Agroekológia

Laktofermentácia, konzervujte zeleninu prirodzene

Laktofermentácia, konzervujte zeleninu prirodzene
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Poznáte techniku lakto-fermentácie? Ide o jednoduchú a prapredkovú techniku, ktorá vám umožní zachovať zeleninu, zachovať vitamíny a živiny. Laktofermentácia uchováva potraviny vďaka soli a je jednoduchou a rýchlou technikou na uchovanie čerstvej zeleniny po dlhú dobu. Pozrime sa, čo to je a ako ľahko urobiť laktofermentáciu, aby sa ovocie a zelenina uchovali na dlhú dobu úplne prirodzeným a organickým spôsobom.

Čo je laktofermentácia

Ako bolo vysvetlené, laktofermentácia je starodávna technika, ktorá uľahčuje konzerváciu zeleniny. Princíp je jednoduchý: Jedlo necháme kvasiť macerovaním v soli alebo slanom náleve (voda + soľ). Táto fermentácia je úplne prirodzená.

Táto technika je tiež možná na konzervovanie ovocia,, ale dodá mu kyslú a slanú chuť. Preto sa takto konzervované ovocie môže použiť len do slaných prípravkov.

Vložením zeleniny do pohára, teda v anaeróbnom prostredí (bez kyslíka), so soľou, mliečne baktérie prítomné v zelenine spotrebúvajú cukor v jedle, čím sa prostredie kyslý. Preto sa patogénne baktérie nemôžu množiť

Pri tejto metóde nie je potrebné sterilizovať poháre, nie je potrebné zmrazovať zeleninu, tento proces uchováva všetky vitamíny a živiny z zelenina.

Po chvíli obsah kyselín dosiahne určitú úroveň, médium sa vyrovná a fermentácia sa sama zastaví. V tomto štádiu produkt možno skladovať niekoľko rokov, dokonca aj pri izbovej teplote.

Tento spôsob prípravy nielen zachováva vitamíny a živiny v potravinách, pre vitamín C, ale aj zvyšuje obsah najmä vitamínov skupiny B, PP a K .

Fermentácia zlepšuje stráviteľnosť produktov a ich asimiláciu naším telom. Znižuje obsah dusičnanov v zelenine. Laktofermentácia čiastočne rozkladá pesticídy, ktoré sa môžu nachádzať v zelenine. Vytvára antibiotické látky, ktoré bojujú proti patogénnym mikróbom. Zvyšuje tiež účinnosť nášho imunitného systému

Ako sa dosahuje konzervácia zeleniny laktofermentáciou?

Proces je veľmi jednoduchý. Budete potrebovať vzduchotesné nádoby, morskú soľ (nerafinovanú), pramenitú alebo filtrovanú vodu a zeleninu. Túto konzervačnú techniku možno použiť pre všetku zeleninu:

Kapusta a kyslé uhorky, samozrejme. Ale aj zelené fazuľky, mrkva, paprika, paradajky, tekvica a cuketa, baklažány, uhorky, repa, reďkovka, zeler, aromatické bylinky. A ešte ovocie: melón ako v Turecku, slivky ako v Japonsku, čerešne v strednej Európe, jablká a hrušky… (netreba však zabudnúť, že ovocie musí byť sladké a mäkké).

Nakoniec takmer všetky jedlé rastliny kvasia. Je to veľmi jednoduché. Nevyžaduje žiadnu energiu. Na sterilizáciu nie je potrebné zahrievať, nie je potrebná chladnička ani mraznička. Všetko, čo potrebujete, je soľ a čistá nádoba.

Konzervy môžu zostať neodhalené a sú veľmi nebezpečné, dokonca smrteľné, ak sa objaví botulistický toxín.Nebezpečné môžu byť aj mrazené potraviny, ak sa mraznička pokazí a nečakane sa vypne. Ale laktofermentácia je absolútne 100% bezpečná! V súčasnosti ani v minulosti neexistuje na svete jediný prípad choroby alebo smrti v dôsledku absorpcie laktofermentovaných potravín.

Je to jednoduché: ak kvasenie neprebehne správne alebo ak neprebehne vôbec, jedlo získa zvláštnu farbu, škaredý vzhľad a predovšetkým absolútne odpudzujúca vôňa a chuť. V dôsledku toho by žiadneho človeka nenapadlo ho zjesť. Nemôžete sa pokaziť. Takže zhrniem: vyšší obsah živín, absolútna bezpečnosť potravín, bez potreby energie na realizáciu.

Ako urobiť laktofermentáciu

Metóda iba soľou

Pri laktofermentácii iba so soľou budete musieť zeleninu nakrájať alebo nastrúhať na malé kúsky, aby šťava mohla ľahko uniknúť.

Zmiešajte zeleninu v šalátovej miske so soľou (10 gramov na 1 kg zeleniny alebo 1%) a dobre premiešajte aby soľ prenikla až do získania šťavy. Potom nádobu dobre naplňte stlačením, aby ste odstránili vzduchové vrecká.

Potom nádobu zatvorte a nechajte týždeň odležať pri izbovej teplote, aby mohla fermentovať. Potom poháre uchovávajte na tmavom a chladnom mieste (medzi 15 a 17 stupňami). Čím vyššia teplota, tým rýchlejšia fermentácia a naopak, uchovávanie pohárov na chladnom mieste fermentáciu spomalí.

Metóda soľanky (voda+soľ)

Skladovanie v náleve je najlepšie pre celú alebo nahrubo nakrájanú zeleninu.

Soľanka musí byť pripravená (30 gramov soli na liter vody, tj 3 %). Potom vložte zeleninu do nádoby a zalejte ju soľankou.

Potom, podobne ako pri soľnej metóde, treba zeleninu pred uskladnením na chladnom mieste nechať týždeň kvasiť pri izbovej teplote a v tieni.

V každom prípade môžete do pohárov pridať korenie a/alebo bylinky, ktoré im dodajú nádych extra chuti.

Ako dlho možno zeleninu skladovať?

Zelenina sa dá skladovať roky. Fermentácia sa nikdy nezastaví, takže čím dlhšie ich budete uchovávať, tým kyslejšiu (podobnú octu) budú mať chuť.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako opätovne využiť zeleninovú vodu na varenie doma a v záhrade

Po otvorení by sa zelenina mala skladovať v chladničke a skonzumovať do 15 dní.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: