Záhradné plodiny

Salvia officinalis, vlastnosti a výhody

Salvia officinalis, vlastnosti a výhody
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Salvia officinalis, vychvaľovaná už od staroveku, bola pomenovaná s toľkými prednosťami a výhodami, že sa dokonca hovorilo, že môže človeka urobiť nesmrteľným. Jeho aromatické listy sú však účinné pri mnohých zdravotných problémoch. Povesť šalvie je dobre zavedená. V tomto článku uvidíme, ako konzumovať šalviu, výhody a vlastnosti šalvie lekárskej. Naučíme vás tiež niekoľko jednoduchých receptov, ktoré si môžete pripraviť so šalviou, ktorá pomôže vášmu zdraviu.

Vlastnosti šalvie

 • Hypolipidemické
 • Kontroluje hladinu glukózy v krvi
 • Pomáha liečiť nadmerné potenie
 • Znižuje návaly tepla, ktoré zažívajú ženy počas menopauzy
 • Pomoc pri trávení
 • Prevencia Alzheimerovej choroby
 • Šalvia je antiseptická, baktericídna a upokojujúca
 • Môže byť použitý zvonka na liečbu zápalu úst alebo hrdla

Šalvia je jedným z rastlinných druhov, ktoré sú charakteristické pre oblasť severnej Afriky a oblasť Stredozemného mora. Dá sa ľahko rozoznať podľa oválnych, hladkých, sivozelených listov.

Táto rastlina sa aj dnes nazýva „posvätná bylina“ kvôli jej mnohým liečivým vlastnostiam.

V skutočnosti jeho názov pochádza z latinského slova „salvare“, čo znamená „zachrániť“ alebo „uzdraviť“. Jeho cenné prednosti v diuretickej liečbe a úľava od anginy pectoris mu vyslúžili určité renomé v oblasti fytoterapie.

Dávkovanie

Šalviu možno použiť ako nálev: preto sa odporúča lúhovať 1 až 3 g listov sušenej fazule v šálke vriacej vody na 10 minút a pite 3 šálky denne.

V tinktúre: užívajte 25 kvapiek 3-krát denne.

V tekutých extraktoch: užívajte 1 až 3 ml trikrát denne.

V suchých extraktoch: užívajte 150 až 350 mg trikrát denne.

Vonkajšie: Kloktajte nálevom zo šalvie (3 g listov na 250 ml vody).

AEM odporúča neprekračovať dva týždne liečby vo vnútri a jeden týždeň vonku.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Vedľajšie účinky šalvie sú veľmi zriedkavé, keď sa dodržiavajú dávkyV zriedkavých prípadoch bola u niektorých ľudí hlásená nevoľnosť a vracanie.
V prípade predávkovania sa však môžu prejaviť tieto príznaky: závraty, zmätenosť, návaly tepla…

Esenciálny olej zo šalvie, kvôli obsahu thujionu (neurotoxický a abortívny), je kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien, a pre ľudí trpiacich epilepsiou.

Pred konzumáciou tejto alebo akejkoľvek rastliny sa neváhajte poradiť so svojím lekárom.

Šalvia, ženská rastlina

Salvia officinalis, bohatá na molekuly estrogénneho typu (ženské hormóny), môže hrať sprievodnú úlohu pri prechode do menopauzy, pričom čiastočne kompenzuje hormonálny pokles, ktorý ju charakterizuje.

Predovšetkým, obmedzí tvorbu návalov tepla a nočného potenia, pričom má a moderovanie vplyv na potné žľazy a nadmerné potenie.Z rovnakého dôvodu sa môže použiť v prípade amenorey na stimuláciu ovulácie.

Zatiaľ čo šalvia môže pomôcť pripraviť sa na pôrod, by mala byť počas tehotenstva obmedzená na príležitostné kulinárske použitie. Avšak salvia officinalis sa neodporúča pre dojčiace ženy , pretože je antigalaktogénny a pre ženy s rakovinou závislou od hormónov v anamnéze (kvôli jej estrogénnym vlastnostiam).

Estrogénové vlastnosti šalvie lekárskej možno lokálne využiť aj pri androgénnej alopécii, t.j. vypadávaní vlasov v dôsledku hormonálnej nerovnováhy

Šalvia ako tonikum, trávenie a antiseptikum

Salvia officinalis má skvelé vlastnosti baktericídne a antivírusové Na liečbu prechladnutia; účinnú povesť má nálev z troch listov šalvie lekárskej v pohári mlieka s medom.Účinné je aj kloktanie šalviovým odvarom pri bolesti hrdla.

Pri poruchách trávenia (nadúvanie, plynatosť, spomalené trávenie) môžu mať pravidelné infúzie šalvie zaujímavý regulačný účinok, napr. jeho dvojitý čistiaci účinok, ale zároveň stimuluje tvorbu žlče.

Veľmi bohaté na antioxidanty, z ktorých niektoré má spoločné s rozmarínom (kyselina rozmarínová, karnosol), rastlina má tonizujúci účinok a všeobecné antiastencioso.

Recepty pre zdravie so šalviou

Mlieko na posilnenie vlasov

100 g sušených šalviových listov namočte na 10 dní do 1 litra vodky alebo rumu.

Masírujte pokožku hlavy týmto čistiacim mliekom, ktoré stimuluje rast vlasov.

Šalviový kúpeľ

Nazbierajte 250 g kvitnúcich listov alebo stoniek Salvia officinalis a ponorte ich do dvoch litrov vriacej vody.

Znova nechajte niekoľko minút prevrieť, prikryte a odstráňte z ohňa.

Nechajte lúhovať 15 minút, prefiltrujte a nalejte do vody vo vani.

Povzbudenie, zmiernenie reumatizmu a liečba problémov s potením. Poznámka: Kúpeľ zo Salvia officinalis je známy ako liek prvej pomoci pri infekciách močových ciest.

Šalvia ako antiperspirant

Niekoľko lístkov (čerstvých alebo suchých) umiestnených v topánkach je veľmi užitočných pre nohy, ktoré trpia silným potením.

Mlieko pre mastnú pleť

Nálev (veľká hrsť na 250 ml vody, ktorá sa má vylúhovať štvrť hodiny) čistí mastnú pleť.

Dezinfekcia miestnosti

Na prečistenie atmosféry v miestnosti môžete spáliť sušené listy šalvie lekárskej, alebo ešte lepšie bielej šalvie (Salvia apiana), ešte voňavejšej.

Varenie stráviteľnejších jedál

Mladé lístky čerstvej šalvie sa použijú nasekané do šalátov alebo dusenej zeleniny. Môžete tiež urobiť lievance alebo kryštalizovať s cukrom. Čo sa týka šalvie ananásovej (Salvia elegans), môžete ňou posypať všetky ovocné dezerty.

Sušené listy, ktoré majú silnejšiu vôňu ako čerstvé, sa používajú do plniek a chlebových ciest. Dochucujú oleje, octy a víno. Pridajte niekoľko listov do všetkých bohatých jedál, pretože sú ľahšie stráviteľné.

ľudia podstupujúci antikoagulačnú liečbu by mali pri varení používať striedmo .

Recept na solárny olej zo šalvie lekárskej.

Solarizácia olejovej macerácie rastliny znamená poskytnúť macerácii všetku slnečnú energiu, ktorú môže prijať a uložiť.Je to skutočná dynamizácia, ktorá umožňuje aktívnym zložkám rastliny dostať sa do srdca rastlinného oleja a tvoriť jeho súčasť, aby sa dosiahla efektívna synergia olej/rastlina z hľadiska jeho aktivity.

Vlastnosti: adstringentné, antiseptické, hemostatické, protizápalové, antiperspiračné, podobné estrogénu.

Použitie ropy:

Solarizovaná olejová macerácia šalvie je antiseptická a adstringentná na upokojenie bolesti hrdla a čistenie ústnej dutiny v ústnej vode. Upokojuje vredy v ústach.

Pri popáleninách a ranách umyte a dezinfikujte maceráciou, aby ste urýchlili hojenie. V obkladoch na uhryznutie a štípanie aplikácia tlmí bolesť a zmierňuje svrbenie.

Pri ľahkej a jemnej masáži má protizápalový účinok na slnečné erupcie.

Pri masáži podbruška účinok podobný estrogénu na bolestivú menštruáciu a nepríjemné účinky menopauzy ako návaly tepla.

Všeobecná masáž: tonická - obnovenie rovnováhy nervového systému.

Trenie pokožky hlavy na zabránenie vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín. Veľmi užitočné na mastné vlasy. Obnovuje jas.

Možné spojenie s inými olejmi:

 • Ušľachtilý vavrínový olej
 • olej z ľubovníka bodkovaného
 • Levandulový olej
 • Palinový olej, rebríkový olej
 • Rozmarínový alebo slaný olej

Ako ho pripraviť?

Vložte šalviu do priehľadnej, priehľadnej bielej sklenenej nádoby. Nestrihajte listy, najmä kvety. To vyvoláva únik energie.

Nebaľte sa tak, aby všetka vegetácia bola dobre odkrytá a prijímala slnečné lúče. Naplňte nádobu tak, že ju hojne zakryjete rastlinným olejom (slnečnicový olej + lieskový orech 20 % + sladké mandle 20 %).

Ponechajte nádobu na plnom slnečnom svetle, aby bola počas dňa osvetlená zo všetkých strán. Nádobu umiestnite čo najbližšie k miestu zberu tak, že ju položíte priamo na zem, aby sa udržala komunikácia medzi rastlinou.

Otočte nádobu každé ráno o 180°, aby sa slnečné svetlo rovnomerne rozložilo po celej expozícii.

Výstava po dobu troch týždňov, od nedele do soboty. Ak je v tomto období spln, zakryte nádobu čiernou látkou. Lúče svetla z Mesiaca, ktoré vysielajú svetlo odrazené od Slnka, rušia určité množstvo energie zo solárnej rastliny, a preto odoberajú časť výhod solarizácie.

Na konci expozície je možné oddeliť rastlinu a olej. Rastlina môže byť dokonca silne tlačená, aby úplne extrahovala svoje aktívne zložky.

Uchovávajte olej vo fľaši, najlepšie v dymovom skle, skladujte mimo dosahu svetla a pri strednej teplote: medzi 16 a 20 °C.

Šalvia ako podpora chemoterapie

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať šalviu organicky.

Kyselina salviolová obsiahnutá v šalvii čínskej (Salvia miltiorrhiza) sľubuje v boji proti rezistencii na paklitaxel, široko používané chemoterapeutické liečivo bežné pre prsia rakovina.

Táto rastlina, liek tradičnej čínskej medicíny používaný po tisíce rokov na prevenciu chorôb starnutia, by sa mohla pridať k rastúcemu počtu fytoterapeutických liečebných postupov používaných na doplnenie alopatických terapií rakoviny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: