Starostlivosť o rastliny

La Roya (hrdza), ako predchádzať a liečiť túto rastlinnú hubu

La Roya (hrdza), ako predchádzať a liečiť túto rastlinnú hubu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Veľmi ľahko zistiteľné, La Roya je choroba spôsobená hubou, ktorá často postihuje rastliny v okrasnej aj zeleninovej záhrade. Na listoch rastlín sa objavujú hnedé alebo čierne a hrdzavé škvrny. V tomto článku sa dozvieme, čo je hrdza, ako liečiť a predchádzať hrdzi na našich rastlinách a organických plodinách a tiež uvidíme prirodzené metódy na odstránenie hrdze z našich rastlín.

Čo je hrdza alebo hrdza?

Slovo hrdza pokrýva rôzne choroby rastlín, ktorých spoločným menovateľom je výskyt žlto-oranžových škvŕn na postihnutých listoch. Sú to vlastne mikroskopické huby.

Keď sa choroba rozvinie na rastline, huby potom vyžarujú spóry, ktoré sa prenášajú na iné rastliny jednoduchým kontaktom Môžu byť tiež nesený vetrom. Choroba sa potom môže rýchlo šíriť v rámci jednej záhrady.

Tieto choroby často začínajú na jar a pokračujú do konca leta, ale môžu sa vyskytovať počas celého roka. V zime a chladnom počasí ukladajú spóry, ktoré sú vysoko odolné voči týmto poveternostným vplyvom. Vlhkosť a nadmerné zalievanie listov podporujú rozvoj hrdze

Na ktoré rastliny má La Roya vplyv?

Hrdza môže ovplyvniť vnútorné aj vonkajšie rastliny. Väčšina rastlín a stromov môže byť ovplyvnená hrdzou. Jednou z rastlín najviac postihnutých touto chorobou je ružový krík Zelenina a kríky sú tiež postihnuté touto chorobou.Sem patrí pór, obilniny, ríbezle, dule atď…

Aké sú príznaky La Roya?

Hrdza je veľmi ľahko rozpoznateľná choroba. Na listoch sa objavujú žlté alebo oranžové kruhové škvrny. Ak otočíte listy, všimnete si aj malé béžové, hnedé alebo oranžové pustuly, ktoré sú prítomné vo veľkom počte.

Vzhľad škvŕn sa môže líšiť v závislosti od rastliny. Postihnuté listy potom horšie syntetizujú chlorofyl a opadávajú. To oslabuje rastlinu.

Ako možno účinne liečiť hrdzu?

Roya nie je veľmi vážna choroba, ale môže spôsobiť stratu všetkých listov na rastline. Keď si všimnete výskyt hrdze na svojich plantážach, je potrebné dodržať niekoľko jednoduchých krokov:

Musíte odstrániť všetky napadnuté listy, ako aj listy na zemi, pretože choroba stagnuje vo zvyškoch rastliny. Potom spálite listy alebo celú rastlinu, ak je naozaj príliš infikovaná.

Najúčinnejším spôsobom kontroly hrdze je aplikácia fungicídu na rastlinu Bordeauxská zmes alebo tiež nazývaná Bordeaux Broth je jedným z najbežnejšie ošetrenia používané záhradkármi. Tu vám nechávame odkaz, aby ste sa dozvedeli, ako pripraviť vývar Bordeaux a ako ho aplikovať.

Na likvidáciu huby môžete použiť aj žihľavu alebo prasličkovú kašu. Tu sa dozviete, ako vyrobiť a aplikovať žihľavovú kašu a v tomto ďalšom odkaze, ako vyrobiť a aplikovať kašičku z prasličky roľnej.

Ako sa vyhnúť vytvoreniu La Roya?

Vyberajte si rastliny, ktoré sú odolné a dokonale prispôsobené podnebiu, ak sa rozhodnete pre vonkajšie rastliny. Platí to najmä v oblastiach s vlhkým podnebím, pretože vlhkosť je faktorom rozvoja choroby.

Ako sme nedávno povedali, vlhkosť je prvým problémom výskytu hrdze, ak sú vaše rastliny v interiéri, nezalievajte listy, urobte to priamo v pôde v kvetináči, najmä vo vlhkých dňoch, teraz, ak je veľmi horúce a suché počasie, môžete listy trochu zaliať, ale nie príliš.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako si vyrobiť domáci fungicíd pre rastliny.

Neváhajte pozorne sledovať svoje plantáže, aby ste mohli konať už pri prvých príznakoch choroby. Zabráni sa tak šíreniu hrdze na iné rastliny.

Pri výsadbe sa vyhnite prehusteniu rastlín, Ponechajte medzi každou rastlinou malý priestor, aby vzduch mohol cirkulovať a zabráňte množeniu vzhľadu huby, ako je hrdza.

Nezabudnite tiež čistiť a dezinfikovať náradie po každom použití. Môžete použiť bielidlo (chlórnan sodný), čo je vynikajúci fungicíd.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: