Záhradné plodiny

Ako zasadiť a pestovať Mulberry (morušovník)

Ako zasadiť a pestovať Mulberry (morušovník)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nezamieňajte s plodmi ostružiny, moruše ponúka lahodné bobule bez ostnatých, nepriateľských stoniek ostružiny. Ako okrasný, tak aj užitočný, tento ovocný strom sľubuje letné koláče a džemy. Zistite, ako pestovať moruše od výsadby až po zber. Výsadba černíc je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Základné údaje

 • Názov zoo: Morus
 • Čeľaď: Moraceae
 • Odrody: Morus rubra, Morus alba, Morus alba 'Pendula', Morus nigra, Morus rotundiloba 'Mojo Berry
 • Farba kvetov: Zelené kvety
 • Výsadba: Jar
 • Expozícia: slnečné miesto
 • Typ pôdy: Odvodnená
 • Olistenie: Rozhodnuté
 • Choroby, škodcovia: Šupinatý hmyz
 • Zavlažovanie: Nízke
 • Rast: Stredný až veľký strom
 • Dlhovekosť: Vypršanie platnosti
 • Dĺžka/Výška: 1,50 m až 10 m
 • Úroda: Leto
 • Liečivé prednosti: ovocie s diuretickými, protizápalovými, antipyretickými, antioxidačnými, antiseptickými a antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Odrody moruše

Nemýľte si morušu, alebo latinsky Morus, s ostružinou (Rubus fruticosus). Moruša je ker alebo strom, zatiaľ čo ostružina je tŕnitá liana. Ich plody sú však podobné chuťou aj vzhľadom. Tu sú štyri odrody moruše s jedlým ovocím:

Moruša červená alebo Morus rubra: Plody tejto odrody majú tmavočervenú farbu a sladkú, jemnú chuť.

Ostružina alebo Morus nigra: Tmavofialové takmer čierne, voňavé, sladké a kyslé ovocie, podobné plodom černice.

Moruša biela alebo Morus alba: pôvodom z Číny, dosahuje výšku asi desať metrov a plodí plody, ktoré sú predtým biele. sčernie. Táto odroda nie je známa svojou ovocnou chuťou, ktorá je dosť nevýrazná. Existuje plačový kultivar ('Pendula'), naštepený na stonku, ale sterilný, takže nerodí.

Morus rotundiloba 'Mojo Berry': Táto zakrpatená bobuľa sa vyznačuje kompaktným rastom a dlhým obdobím plodenia voňavých černíc.

Kde zasadiť moruše?

Morušovníku bude sa dariť v akomkoľvek type pôdy, pokiaľ je odvodnená Pestovanie moruše v pôde s nízkym obsahom živín je možné, ale čerstvý a bohatý substrát jej umožní lepší rast. Je potrebné sa vyhnúť ťažkým a ílovitým pôdam, pretože nie sú prispôsobené ich pestovaniu.

Moruša vyžaduje slnečné miesto chránené pred vetrom a v týchto podmienkach znesie teploty až -15°C.

Kedy a ako zasadiť moruše?

V chladných oblastiach sa uprednostňuje jarný výsev. Na juhu alebo pozdĺž pobrežia sa moruše vysádzajú na jar aj na jeseň.

Zasiať černice zo semena ideálne to urobte na jeseň na mieste chránenom pred chladom a vetrom. Semená vkladajte na výsevné lôžka veľmi opatrne, pretože sú veľmi malé, ak nemáte výsevné lôžko, môžete ich zasiať do akejkoľvek nádoby, ktorá obsahuje drenáž na dne, umiestnite semená niekoľko centimetrov od seba a zasypte ich tenkou vrstvou záhradnej zeminy zmiešanej s trochou kompostu.

Semenáče by mali zostať v tieni a na mieste chránenom pred chladom, kým sa neobjavia prvé klíčky. Ak chcete presadiť moruše, počkajte, kým strom nebude mať aspoň dva páry listov alebo viac ako 10 cm na výšku.

Ako presadiť moruše?

Na presádzanie moruše najlepší čas je jeseň,, keď je strom ešte v stave vegetačného pokoja. Majte tiež na pamäti, že na presádzanie moruše alebo akejkoľvek rastliny je lepšie to urobiť popoludní, keď slnko už nesvieti priamo na miesto, zabráni to rastline, aby utrpela transplantáciu v dôsledku slnečného tepla a pomôže jej to lepšie sa zotaviť.

Na výsadbu moruše vykopte jamu dvakrát väčšiu ako je koreňový bal alebo objem koreňa. Ak je vaša pôda veľmi zhutnená uvoľnite ju rýľovou vidličkou a pridajte trochu piesku Potom pridajte do pôdy lopatu kompostu alebo kompostu, aby ste ju obohatili.

Umiestnite moruše do jamy tak, aby koruna siahala po úroveň zeme. Pridajte zmes hnojiva, zeminy a piesku, opatrne zakryte celý koreň, okamžite zalejte veľkým množstvom vody, a ak máte mulč, položte ho na nohy chrániť pôdu pred slnkom a udržať vlhkosť v pôde dlhšie.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako zasadiť mišpulu

V záhradách náchylných na vietor bude potrebné nainštalovať kolík V ideálnom prípade by mal byť umiestnený v čase výsadby, aby aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Na to používa dvojitý kolík, ktorý pozostáva z dvoch kolíkov spojených vodorovnou svorkou, ku ktorej je strom pripevnený.

Údržba černice

Moruša nevyžaduje žiadnu údržbu okrem pravidelného zavlažovania v prvom roku. Cieľom je udržať pôdu čerstvú, mulč vám uľahčí úlohu tým, že okrem ochrany pôdy pred slnečnou eróziou uchová vlhkosť substrátu.

Ako orezávate černice?

Moruša nepatrí medzi ovocné stromy, ktoré treba strihať, aby správne rodili. Prerezávanie by sa malo vykonávať začiatkom zimy, avšak krížiace sa konáre, choré alebo odumreté drevo je možné odstrániť počas vegetačného obdobia.

Zvedavý fakt

Vedeli ste, že priadka morušová sa živí výlučne listami moruše bielej? Bombyx je húsenica motýľa nazývaná priadka morušová. Húsenica bombyxu tak produkuje toto slávne vlákno, ktoré sa používa pri výrobe hodvábu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: