Agroekológia

Ako pripraviť kašičku z prasličky roľnej, recept, použitie a dávkovanie

Ako pripraviť kašičku z prasličky roľnej, recept, použitie a dávkovanie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kusa z prasličky roľnej je prírodný fungicíd a repelent, ktorý dokáže prekonať mnohé príznaky, choroby a škodcov, ktorí môžu poškodiť rastliny, stromy a kvety. Praslička roľná je divoká rastlina s podzemkami, ktorá rastie všade, a preto je ľahké ju nájsť. Zvláštnosťou je, že je bohatý na oxid kremičitý, o ktorom je známe, že posilňuje rastlinné tkanivá. Ako vyrobiť kašu z prasličky a na aké účely? Pozrime sa ďalej.

Ako vyrobiť kašu z prasličky

Na prípravu kaše z prasličky stačí:

Vyberte si požadované množstvo čerstvej prasličky priamo z prírody (na 1 kg prasličky je potrebných 9 alebo 10 litrov vody) .

Macerát dajte do vody, najlepšie z dažďa, aby ste sa vyhli vodnému kameňu, nechajte macerát 7 až 14 dní v tieni.

Pravidelne miešajte a miešajte počas rmutovania, aby praslička mohla nasiaknuť.

Nakoniec musíte prefiltrovať, aby vám zostala len tekutina a čierna kaša, listy musia byť v stave pyré.

Po zbere môžete zmes tiež priviesť na cca 20 minút do varu, nechať macerovať celý deň a prefiltrovať. Toto je ďalšia rýchlejšia technika, aj keď menej odporúčaná, pretože varením vo vode sa mnohé vlastnosti rastliny stratia.

V každom prípade na prípravu použite plastovú alebo drevenú nádobu, ale nie kovovú. Neváhajte použiť ostré záhradnícke nožnice, pretože stonky prasličky sú známe svojou húževnatosťou.

Kedy a ako používať prasličkový hnoj?

Kusa z prasličky roľnej je najúčinnejšia, keď je riziko chorôb a parazitov najväčšie. Inými slovami, na jar a na jeseň, keď budú vaše rastliny v plnom raste a budú náchylnejšie na napadnutie a choroby.

Táto kaša je fungicíd a repelent, ktorý je neškodný pre rastliny, kvety a ľudí, takže sa dá použiť kedykoľvek. Vo všeobecnosti platí, že použitie prípravkov na postrek rastlín by sa malo aplikovať vtedy, keď slnko na rastlinu priamo nezasiahne, ideálne pri západe slnka, vyhnete sa tak „efektu lupy " » čo môže spôsobiť popáleniny na listoch.

Pre správne dávkovanie majte na pamäti, že na 1 liter tekutej kaše budete musieť pridať 9 litrov vody.

Kusa z prasličky roľnej by sa mala aplikovať ako postrek na všetky listy postihnutých rastlín. Ak sú ťažko postihnuté, môžete im tiež postriekať nohy.

Tento prírodný fungicíd sa tiež môže použiť na prevenciu chorôb a škodcov, najmä na rastliny a stromy, ktorých krehkosť je známa: paradajky, ovocné stromy ako hrušky, jablone alebo slivky, ružové kríky…

Na čo sa používa kašička z prasličky roľnej?

Kusa z prasličky roľnej sa používa v širokej škále situácií, vrátane proti nasledujúcim chorobám a parazitom:

Hrdza: Veľmi častá, podieľa sa na rôznych kryptogamných ochoreniach a prejavuje sa hrdzavooranžovými pľuzgiermi. Ruže patria medzi jeho obvyklé obete.

Monilióza: je huba, ktorá napáda najmä ovocné stromy a spôsobuje hnilobu ovocia: odtiaľ pochádza aj jej ďalší názov, hniloba ovocia.

Pleseň: Bežná a obávaná kryptogamná choroba, najmä vo vinohradoch, na zemiakoch a paradajkách. Vyznačuje sa hnedými škvrnami, ktoré pohlcujú lístie, ktoré nakoniec odpadáva.

Chrast: Huba, ktorá napáda listy a plody ovocných stromov. Chrastavitosť spôsobuje rôzne druhy poškodenia: spomalenie rastu, deformáciu plodov, hnilobu. Často sú postihnuté hrušky, slivky a jablká.

Pľuzgiere viniča: Pľuzgiere viniča, známe tiež ako erinóza, spôsobujú roztoče, ktoré vytvárajú pľuzgiere na listoch stromov a viniča.

Pľuzgier broskyňový: Hubový škodca broskýň a marhúľ, tento parazit spôsobuje pľuzgiere na listoch, čo môže viesť k smrť ovocia.Ak chcete na svoje broskyne preventívne aplikovať kašu z prasličky roľnej, jednoducho ich na začiatku jari postriekajte 10 % zriedenou kašou z prasličky roľnej a opakujte o týždeň neskôr.

V lete opäť postriekajte stromy, 2 aplikácie za mesiac, opäť s týždňovým odstupom. A dokončite preventívnu kúru tretím a posledným postrekom na jeseň rovnakým spôsobom.

Ak vaše broskyne vykazujú znaky pľuzgierov, ktoré sú typické pre pľuzgiere broskýň, potom naneste na postihnuté miesta kašu z prasličky na tri dni bez prerušenia .

Použitie prasličkovej kaše v rastlinách a ovocných stromoch

V jabloni

Chrastovitosť a iné špecifické hubové choroby jabloní je možné liečiť kašou z prasličky roľnej.Ako preventívne opatrenie môžete pravidelne aplikovať 20% zriedenú tekutú kašu (1 liter tekutej kaše na 5 litrov nevápenatej vody) od začiatku r. kvet. To bude stimulovať vaše jablone. Ak sa už choroby a škodcovia usadili, nastriekajte priamo na postihnuté oblasti stromov.

Na paradajkách

Paradajky sú obzvlášť postihnuté kryptogamnými chorobami, najmä plesňami. Ako preventívne opatrenie môžete počas jari a leta striekať kašu z prasličky roľnej.Akonáhle je huba prítomná, nastriekajte na zem, pretože je v nohách rastlina, o ktorej sa zdá, že kaša dokazuje svoju účinnosť.

V ružiach

Ruže sú obzvlášť náchylné na hubové choroby, najmä na hrdzu. Ako preventívne opatrenie postrekujte každé dva týždne na jar a na jeseň. Ako kúru dodržujte rovnaké tempo a doplňte účinnosť prasličkového hnoja pridaním sódy bikarbóny.

Na mladých sadeniciach

Aplikácia kaše z prasličky roľnej na pôdu nedávnych sadeníc pomáha, aby boli pevnejšie a odolnejšie voči chorobám.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Tekutá kaša; bio prípravky na starostlivosť o rastliny.

Vo vinohradoch

Prvým nepriateľom viniča je pleseň. Ak ju chcete vyhubiť, zalejte hnojom z prasličky, keď sa puky začnú otvárať. Toto je začiatok obnovenia rastu, priaznivé obdobie.

Kusa z prasličky ako insekticíd a fungicíd

Kusa z prasličky roľnej je účinný fungicíd a insekticíd. Používa sa so sprejom alebo rozprašovačom, riedený na 10 %. Stačí ošetriť celú rastlinu vrátane spodnej strany listov.

Zmes Bordeaux alebo tekutá kaša z prasličky: ktorú si vybrať?

Obe ošetrenia sú účinné a môžu sa dokonca dopĺňať v závislosti od typu rastliny a riešeného problému. Bordeauxská zmes alebo tiež nazývaná Bordelés bujón je jednou zo základných procedúr v záhradníctve. Tento fungicíd, ktorý sa skladá z vápna, síranu meďnatého a vody, je rovnako účinný pri kontrole hlavných hubových chorôb a parazitov, ako sú vošky, múčniky a roztočce. V tomto ďalšom článku sa dozviete, ako pripraviť vývar z Bordeaux a ako ho aplikovať.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: