Agroekológia

Čo je guano a ako ho použiť v ekologických plodinách

Čo je guano a ako ho použiť v ekologických plodinách
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ako zaschnutá krv, rozdrvený rohovinový alebo žihľavový trus, guano, skamenené zvieracie exkrementy, ktoré dokážu zázraky na organických plodinách. Trus vtákov a netopierov, nazývaný "guano", má úžasné vlastnosti v okrasných aj zeleninových záhradách. Ak sa vám vďaka výhodám hnoja podarilo zabudnúť na jeho zloženie, guáno vás nepochybne presvedčí tiež. Poďme sa teda pozrieť, čo to je a ako využiť guáno v plodinách či v záhrade na zúrodnenie pôdy a tým dať rastlinám dobrú potravu, uvidíme aj všetky vlastnosti, ktoré guáno obsahuje.

Čo je guano?

Guáno je prírodné hnojivo vyrobené z vtáčieho trusu (vo väčšine prípadov morských) a/alebo netopierov .

Guano sa vo všeobecnosti zbiera na Madagaskare a Peru, kde pre tieto krajiny dokonca predstavuje neuveriteľné bohatstvo. Slovo „guano“ pochádza z kečuánskeho slova „wanu“, čo znamená „exkrement“.

Cnosti guána

Guáno je veľmi účinné hnojivo, pretože:

  • Podporuje rast rastlín
  • Upravuje rovnováhu zeme
  • Koná veľmi rýchlo.

Jeho vysoký obsah dusíka a fosforu ho robí rovnako účinným pre listnaté rastliny, ako aj pre kvitnúce alebo zeleninové rastliny.

Guáno je bez zápachu. Preto sa dá použiť na izbové rastliny. Je vhodný pre všetky druhy rastlín

Guáno samotné môže nahradiť všetky ostatné hnojivá v záhrade. Je to najprirodzenejšie a najkompletnejšie hnojivo v celom sortimente.

Samozrejme, že iné špecifické hnojivá môžu nasmerovať nutričný príspevok podľa druhu ošetrovaných rastlín, či už ide o kvetinové, zeleninové, okrasné alebo tropické rastliny…

Kedy a ako používať guáno?

Guáno možno použiť ako spodné hnojivo alebo ako bičové hnojivo. Preto sa frekvencia aplikácie a dávkovanie budú líšiť.

Pre hĺbkové ošetrenie:

Guáno možno na jar rozprestrieť a čiastočne zakopať do pôdy, niekoľko dní pred výsadbou a siatím

Pár lopát guána pridaných po poškriabaní na jeseň umožní pôde regenerovať sa počas zimy.

Pre väčšiu efektivitu zaistite zimný odpočinok pestovateľských terás pokrytím pôdy doplnenej guánom kompostom alebo rastlinnou organickou hmotou.

Guano je možné aplikovať v období rastu pukov, v období dozrievania plodov alebo vo fáze vývoja listovPridajte niekoľko hrstí guána do ornice, aby sa obnovila vitalita rastlín takmer okamžite, potom hojne zalejte, aby sa guáno rozpustilo a preniklo hlboko do koreňov.

Akú dávku treba rešpektovať pri použití guána?

Neexistuje žiadne univerzálne pravidlo, ktoré by sa malo rešpektovať, prinesené množstvá budú závisieť najmä od potreby rôznych plodín. Keďže je guáno organické, prírodného pôvodu, je to pravé rýchlo pôsobiace hnojivo, veľmi bohaté na dusík a fosfor, no obsahuje aj draslík.

Problémom je, že sa dováža z Peru a jeho zásoby sa míňajú. Ide o trus morských vtákov nahromadený v priebehu desaťročí! Rezervujte si ho pre pôdy s nedostatkom dusíka a fosforu a používajte ho povrchovo na jeseň v oblastiach záhrady, kde sa bude nasledujúcu jar pestovať listová zelenina: špenát, šalát, mangold, fenikel, ale predovšetkým veľmi prospieva ovocným stromom.

Množstvá sa budú líšiť: Napríklad v 7-litrovom hrnci v interiéri stačia 2 až 4 polievkové lyžice, zatiaľ čo vonku môžete pridať VIAC. Odporúčaná dávka je 100 gramov na rastlinu, hoci sa dá ľahko pridať aj viac.

Keď sa rastliny pestujú vonku, môžu sa im podávať veľmi veľké množstvá, až 400 – 500 gramov guána na rastlinu, bez rizika problémov s prehnojením.

Na prípravu substrátu zmiešajte 1 kilo dobytka na každých 100 alebo 250 litrov substrátu, podľa toho, čo chcete .

Výživové zloženie guana

Makronutrienty (živiny potrebné vo veľkých množstvách):

Dusík (N): je hlavnou zložkou chlorofylu a aminokyselín. Zabezpečuje zdravý vývoj vrcholku, vrátane stoniek a listov.

Fosfor (P): Je základným prvkom fotosyntézy. Podporuje rast koreňov.

Draslík (K): Posilňuje baktérie a plesne, pričom posilňuje stonky a konáre. Tento minerál hrá zásadnú úlohu pri využívaní vzduchu a svetla.

Makroživiny sú nevyhnutné vo všetkých fázach rastu rastlín. Každý stupeň si však bude vyžadovať rôzne pomery a kombinácie NPK.

Mikronutrienty (vitamíny a minerály potrebné v malých množstvách):

Bór (B): je minerál, ktorý prispieva k vývoju bunkových stien, plodov a semien, ako aj k vstrebávaniu vápnika.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Slepačí hnoj ako kompost a organické hnojivo.

Vápnik (Ca): Tento prvok zachováva bunkovú štruktúru koreňového systému a uľahčuje fotosyntézu, ako aj vstrebávanie ďalších živín.

Železo (Fe) a mangán (Mn): pôsobia na enzymatické systémy a stimulujú tvorbu chlorofylu.

Síra (S) a zinok (Zn): základné zložky pri tvorbe bielkovín a enzýmov.

Horčík (Mg): kľúč k absorpcii svetla alebo slnečnej energie

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: