Záhradné plodiny

Ako a kedy pestovať pikantné organicky

Ako a kedy pestovať pikantné organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Platník obyčajný je jednoročná alebo viacročná rastlina, v závislosti od druhu. Je to koreniaca, liečivá a aromatická rastlina vysoká 20 až 40 cm. Je bylinná s drevnatými stonkami na báze. Jeho listy sú voňavé, malé, úzke, svetlozelené u trvalky a svetlozelené u letničky. Je medonosná a v závislosti od druhu vytvára ružové alebo biele a niekedy purpurové kvety. Súkvetie tvoria drobné zhluky zoskupené a tesné v pazuchách listov. V tomto článku vás naučíme, ako si saturejku jednoducho pestovať, uvidíme aj to, ako saturejku zasiať a rozmnožiť odrezkami a starostlivosť, ktorú si vyžaduje.

Zhrnutie

 • Vedecký názov: Saturejka
 • Čeľaď: Lamiaceae
 • Odrody: Satureja spicigera, Satureja douglasii, Satureja montana
 • Farba kvetu: Biele kvety, ružové kvety
 • Výsadba: Jeseň a jar
 • Výstava: Slnko
 • Typ pôdy: Suchá, chudobná, vápenatá
 • Kvitnutie: Kvitne v júli, kvitne v auguste, kvitne v septembri, kvitne v októbri
 • Olistenie: Poloperzistentné
 • Choroby, škodcovia: Odolné voči chorobám
 • Polievanie: Zriedkavé zalievanie
 • Rast: Rýchly
 • Dlhovekosť: Jednoročná alebo viacročná rastlina (v závislosti od odrody)
 • Výška: 0,1 m až 0,4 m
 • Úroda: Počas celého roka
 • Lekárske prednosti: Stimulačné, antispazmodické, antiseptické, posilňujúce a tráviace vlastnosti.

Ako rozpoznať pikantnú rastlinu

Savina sa často zamieňa s tymianom. Poznáte ho podľa väčších listov, ktoré majú výraznejšiu chuť. Má jemne korenistú chuť, preto sa mu hovorí aj korenie.

Saturejka hortensis (Satureja hortensis), ktorá tvorí malý vždyzelený ker, je jednoročná rastlina. Ak uprednostňujete viacročnú odrodu, zvoľte radšej Satureja montana. Má výraznejšiu chuť, listy sú vždyzelené a je pomerne mrazuvzdorný (-15 °C).

Ďalšou trvácou odrodou je saturejka plazivá (Satureja spicigera), ktorá má trochu korenistejšiu vôňu. Má malé biele kvety a je ideálny na pokrytie zeme.

Kde a kedy pestovať Savory?

Sladký má rád pôdy vápnité, ľahké, dokonca aj chudobné pôdy Preferuje teplé a slnečné miestoSaturejku môžeme vysádzať do črepníkov, ale aj na voľnú pôdu, do zeleninovej záhrady alebo na vyvýšený záhon. Vysádza sa vonku, keď pominie riziko mrazov.

Ako pestovať pikantnú

Letná saturejka by sa mala vysievať do riadkov vzdialených od seba 40 cm, aby mali dostatok priestoru na rast, to v prípade zasiať do priamej pôdy. Ak chcete ľahko a s lepšími výsledkami zasiať slané semená, vezmite si nádobu so zeminou, do ktorej môžete umiestniť semená s medzerou medzi jednotlivými semienkami asi 5 cm, uistite sa, že má na dne drenáž.

Keď sú semená umiestnené na zemi, prikryte ich tenkou vrstvou zeminy a zalejte rozprašovačom, aby nedošlo k zhutneniu substrátu, nechajte nádobu v tieni kým rastliny nezačnú rásť. Keď vyrastú asi o centimeter, umiestnite ich na priame slnko.

Môžete presadiť pikantné rastliny keď majú 3 alebo 4 listy, ak zasadíte viac ako jednu rastlinu, musíte nechať priestor 30 alebo 40 cm v riadku alebo sadenice prerieďte na mieste na rovnakú vzdialenosť.

Ako zasadiť saturejku

Vykopte jamu dvakrát tak širokú a dvakrát hlbokú ako koreňový bal. Potom zmiešajte záhradnú pôdu s trochou piesku. Na dno nádoby umiestnite vrstvu drenáže (hlinené guľôčky alebo štrk), aby ste pomohli odtekaniu vody.

Koreňový bal umiestnite tak, aby hrdlo bolo na úrovni pôdy alebo tesne pod vrchom kvetináča.Zasypte zeminou/pieskovým substrátom a vyplňte všetky prázdne miesta, ktoré môžu zostať. Nakoniec zalejte a nechajte rastlinu niekoľko dní v tieni, aby sa rýchlejšie zotavila.

Letnú saturejku znásobia aj odrezky na jar, výhonky by mali byť 10 až 15 cm dlhé vysadené v tieni, zotavenie je 12 až 14 mesiacov, a potom sa trvalo vysádzajú do riadkov.

Na vytvorenie pikantných odrezkov vezmite stonky veľkej rastliny a urobte priečny rez na spodnej časti rastliny, potom stonky zasaďte do zeme a zalejte všetko dní, uvidíte, ako sa rastline vyvinú korene, keď začnú rásť nové listy. Tiež proces zakoreňovania môžete urýchliť výrobou domáceho zakoreňovacieho prostriedku, v tomto odkaze vás naučíme niekoľko spôsobov výroby účinných domácich zakoreňovačov.

Ako udržiavať pikantnú rastlinu

Savary je nenáročná rastlina na údržbu. Potrebuje vodu iba v horúcom počasí, vodu, ale bez premáčania pôdy a najlepšie popoludní,, keď už slnko nedosahuje to . Ak je v hrnci, po zalievaní podšálku dôkladne vyprázdnite.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať koriandr organicky

Každú jar zrežte letné saturejky na 10 cm, aby ste stimulovali rast nových stoniek. Na jeseň ho môžete mulčovať, aby ste ho ochránili pred zimou.

Úroda slaných jedál

Pikantná je vždyzelená. Preto sa zbiera počas celého roka, podľa potreby. Listy môžete jesť do 24 hodín. Letnú saturejku je tiež možné sušiť vo zväzkoch, potom odstrániť listy a uložiť ju do vzduchotesnej nádoby, aby ste ju mohli konzumovať počas celého roka.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: