Starostlivosť o rastliny

Ako kontrolovať škvrny na listoch rastlín

Ako kontrolovať škvrny na listoch rastlín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Škvrny na listoch sú zvyčajne okrúhle hnedé alebo čierne škvrny, ktoré sa objavujú na listoch rastlín, keď boli postihnuté kryptogamnou chorobou. V tomto článku vám ukážeme, ako zabrániť ovplyvneniu vašich rastlín alebo ako ich ošetriť, ak už sú.

Čo sú to škvrny na listoch?

V záhradníctve sú škvrny na listoch škvrny, ktoré sa objavujú, keď sú rastliny napadnuté hubovými chorobami (inými slovami, choroby spôsobené hubou).

Škvrny na listoch teda nie sú chorobou ako takou, ale skôr príznakom a znakom, že rastlina bola kontaminovaná hubovým patogénom a trpí kryptogamnou chorobou, ktorá môže spôsobiť škvrny na listoch (napr. hrdza, chrastavitosť, antraknóza, alternaria… ).

Najčastejšie sa škvrny na listoch objavujú na rastlinách ku koncu zimy, keď teploty začínajú mierne klesať a klíma sa stáva vlhkejšou .

Neexistuje jediný typ listovej škvrny; v skutočnosti, v závislosti od huby, ktorá kontaminovala rastlinu, škvrny na listoch môžu byť:

  • Gruhé alebo skôr podlhovasté.
  • Veľký alebo malý.
  • Zriedkavé alebo početné.
  • Hnedá farba, zaprášený vzhľad.

Na rastline postihnutej kryptogamnou chorobou, ktorá spôsobuje škvrny na listoch, budete systematicky vidieť, ako jej listy čiastočne alebo úplne vysychajú a potom opadávajú.Škvrny na listoch sú zriedkavo smrteľné pre rastliny, ale sú veľmi nevzhľadné a niekedy môžu odhaliť iné choroby.

Škvrny na listoch: ktoré rastliny sú najviac postihnuté?

Škvrny na listoch môžu postihnúť takmer každú rastlinu, od ovocných stromov po okrasné rastliny, kríky, zeleninu a dokonca aj trvalky.

Medzi najviac postihnuté rastliny patria:

  • Duby, buky, javory…
  • Quindy, jablone…
  • Ruže, ľalie, hortenzie…
  • Cvikla, paradajky, mrkva…

Akonáhle sa rastlina pokryje škvrnami na listoch, … je schopná kontaminovať susedku… aj keď je úplne rôzne druhy!

Ako môžete predchádzať škvrnám na listoch?

Najúčinnejším spôsobom boja proti škvrnitosti listov rastlín je očividne zabrániť ich napadnutiu kryptogamnými chorobami škvrnitosti listov. Takže… :

Pri nákupe rastlín si vždy vyberajte tie s dokonale zdravými listami.

Nikdy nedávajte svojim rastlinám príliš veľa hnojiva, ale ani ich nekŕmte príliš málo. Ideálne je robiť to dvakrát do roka, na jar a potom na jeseň

Pri polievaní rastlín nenamáčajte lístie, zalievajte iba spodok rastliny. Pokojne prikryte nohy vašich rastlín organickým mulčom. To udrží vlhkosť a nebude potrebné zalievať každý deň.

Pri výsadbe ponechajte medzi trvalkami dostatok priestoru. Nedostatočná cirkulácia vzduchu môže spôsobiť výskyt plesní.

Vždy pamätajte na zber a spálenie odumretých listov svojich rastlín, keď sa krásne obdobie skončí.

Ako liečiť rastliny postihnuté škvrnami na listoch

Keďže škvrny na listoch sú vysoko nákazlivé, ak si všimnete, že je postihnutá jedna z vašich rastlín, neváhajte a odstráňte a spálite automaticky všetky časti rastliny, ktoré boli zasiahnuté a sú zafarbené.

Nezabudnite pozbierať všetky hnedé listy, ktoré spadli na zem, a hlavne ich nehádžte do kompostu , spáľte ich bez iného typu procesu, ktorý by zabránil šíreniu plesní.

Keď sa listy pozbierajú a spália, môžete skončiť posypaním Bordeaux zmesou alebo Bordeaux vývarom celou rastlinou, ktorú má boli postihnuté škvrnami na listoch. Tento prípravok je ideálny na zabránenie výskytu plesní na listoch rastlín.

Existujú aj iné druhy organických antimykotík, ktoré si môžete vyrobiť sami alebo kúpiť v bio obchodoch. Sú nepochybne najlepšou možnosťou, ako sa tomuto problému vyhnúť. Tu vám nechávame odkaz, kde sa dozviete, ako si vyrobiť fungicíd doma a jednoducho.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: