinensis
  • Čeľaď: Rutaceae
  • Typ: Ovocný strom
  • Výška: 5 až 10 m
  • Pôda: dobre odvodnená, piesčitá a bohatá.
  • Expozícia: slnečno
  • Kvitnutie: leto - zber: zima

Ideálna pôda a expozícia na výsadbu pomarančovníka

Pomarančovník potrebuje teplo, ale nie viac ako 35°C, dobré vystavenie slnku, úkryt pred vetrom, stabilná pôda alebodokonca ílovité na zadržiavanie vody a živín, ale dobre odvodnené, bohaté a vlhké.

Siatie, štepenie a sadenie pomarančovníka

Výsev zo semien je možný ale plodenie nebude zaujímavé, kým neuplynie aspoň 5 až 7 rokov Z tohto dôvodu je vhodnejšie naštepiť pomarančové výhonky, ktoré už rodia, na pomaranč horký (Citrus aurantium) alebo na odolnejší a tŕnitý (Poncirus trifoliata).Zabezpečíme tak kratší čas na to, aby začala prinášať ovocie, približne tri roky. Výsadba je plánovaná na jar, ako aj presádzanie.

Pestujte vonku

Pomarančovník je možné sadiť vonku iba v zime v oblastiach bez mrazu. Preferuje slnečné miesto chránené pred vetrom Pri výsadbe je nevyhnutná zmes záhradnej zeminy a kompostu. Uistite sa, že pôda je bohatá na živiny a dobre odvodnená Hnojenie v čase výsadby podporí obnovu a rast. Prvý rok po výsadbe dobre zalejte.

Výsadba pomarančovníka v kvetináči

V oblastiach s pomerne chladnou zimou by mali byť pomarančovníky vysadené vo veľkej nádobe. V zime bude umiestnený v dobre osvetlenej miestnosti, kde teplota neklesne pod 5/6° Od jari ho môžete opäť vytiahnuť na stráviť zvyšok roka vonku

Presaďte pomarančovník

Pri presádzaní použite zmes kompostu (asi 1/2) a nízko vápencovej ornice (1/2).

Presádzanie je najlepšie vykonať na jar, popred zberom plodov alebo koncom leta pred kvitnutím.

Polievanie pomarančovníka

Zalievanie pomarančovníka je dôležité najmä v črepníkoch, pretože má tendenciu oveľa rýchlejšie vysychať. Pomarančovníky sa boja prebytočnej vody Preto je potrebné polievať v prípade horúčav pravidelne, ale obmedzene, vždy bez podmáčania pôdy. Najlepšie je polievať v noci aby ste zabránili príliš rýchlemu vyparovaniu vody.

Prerezávanie a údržba pomarančovníkov

Plody rastú len na ročných púčikoch, koncom zimy treba zrezať. Odstráňte výhonky, ktoré rastú dovnútra, aby ste poskytli maximum svetla, ako aj tie, ktoré sa navzájom krížia.Ozdobu môžete tiež vyvážiť, aby mala pekný tvar. Ľahko orezajte.

Ak chcete mať krásne pomaranče, môžete počas fázy rastu podávať špeciálne hnojivo na citrusové plody.

Pri teplote nižšej ako 10°C prechádza pomarančovník do vegetačného pokoja, pri-3°C stráca listy a pri -7°C odumiera, preto sa naďalej veľmi bojímrazu, hrnce alebo vane by preto mali byť zakrytézimu na zimnú prestávku (teplota 5 až 12°C), v a"skleník" ideálne prístrešok alebo aj interiér bezkúrenie.

Údržba citrusových stromov nevyhnutne zahŕňa pravidelný rez po úrode, ako aj prihnojovanie organickým hnojivom najmä na jar a v lete ak sa pestuje v kvetináčoch.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Sprievodca výsadbou citrónovníkov zo semien a štepov

Väčšina pomarančovníkov uhynie v dôsledku nedostatku vody, tieto stromy pochádzajú zo subtropických oblastí a vyžadujú zavlažovanie v zime, keď prinášajú ovocie, a v lete, keď je horúco,mulčovanie je nevyhnutné na ochranu pôdy pred slnečným teplom. Tiež sa uistite, že črepníky majú dobrú drenáž, aby pomarančovníky netrpeli nadmerným zalievaním.

Oranžové choroby

Ako väčšinu citrusových plodov, aj pomarančovník môže byť napadnutý plesňami, ale aj škodcami, ktorých treba rýchlo liečiť. Najbežnejšie sú;

Monilinia: pomaranče hnijú na pomarančovníku

Mealybug: belavý zhluk napadá lístie

Vošky: Listy sa krútia a nakoniec opadávajú.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: