Starostlivosť o rastliny

Ako eliminovať a predchádzať peronospóre na rastlinách

Ako eliminovať a predchádzať peronospóre na rastlinách
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pleseň je nočnou morou záhradníkov, postrachom paradajok a iných rastlín lilka. Zodpovedným činiteľom je parazitická huba, ktorá napáda všetky orgány rastliny: listy, stonky, plody a hľuzy. Ak sú podmienky priaznivé, jeho postup je veľmi rýchly a jeho poškodenie môže byť strašné. V tomto článku sa dozvieme, ako predchádzať a eliminovať peronospóru organickými a prírodnými metódami, uvidíme tiež, ako sa vyhnúť tejto škodlivej hube s názvom peronospóra.

Ako zistiť, či je rastlina napadnutá múčnatkou

Škvrny sa objavujú na listoch a sú rovnaké na paradajkách a zemiakoch: hnedé, mastné a nepravidelné, veľmi rýchlo sa šíria na miernom a vlhké podnebie. V pokročilejšom štádiu sa objavujú aj na stonkách. Postihnuté tkanivá sú tmavohnedé a suché.

Ak sa útok nezastaví, pokračuje na plodoch s farebnými škvrnami hnedozelená až pestrofarebná žltá až hnedožltá, na napríklad na paradajkách sa na povrchu objavujú hrubé hnedé a sivé škvrny, ktoré sa potom prehlbujú a spôsobujú hnilobu.

Huby peronospóry sú tvorené vláknami, ktoré sa vyvíjajú v rastlinných tkanivách tým, že posielajú prísavky do buniek. Rozmnožovacie orgány vystupujú vo veľkom počte zo spodnej strany listov a vytvárajú bielu podložku, ktorá umožňuje výtrusom uniknúť.

Progresia ochorenia môže byť veľmi rýchla, ak sú podmienky priaznivé. Pre svoj vzhľad útok peronospóry vyžaduje silný dážď alebo rosu, po ktorej nasleduje zakalený a vlhký vzduch s teplotami nad 16°C.

Obdobia sucha s teplotami nad 30 °C znižujú chorobu. Kmene húb sa neustále vyvíjajú a stali sa vysoko virulentnými a odolnými voči mnohým liečebným postupom.

Prevencia peronospóry

Najúčinnejším preventívnym opatrením je ochrana rastlín – alebo ich častí – pod skleníkom alebo prístreškom, pričom dážď je hlavným spôsobom množeniaMusíme zabrániť tomu, aby bola rastlina stále mokrá.

To je, ak žijeme v oblasti s vysokou vlhkosťou, pre miesta so suchším podnebím nie je potrebný prístrešok, len nie pri polievaní navlhčite všetko lístie, stačí zalievať len pri päte rastliny a pri prvých viditeľných príznakoch choroby zálievku obmedziť.

Vyberajte zdravé, silné rastliny na pestovanie v záhrade, vyhýbajte sa vlhkým miestam a používajte hnojivá bohaté na dusík, rastliny solanacey striedajte počas pri aspoň tri roky, nevysádzajte vždy tú istú rastlinu na rovnaké miesto a nesaďte ich príliš blízko seba, umožní sa tak cirkulácia vzduchu a vyhneme sa premnoženiu tejto huby a iným chorobám.

Okrem už spomínaného striedania plodín je ideálnym spôsobom prevencie škodcov a chorôb v záhrade výsadba rôznych druhov na rovnaký priestor , napríklad s paradajkami môžete zasadiť cesnak a bazalku, alebo s tekvicami môžete zasadiť kukuricu, strukoviny a papriku. Biodiverzita je pre organickú záhradu veľmi dôležitá.

Prírodným produktom na prevenciu plesní a škodcov je žihľavová kaša, pripravte si ju a zalievajte pri nohách rastlín raz za 15 dníviac-menej okrem toho, že sa vyhne útokom, vyživí rastlinu poskytovaním základných živín.

Prostriedky na kontrolu peronospóry

Meď:

Na začiatku útoku: meď v rôznych formách - jednou z nich je zmes Bordeaux, oxychlorid (málo fytotoxický, ale menej odolný voči vylúhovaniu) alebo hydroxid meďnatý (šokové pôsobenie, malá odolnosť voči vylúhovaniu ) - zostáva dodnes najúčinnejším ošetrením povoleným v ekologickom poľnohospodárstve.Ale nakoniec je toxický pre rastliny a predovšetkým pre veľmi užitočné mikroskopické huby v pôde. Aplikujte len vtedy, keď sú viditeľné prvé škvrny a keď je počasie priaznivé na pleseň.

Konský chvost:

Vyskúšajte aj odvar z prasličky roľnej z plodín, na to si pripravte zmes s 500 g prasličky na 10 litrov vodya pár minút povarte, nechajte odležať a vychladnúť, na použitie zrieďte vodou v pomere 1/5, jeden diel prípravku na päťku vody.

Toto je účinné na prevenciu, ale aj na zastavenie iniciácie útoku. Odstrihnite (nožnicami, aby ste predišli zbytočnému zraneniu) spodné listy, ktoré sú ako prvé napadnuté a vložte ich do kompostu.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: 8 druhov organických hnojív do záhrady

Výťažok z kompostu:

Ďalším spôsobom je použitie vodných kompostových extraktov (zrelý kompost zmiešaný s troj- až desaťnásobným objemom vody, prefiltrovaný po šiestich až deviatich dňoch a okamžite rozomletý na prášok) stimulovať mikrofaunu prirodzene prítomnú v rastlinách masívnym príspevkom mikroorganizmov.

Spolu so stimulátormi prirodzenej obranyschopnosti rastlín je to jeden z najsľubnejších spôsobov. Ale jeho účinnosť je stále ďaleko od medi. A nie je k dispozícii žiadna liečebná liečba.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: