Agroekológia

Ako veľmi jednoducho vyrobiť raketový varič (raketu).

Ako veľmi jednoducho vyrobiť raketový varič (raketu).
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Raketová pec je efektívny krb na drevo. Umožňuje varenie a ohrev vody s veľmi malým množstvom dreva. Dokáže napájať aj rúru a je ideálnym doplnkom k solárnemu sporáku. Tu zdieľame tento tutoriál pre malý model, ale s týmto sprievodcom si môžete vytvoriť svoj raketový sporák takej veľkosti, akú chcete. Zistite, ako si vyrobiť raketový sporák (raketu) doma veľmi jednoducho a s malým množstvom materiálov.

Čo je to raketa alebo raketový varič?

Raketové kachle sú jednoducho kachle na drevo, vyrobené z kovových rúrok zapustených do izolátora (kamene alebo vermikulit).Izolácia zabraňuje tepelným stratám, výsledkom čoho sú vysoké teploty a vynikajúce spaľovanie, pričom spaľovanie je takmer úplné, takže vzniká malý alebo žiadny dym. Napríklad; 1 liter vody zovrie za 5 minút so 150 g dreva, preto je úspora dreva samozrejmá, až desaťkrát menej dreva ako otvorený krb.

Nástroje potrebné na stavbu raketového sporáka

  • Veľká klasická plechovka, 12 cm vysoká a 10 cm v priemere
  • Veľká, vysoká plechovka 17 cm vysoká a 10 cm v priemere
  • Obri môžu mať výšku 24 cm a priemer 15 cm
  • Kliešte, záhradnícke nožnice alebo dobré nožnice
  • Ochranné rukavice
  • Značka
  • Piesok (alebo zem, popol… )
  • Kovová rašple (alebo iná podpera komína, ktorá sa zmestí do 4" širokej krabice)

Kroky na stavbu raketového sporáka

1 – Otvorte a vyprázdnite plechovky. Menšia by sa mala otvárať na obe strany.

2 - Umiestnite ju proti najväčšej plechovke, kolmo, 5 cm od základne a obkreslite obrys. Vyvŕtajte lúče do tohto kruhu, potom vyrežte výsledné lišty 1 cm od kruhu a ohnite ich: cieľom je, aby sa malá plechovka mohla neskôr vložiť do tohto otvoru.

3 - Urobte to isté s plechovkou média (tentoraz s otvorom na dne). Vložte do nej vodorovnú krabicu a na vnútornej strane označte krivku vyčnievajúcej časti. Odrežte tento segment a odstráňte ho.

4 – V hornej časti najväčšej plechovky urobte zvislé zárezy, aby zostali štyri malé prehnuté ušká dovnútra. Vystrihnite a prerazte veľkú chlopňu, aby sa neskôr na tieto chlopne zmestila, s veľkou dierou v strede.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako vyrobiť ekologické tehly z plastových fliaš

5 - Na dno XXL plechovky vložte piesok až po otvor. Umiestnite plechovku na vrch vnútorného priestoru. Vložte horizontálnu plechovku do dvoch otvorov. Vyplňte otvor pieskom. Preložte úchytky a nasaďte veko.

6 - Dobre, sporák je pripravený na testovanie. Môžete narezať nejaké drevo a urobiť prvé zapálenie. Prvýkrát je múdre urobiť na sporáku dobrý štartovací oheň, aby ste videli, ako to funguje, a dokonca spálili všetky zvyšné nečistoty. Teraz v nej môžete variť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: