Záhradné plodiny

Vlastnosti a zdravotné prínosy mäty

Vlastnosti a zdravotné prínosy mäty
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Mäta je rastlina s mnohými zdravotnými výhodami. V náleve, čaji alebo inhalácii by bol účinný proti bodnutiu komárom, kašľu, tráviacim problémom, bolestiam hlavy a nachladnutiu. Mäta má veľa prospešných vlastností pre zdravie, v tomto článku uvidíme prednosti, použitie a kontraindikácie mäty. Uvidíme tiež, ako mätu využiť v kuchyni, ako ju skladovať, v ktorých ročných obdobiach si ju vychutnať pre optimálnu chuť…objavte všetky tajomstvá tejto lahodnej aromatickej bylinky.

Čo je mäta?

Mäta, ktorá pochádza z južnej Európy a Ázie, pochádza z gréckeho slova „mintha“. Táto bylina z čeľade Lamiaceae môže dosiahnuť výšku 80 cm, vysieva sa na jar a zbiera sa v lete. Mätu spoznáte podľa jej oválnych, zubatých a mierne mäkkých lístkov, ktoré vydávajú veľmi sviežu a známu vôňu.

Zdravotné prínosy mäty

Mäta, o ktorej hovoríme v tomto článku, je mäta pieporná, s tmavšími listami a farba stonky má tendenciu do červena, čo sa využíva najmä vo fytoterapii. Môže sa používať vo forme infúzií, štandardizovaných extraktov, esenciálnych olejov, pleťových vôd a krémov Aktívne zložky zodpovedné za tieto vlastnosti sú mentol a mentón.

Mäta má analgetické vlastnosti: Mentol má analgetický účinok, ktorý pôsobí na receptory bolesti.Spôsobuje teda okamžitú subkutánnu vazokonstrikciu na začiatku svojho chladiaceho účinku. Mäta pieporná sa používa zvonka (obklad, éterický olej, balzam alebo pleťová voda) na zmiernenie bolesti kĺbov, zápalu alebo bodnutia hmyzom.

Mäta je dekongestant: Jej vazokonstrikčný účinok pôsobí aj znížením prekrvenia dýchacích slizníc. Je účinný pri prečisťovaní dýchacích ciest v prípadoch sinusitídy, rinitídy a bronchitídy.

Mäta uľahčuje trávenie: Mäta vďaka pôsobeniu svojich fenolových zlúčenín uvoľňuje tráviace kŕče a stimuluje vylučovanie žlče. Môže sa konzumovať ako nálev, odvar alebo bylinkový čaj zo sušených listov.

Mäta pieporná je diuretikum: Mäta zlepšuje fungovanie močového traktu tým, že uľahčuje sekréciu a vylučovanie moču.

Mäta má silný antioxidačný účinok: vďaka kombinovanému pôsobeniu jej polyfenolov a antioxidačných vitamínov, ktoré obsahuje (C, E a beta karotén).

Výživové príspevky mäty

Ako mnoho aromatických bylín, aj mäta je skutočným koncentrátom mikroživín. Je veľmi dobre poskytnutý v:

  • Vápnik
  • Železo
  • Mangán
  • Horčík
  • Beta-karotén (provitamín A)
  • Vitamíny B9, E, C, A

Rôzne využitie mäty

Na uvoľnenie pečene

Mäta pieporná sa široko používa na upokojenie unavenej pečene. Esenciálny olej z mäty je známy najmä pre svoje cholagogum (stimuluje vylučovanie žlče) a choleretikum (uľahčuje odstraňovanie žlče) Preto sa používa na pomoc pri trávení príliš veľkých jedál. Jeho chladivý účinok bude účinný aj pri zmierňovaní nevoľnosti.

Dobré na vlasy

Mäta je veľmi účinná pri zmierňovaní podráždenej pokožky hlavy a predovšetkým aktivuje krvný obeh na stimuláciu rastu vlasov. Štúdia vykonaná v roku 2014 teda porovnáva jeho účinnosť s účinnosťou lieku Minoxidil® (liek indikovaný na liečbu vypadávania vlasov): mätový olej ďaleko prevyšuje tento liek v stimulácii rastu vlasov, s 92 % rastom v porovnaní s 55 % po 4 týždňoch liečby. .

Mäta pre pokožku

Mäta je široko používaná v kozmetike pre svoje tonizujúce, osviežujúce, hojivé a stimulačné vlastnosti, je spojencom pre všetky typy pleti. Môže byť použitý v čistiacej vode, čistiacich maskách alebo tonizačných mliekach.

Aplikácie v kuchyni mäty

Infúzia: Pre lepšie získanie liečivých vlastností mäty odporúča sa konzumovať ju ako nálev , na prípravu zohrejte vodu asi na 70 stupňov, nenechajte zovrieť, potom vložte za hrsť mätových lístkov, pred konzumáciou nechajte asi 10 minút odpočívať. Neodporúča sa konzumovať viac ako dvakrát denne.

Zopár čerstvých lístkov mäty pridaných do ovocného šalátu alebo smoothie dodá nádych chuti a sviežosti. Môže sa použiť na ochutenie jogurtov, zmrzliny a mrazených sorbetov.

Vynikajúce v miešaných šalátoch alebo so zelenými fazuľkami spolu so syrom, nakrájanou červenou cibuľou a opečenými vlašskými orechmi, je to skutočný pôžitok.

Najemno nasekaná čerstvá mäta vyzdvihne všetku chuť petržlenu v slávnom orientálnom tabbouleh s nakrájanou paradajkou, cibuľou, citrónom, olivovým olejom a trochou soli.

V suchej verzii mäta priaznivo sprevádza zemiaky, mrkvu, cibuľku a mrkvu, keď sú uvarené.

Infusion, mäta robí lahodný čaj. Je dokonalým doplnkom čokolády, možno ju zmiešať aj s medom. Tento prípravok je špeciálny pri kašli a nádche, pomáha nám zvýšiť obranyschopnosť a tiež eliminovať začínajúcu chrípku tým, že si pred odchodom dáme infúziu mäty s medom do postele na noci.

Kontraindikácie mäty

Mäta konzumovaná vo veľmi vysokých dávkach môže spôsobiť bolesti hlavy, tráviace problémy a dokonca aj zvýšený krvný tlak.

Bylinkové čaje a mätové nálevy sa neodporúčajú deťom do 5 rokov!

Používanie mätového esenciálneho oleja je zakázané u detí mladších ako 12 rokov, ako aj u tehotných a dojčiacich žien.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať mätu krok za krokom

Mäta pieporná sa neodporúča ľuďom s poruchami žlčníka alebo vysokým krvným tlakom. Deťom do 5 rokov sa neodporúčajú ani bylinkové a mätové nálevy.

Nikdy by sa nemal používať čistý a mal by sa vždy riediť v neutrálnom oleji, aby sa predišlo riziku popálenia. Vo všeobecnosti platí, že používanie esenciálnych olejov by sa malo vždy vykonávať podľa rady lekárnika alebo certifikovaného aromaterapeuta.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: