Tipy do záhrady

Praktické tipy na starostlivosť o izbové rastliny

Praktické tipy na starostlivosť o izbové rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Či už v obývačke, kúpeľni alebo na terase, izbové rastliny sú dekoratívne, čistiace a zároveň zmierňujú stres. Tak prečo sa o ne pripraviť? Tu sú naše tipy a triky, ako mať dobrý skleník v interiéri.

Úvod

Predtým, ako sa necháte zviesť izbovou rastlinou, predstavte si ju vo svojom dome: aké miesto bude mať v dome? Budú rešpektované ich špecifické potreby (expozícia, zalievanie…)? Bude rýchlo rásť? Toľko otázok, ktoré si musíte položiť, aby ste sa neskôr vyhli nepríjemným prekvapeniam.Tu sú naše tipy, ako mať silné a zdravé izbové rastliny:

V obchode si vyberte rastlinu s viacerými uzavretými púčikmi namiesto tej, ktorej kvety sú už otvorené. Potešenie z rozkvitnutia kvetov vás naplní a prevonia váš domov sladkou vôňou.

Uistite sa, že rastlina nevykazuje známky škodcov alebo chorôb. Musíte tiež sledovať korene na dne hrnca. Ak vychádza veľa koreňov, budete musieť rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča.

Kedy musíte presadiť izbovú rastlinu?

Transplantácia je nevyhnutná keď sa korene už nemôžu vyvíjať. Aby ste si to boli istí, otočte rastlinu a odstráňte kvetináč. Ak sa okolo koreňového balu objaví veľa koreňov, je čas zasiahnuť.

Ďalším výstražným signálom je biela vrstva (minerálne soli) na stenách hrnca. Alebo by ste ho mali jednoducho presadiť, keď uvidíte, že korene vychádzajú zdrenážnych otvorov v kvetináči.

Ideálny čas na presadenie izbovej rastliny je na jar a možno aj na jeseň pre rýchlo rastúce rastliny. Jediné opatrenie; jednoducho vyhnite sa presádzaniu rastliny počas obdobia kvitnutia.

Ako správne presadiť črepníkovú rastlinu

Vyzbrojte sa zeminou, črepníkom o priemere 2 až 3 cm väčším ako ten starý a dezinfikovanými záhradníckymi nožnicami.

Vyberte rastlinu z kvetináča a zľahka oškrabte koreňový bal, aby sa pôda trochu uvoľnila.

Nestrihajte korene, pokiaľ nie sú čierne alebo zranené.

Zakryte dieru na dne nového črepníka hlinenými guľôčkami alebo stredne veľkými kameňmi, aby ste zabránili upchaniu tohto kroku diery koreňmi potrebné pre prietok vody.

Na dno kvetináča pridajte vrstvu čerstvej zeminy a potom ju zabaľte.

Umiestnite svoju rastlinu tak, aby hrudka pôdy bola niekoľko centimetrov pod okrajom.

Naplňte kvetináč substrátom a zabaľte ho.

Poriadne zalejte a umiestnite rastlinu na niekoľko dní do tieňa, aby sa lepšie a rýchlejšie zotavila.

Špeciálne prípady

Ak vaša rastlina už dosiahla požadovanú veľkosť, postupujte tak, ako je popísané vyššie, ale po zoškrabaní koreňového balu odrežte koreňové hroty sanitovanými nožnicami.Je lepšie pravidelne presádzať, ako nechať korene vyrásť z koreňového balu. Potom zľahka orezajte.

Ak je vaša rastlina príliš ťažká na pohyb alebo ak nie je potrebné ju pravidelne presádzať, jednoducho sa „vynorte“. Pozostáva z odstránenia niekoľkých palcov ornice a jej nahradenia novou zeminouPri aplikácii vody sa živiny dostanú ku koreňom.

Ako zalievať izbové rastliny

Polievanie rastliny je nevyhnutné. Zle kontrolované alebo nadmerné to môže ohroziť život vašej rastliny. Udusené korene hnijú a listy mäknú a hnednú.

Zavlažovanie by sa malo vždy vykonávať na úpätí rastliny, nezalievajte listy, pretože to môže spôsobiť výskyt chorôb a huby , striekajte listy iba raz týždenne, ak je miestnosť vykurovaná a je tam veľmi suché prostredie.

Kedy by ste mali polievať?

Vo všeobecnosti platí, že pôda by mala byť na dotyk len vlhká, ani príliš mokrá, ani príliš suchá, veľmi účinným trikom je vložiť do pôdy prst, ak cítite vlhkosť, nemusíte V opačnom prípade, ak je zem veľmi suchá, ak musíte zalievať, vložením prsta zistíme, či je vlhkosť alebo nie, pretože na povrchu je takmer vždy sucho.Týždenné alebo dokonca štrnásťtýždňové zavlažovanie je vo väčšine prípadov viac než dostatočné.

V lete budete musieť niekedy počas horúčav polievať každý deň a dokonca zahmlievať lístie rozprašovačom. Nakoniec by ste mali vedieť, že plastové nádoby udržia vlhkosť dlhšie ako hlinené nádoby.

Suchý vzduch v našich interiéroch sťažuje udržiavanie správneho stupňa vlhkosti. Existujú však riešenia bez toho, aby ste museli investovať do zvlhčovača. Niektoré listy oceňujú pravidelný postrek. Takže jednoducho umiestnite niekoľko rastlín do podšálky alebo stojana na kvetináč naplnený štrkom. Potom ho zalejte vodou, aby ste vytvorili domáci zvlhčovač. Voda sa pomaly vyparí a naplní vaše rastliny.

Tiež udržiavajte svoje rastliny ďalej od rôznych zdrojov tepla (radiátor, krb), pokiaľ nie ste fanúšikom sukulentov. Nezabudnite tiež často zalievať svoje visiace rastliny, pretože vzduch, ktorý dýchajú, je suchší.

Ako je vaša izbová rastlina vystavená svetlu?

Svetlo je nevyhnutné pre život vašich rastlín. Pokúste sa ich teda umiestniť na najsvetlejšie miesta vo vašej izbe, často v blízkosti okien. Ideálne je okno orientované na východ, pretože priame slnečné svetlo môže niekedy spáliť listy.

Správna vzdialenosť je 1 meter približne Rastlina umiestnená 2 metre od okna dostane štyrikrát menej svetla ako rastlina umiestnená blízko . Prirodzené svetlo môže byť nahradené primeraným osvetlením (ortuťové výbojky, sodíkové výbojky alebo, ak to nie je možné, žiarivky).

Nakoniec, ak napriek všetkým týmto cenným radám stále nemôžete získať zelený palec, vyberte si rastliny, ktoré sú obzvlášť odolné a nenáročné na údržbu , pri nákupe rastlín sa opýtajte alebo zistite ich vlastnosti a potreby, pretože nie všetky rastliny vyžadujú rovnakú starostlivosť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: