Tipy do záhrady

Ako podporiť biodiverzitu v sade a záhrade

Ako podporiť biodiverzitu v sade a záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Či už na vidieku alebo v meste, profitujete zo zeleného priestoru? Je nevyhnutné sa o ňu maximálne starať, aby sme ju potešili a zároveň poskytli skvelú službu životnému prostrediu zachovávaním biodiverzity. V skutočnosti je záhrada skutočným ekosystémom, kde je v stávke rovnováha medzi faunou a flórou. Ale ako na to? Tu sú naše tipy na vytvorenie vašej oázy prírody a dobrej biodiverzity v sade alebo záhrade.

Nechajte prírodu vziať späť svoje práva

Záhrada a biodiverzita idú ruka v ruke; veľa živočíšnych a rastlinných druhov žije v našich zelených priestoroch v harmónii. Verejnosťou často zabudnuté alebo nepochopené, existujú jednoduché, prirodzené a vysoko účinné riešenia na ochranu tejto biodiverzity.

Rastie vám v rohu terasy púpava? Zopár buriny sa mieša do vašich záhonov? Nie je potrebné chytiť lopatu v zhone! Naopak, nevedomky podporujete biodiverzitu svojej záhrady tým, že ju necháte žiť.

Aby ste svoju záhradu udržiavali ekologickým spôsobom, bez použitia fytosanitárnych prípravkov, ktoré sú teraz zakázané, musíte pracovať ruka v ruke s prírodou, počúvať jej rytmus a nároky a dať jej viac slobody. Nejde o to nechať ísť, nejde o opustenie pôdy, ale o prijatie niekoľkých jednoduchých gest, ktoré obohatia biodiverzitu vo vašej domácnosti.

Pred výsadbou sa informujte

Nie je vždy ľahké vedieť, aké rastliny do záhrady zasadiť a kam ich zasadiť. Prvým trikom je byť zvedavý; najprv sa poobzerajte po susedoch a okoli, co tam rastie. To vám dá prvú predstavu o type rastlín, ktoré je možné pestovať. Alebo sa môžete opýtať ľudí, ktorí vedia o tejto oblasti trochu viac.

Pokiaľ ide o umiestnenie rastlín, môžete sa obrátiť na záhradníka alebo požiadať obchod, v ktorom ste ich kúpili, aby vám pomohli nájsť správne miesto a pomohli vám usporiadať priestor. Dôležité je brať do úvahy potreby a špecifiká rastlín

Prečo nevyužiť príležitosť na podporu biodiverzity? Nie je na tom nič zložité, diverzifikácia rastlín umožňuje žiť rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov.

Môžete tiež požiadať svojho záhradníka, aby vytvoril vodný prvok, ako napríklad jazierko alebo prílivový bazén, ktorý priťahuje vážky a vtáky. Ak si však chcete jazierko vyrobiť sami, môžete zadať tento odkaz a my vás naučíme, ako si ho vyrobiť.

Tip: vysádzajte, čo chcete! Áno, príroda nie je fundamentalistická a neexistujú žiadne „trendy, ktoré treba nasledovať“. Musíte si užívať, rešpektovať prírodu a pestovať svoje rastliny v podmienkach, v ktorých najlepšie rastú.

Výsadba širokej škály kvetov a aromatických rastlín je to najlepšie, čo môžeme urobiť na vytvorenie bohatej biodiverzity. Ako vieme, kvety okrem toho, že zdobia a prevoňajú miesto, priťahujú pre sad a záhradu dôležitý hmyz, opeľovače. A aromatické rastliny nám pomáhajú prirodzene kontrolovať škodcov a choroby, ktoré môžu postihnúť iné rastliny, a tiež nám umožňujú pripraviť si chutné a zdravé nálevy.

Starostlivosť o rastliny: nič nemôže byť jednoduchšie

Nie všetky rastliny reagujú rovnakým spôsobom na vlhkosť, vystavenie slnečnému žiareniu, teplote atď. Rastlina zasadená na správnom mieste, v správnej pôde sa lepšie udrží.Požiadavky jednotlivých rastlín si môžete pre istotu vyhľadať na internete alebo na našej webovej stránke.

Je mnoho spôsobov, ako optimalizovať pôdu pre rastlinu. Ak má rastlina napríklad nedostatok železa, odporúčam vám vykoreniť rastlinu a upraviť pôdu, v ktorej je zasadená, aby ste vyvážili príspevky rastliny.

Vo všeobecnosti platí, že ak rastlina nemá rada miesto, najlepšie je premiestniť ju, aby našla pôdu a vystavenie, ktoré dokonale ti pristane.

Pamätajte: Podlaha by nemala byť v priamom kontakte so slnečným žiarením – nikdy by nemala byť holá. Techniky ako mulčovanie alebo mulčovanie pomáhajú zachovať kvalitu pôdy tým, že ju chránia pred slnečnými lúčmi a nepriaznivým počasím. Rastlinný mulč, ako je drevná štiepka, podporuje rozvoj hmyzu a húb, obohacuje pôdu a robí ju úrodnejšou. Viac o používaní a praxi mulča sa dozviete tu.

Prijať správu zelenej záhrady

Už žiadne pesticídy! Existujú ekologickejšie a lacnejšie riešenia, ako sa zbaviť škodcov a chorôb.

Prírodný produkt ako čierne mydlo zbaví vaše plantáže hmyzích škodcov. Mydlo udusí škrupinu hmyzu.

Položky, ako sú éterické oleje cesnaku alebo neemového oleja, tiež odpudzujú hmyz vďaka ich silnému zápachu. Cesnak má navyše tú zvláštnosť, že je fungicíd, to znamená, že znižuje výskyt húb, ktoré môžu byť pre rastlinu škodlivé v závislosti od druhu a premnoženia.

Jedlá sóda, ktorá sa dá použiť v kuchyni aj na záhrade, slúži ako prírodný ničiteľ buriny na príjazdových cestách. Tu sa dozviete viac o organických insekticídoch.

Vyrobte si vlastný kompost, ak nemáte veľa miesta, môžete si kompost vyrobiť vo veľkom vedre alebo v akejkoľvek nádobe. Vlastný kompost nám pomáha recyklovať a mať dobré jedlo pre rastliny. V tomto článku nájdete všetko o výrobe kompostu doma.

Na úpätí plantáží nie je potrebné hrabať odumreté lístie a konáre, keďže ide o prírodný mulč, môžu mulčujte aj veľké konáre. Niektoré druhy kríkov preferujú kyslú pôdu, drvenie konárov ihličnanov, aby mulč uvoľnil kyslosť, ktorú potrebujú v pôde. Navyše rozklad konárov hubami pôsobí ako hnojivo. Huba sa prichytí ku koreňu rastliny, aby spotrebovala aminokyseliny, ktoré produkuje. Na druhej strane mycélium huby čerpá vodu z hĺbky rastliny, aby ju hydratovalo. Ide o známy princíp v permakultúre, ktorý umožňuje obmedziť zálievku.

Tipy na záver

Diverzifikáciou druhov rastlín, vytváraním domovov a úkrytov pre vtáky a hmyz, rozkvitaním terás, balkónov a okenných parapetov vytvárate skutočné miesta stretnutia pre biodiverzitu a predovšetkým zábava! V skutočnosti, čím viac zelených plôch bude, tým ľahšie sa budú včely a hmyz pohybovať po meste.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 ideálnych rastlín na založenie biozáhradky.

Dobrý impulz pre biodiverzitu, ale aj pre váš domov, rozkvitnutý dom je hneď očarujúci. Koniec koncov, nič príliš zložité! Vysádzajte čo najviac druhov kvetov.

Pre kreatívnejších, prečo nevytvoriť vtáčie búdky a hmyzie hotely? Chyť nejaké konáre a lano a urob si malé prístrešky. Umiestnite ich po celej záhrade.Viac? Ak je húseníc priveľa, veľmi praktický môže byť cumlík. Tu sa dozviete, ako vyrobiť hmyzie hotely.

Bývate v malom byte v meste? Nezabudnite, že každý vysadený priestor (balkóny, kvetinové truhlíky…) je útočiskom a štafetou biodiverzity v meste.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: