Záhradné plodiny

Bergamoty, ako zasiať a zasadiť do kvetináča alebo záhrady

Bergamoty, ako zasiať a zasadiť do kvetináča alebo záhrady
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

So zelenými listami, ktoré pripomínajú citrónovník a žltými plodmi, ktoré pripomínajú mandarínky, je bergamot (Citrus × bergamia) ovocný strom plný prekvapení, ktoré vás nikdy neprestanú udivovať. Bergamot má veľmi rád slnko, preto sa zamyslite nad tým, kde vo vašej domácnosti by chcel byť najviac. V tomto článku sa dozvieme, ako pestovať bergamot, ako správne zasadiť a starať sa o bergamotku v kvetináči alebo na záhrade.

Charakteristika bergamotového stromu

 • Vedecký názov: Citrus × bergamia
 • Čeľaď: Rutaceae
 • Farba kvetu: biele kvety
 • Výsev: Neskorá zima alebo skorá jar
 • Expozícia: slnečné miesto
 • Typ pôdy: nevápenatá, bohatá na humus, odvodnená, neutrálna alebo kyslá.
 • Miesto pestovania: črepníkové, zarovnané, v záhrade, kontajnerované, izolované
 • Kvitnutie: Jar a leto
 • Olistenie: vždyzelené
 • Choroby, škodcovia: Chrobáky, vošky, roztočce, monilióza
 • Zavlažovanie: Výdatné počas leta
 • Rast: Stredný strom
 • Dĺžka/výška: 2 až 5 m
 • Úroda: Zima
 • Lekárske prednosti: antiseptické, antispazmodické, relaxačné, sedatívne.

Kde zasadiť bergamot?

Strom bergamotu netoleruje nízke teploty pod -5°C Vonkajšie pestovanie by malo byť vyhradené pre obzvlášť teplé oblasti. V opačnom prípade sa musí pestovať v kvetináčoch na mieste chránenom pred chladom, možno ho pestovať napríklad v skleníku.

Oceňuje slnečné vystavenie chránené pred vetrom V kvetináčoch je lepšie vyhnúť sa príliš horúcim situáciám a udržiavať ich v veľmi jasný polotieň, ale bez priameho slnka, pretože to spôsobí, že korene budú trpieť prílišným teplom a strom môže zomrieť, tiež umiestnite črepník mimo dosahu prievanu.

Pôda na pestovanie bergamotu by mala byť nevápenná, bohatá na humus a dobre odvodnená, dokonca aj trochu piesočnatá. Môžete si pripraviť zmes so záhradnou zeminou, vyzretým kompostom a pieskom v rovnakých častiach, táto je vhodná na pestovanie v kvetináči alebo v priamej pôde.

Ako zasadiť a zasiať bergamot?

Výsadba bergamotu je dôležitým krokom, ktorý určí správny vývoj vášho stromu, produkciu bergamotu a jeho život.

Výsadba bergamotky by sa mala prednostne vykonávať na jar. Vyberte si chránené a slnečné miesto, aby ste podporili jeho rast a mali krásne bergamoty.

Na pestovanie bergamotov Umiestnite semená do nádoby alebo semeniska so záhradnou zeminou s drenážou na dne, zasypte semená zeminou a zalievajte rozprašovačom, aby sa pôda príliš nezhutnila.Nezabudnite vždy udržiavať pôdu vlhkú, nenechajte ju vyschnúť, je to veľmi dôležité.

Vypuknutie klíčkov trvá nejaký čas, niekedy to môže trvať aj mesiac alebo aj viac, takže nezúfajte výsledky nevidím rýchlo. Keď bergamotový strom dorastie do výšky 15 cm alebo viac, možno ho presadiť do väčšieho kvetináča alebo priamo do záhradnej pôdy.

Ak chcete transplantovať na svoje konečné miesto, vykopte jamu 1 m x 1 m. Koreňový bal dobre navlhčite a vložte do jamy, naplňte zmesou zeminy, kompostu a piesku, čím vytvoríte nádrž na zavlažovanie. Nakoniec zavlažujte dôkladne, ale nerobte kaluže, aby voda prenikla hlboko do pôdy.

Bergamot na otvorenom poli:

Strom bergamot je jedným z najmenej odolných citrusových plodov a vonku sa môže pestovať iba v oblastiach s veľmi miernym podnebím v zime.Bergamot má rád mierne kyslé pôdy a najmä vápenec (výhodou je pridanie vresovej pôdy do výsadby)

Bergamot v hrnci:

Pestovanie bergamotu v kvetináčoch ako u všetkých citrusových plodov je vhodnejšie, keď je v zime veľmi chladno, najmä ak sneží. Počas celého mrazového obdobia ho budete musieť dať do skleníka alebo na terasu.

Ako udržiavať bergamot?

Bergamot vyžaduje pravidelnú zálievku. Vo voľnej pôde potrebuje počas leta často vodu, najmä v období horúčav alebo sucha. Pozastavuje zalievanie počas jesenného/zimného obdobia.

V črepníkoch treba stromček výdatne zaliať hneď, ako vyschne koreňový bal. Na druhej strane Dávajte pozor, aby ste to neprehnali a dbajte na to, aby sa voda pri polievaní netvorila kaluže, pridávajte po troškách a počkajte, kým to pôjde nadol pridať ďalšie.V zime v období hibernácie stačí poliať raz týždenne.

Každú jar dávajte vhodné organické hnojivo na citrusy a ovocné stromy, veľmi to pomôže, aby bol strom vždy vyživený, najmä ak je jeho pestovanie v kvetináčoch. Môžete si tiež vyrobiť a použiť domáce hnojivá, ktoré si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Zazimovanie bergamotky v kvetináči by malo prebiehať vo svetlej a chladnej miestnosti, ideálne pri teplote 10 °C.Rastlina netoleruje vykurované miestnosti. Vo vonkajšom prostredí je možné ho preinštalovať hneď, ako nehrozia mrazy. Na otvorenom teréne sa odporúča použiť nylonový kryt na lístie a použiť mulč na úpätí stromu na ochranu pred mrazom.

Kedy orezať bergamot?

Prerezávanie nie je potrebné, okrem udržiavania tvaru rastliny a odstraňovania mŕtveho dreva.Ak však chcete zvýšiť rast rastliny a jej produkciu, plodový rez môžete vykonať po zbere posledných plodov v zime. To stačí na zníženie nového ročného rastu na polovicu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: