Záhradné plodiny

Ako pestovať a sadiť rozmarín organicky

Ako pestovať a sadiť rozmarín organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Existuje viac ako 150 odrôd rozmarínu. Zvyčajne majú modré kvety, ale niektoré majú fialové, ružové alebo biele kvety. Odrody sa líšia veľkosťou rastlín, ktoré môžu byť malé a kompaktné, ako aj vyššie a tenšie. Rozmarín má veľa liečivých vlastností a tiež veľa výhod pre záhradu, ak ho do nej zasadíme. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať a pestovať rozmarín organicky a prirodzene. Uvidíme, akú starostlivosť si rozmarín vyžaduje a uvidíte, že pestovanie rozmarínu je veľmi jednoduché.

Zhrnutie

 • Názov: Rosmarinus officinalis
 • Čeľaď: Lamiaceae
 • Typ rastliny: Kr, koreniaca rastlina
 • Výška: 1 až 1,5 m
 • Expozícia: Slnečno
 • Poschodie: Bežné, ale nie príliš ťažké
 • Listi: Evergreen
 • Úroda: Celý rok

Starostlivosť a prerezávanie rozmarínu sú malé gestá, ktoré prispejú k dobrému rastu rastliny.

Vlastnosti a použitie rozmarínu

Rozmarínové vetvičky sa používajú na ochutenie kastrólov, polievok, dusených jedál atď. Často sa používa v zložení zdobených kytíc. Kvety sú tiež jedlé a používajú sa čerstvé na vylepšenie kulinárskych receptov.

vlastností rozmarínu je niekoľko:

 • antireumatikum
 • antiseptické
 • protikŕčové
 • baktericíd
 • dezinfekčný prostriedok
 • diuretikum
 • tráviace
 • Tonické a stimulujúce.

Ako pestovať rozmarín

Rozmarín by sa mal vysádzať na jar alebo na jeseň a najlepšie do ľahkej, dobre priepustnej pôdy. Rozmarín je stredomorská rastlina, ktorá sa prispôsobuje väčšine oblastí (okrem vysokých hôr) a bojí sa nadmernej vlhkosti alebo nedostatku slnka oveľa viac ako chladu. Ak chcete úspešne zasadiť rozmarín, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov:

 • Rozmarín má rád slnko, dokonca aj v horúcich letných situáciách.
 • Uprednostňuje miesto chránené pred silným vetrom, najmä v blízkosti mora.
 • Rozmarín sa bojí pôdnej vlhkosti a nie je odolný voči stojatej vode.
 • Má rád dobre priepustnú pôdu, dokonca aj chudobnú alebo vápenatú pôdu.

Pestovanie rozmarínu v kvetináčoch

Pestovanie rozmarínu v kvetináčoch je veľmi možné a dokonca ideálne, keď máte terasu alebo balkón. Pre pohodlie použite nádobu vysokú aspoň 20 cm. Ideálne je pestovať rozmarín na jar.

 • Zasaďte rozmarín do kvetináča s otvorom na dne.
 • Poskytuje špeciálnu pôdu pre zeleninu alebo aromatické rastliny.
 • Zalievajte iba vtedy, keď je pôda na povrchu suchá, ale nie príliš.

Časy úrody

Rozmarín je malý trvalý ker, ktorý môže dosiahnuť 1 m50 až 2 m. Na mieste vydrží niekoľko rokov a nestráca listy. Kvitne v zime a niektoré odrody kvitnú aj na jeseň.

Rozmarín sa vysádza na jar alebo na jeseň. Odolá teplu ale aj chladu do -10, dokonca aj -20°C. Na druhej strane, nerastie dobre v pôdach, ktoré sú príliš vlhké a zadržiavajú vodu.

Umiestnenie rastliny rozmarínu

V prírode rozmarín rastie na suchých, chudobných a vápenatých pôdach. V záhrade ju možno pestovať v mnohých typoch pôdy, ale mala by sa pestovať na plnom slnečnom svetle.

Na druhej strane rozmarín neznáša zle odvodnené miesta, kde voda stagnuje. Môže zvädnúť a nevydrží ani chlad. Mal by byť umiestnený na jednom z najsuchších miest v záhrade, aj keď je pôda chudobná a kamenistá.

Môže sa pestovať s tymianom, arómou, ktorá má rovnaké nároky a je navzájom kompatibilná.

Ako vyrobiť odrezky rozmarínu

LOdrezky sú najjednoduchší spôsob, ako rozmarín rozmnožiť Stonky by sa mali odstrániť na konci leta a znovu zasadiť do pôdy do kvetináčov . Vyberte konáre zospodu, toto sú najnovšie, potom urobte prierez na ich spodku a umiestnite ho do zeme, v tomto prípade sa uistite, že pôda je vždy vlhká, aby sa podporil vzhľad koreňov.

Nechajte ju v tieni, kým neuvidíte nové listy alebo konáre, a keď sa tak stane, znížte frekvenciu zalievania. Ideálne je robiť odrezky pri ubúdajúcom mesiaci, veľmi to napomáha tvorbe koreňov.

Nasledujúcu jar už môžu byť malé a vyvinuté rastliny presadené do záhrady.

Rozmarín si môžete rozmnožiť aj vrstvami. Na tento účel musí byť časť zelených stoniek zakopaná bez toho, aby ste ju odrezali. Postupom času sa vytvoria nové korene a o niekoľko mesiacov neskôr sa táto nová rastlina oddelí od hlavného viniča.

Pestovanie rozmarínu pomocou semien

Môžete zasadiť aj rozmarín, ak máte semená. Táto metóda je dlhá, ale poskytuje dobré výsledky.

Semená by sa mali zasiať na jar, do zmesi piesku a pôdy.

Semená rozmarínu sú veľmi malé a musíte sa ich pokúsiť rozmiestniť tak, aby boli oddelené jeden alebo dva centimetre. Zakryte ich tenkou vrstvou zeminy a potom zalejte rozprašovačom, aby ste zabránili zhutneniu pôdy.

Keď sa sadenice objavia, je potrebné ich orezať, aby medzi jednotlivými rastlinami zostalo niekoľko centimetrov pre dobrý vývoj. Na jeseň alebo na jar môžete rastliny rozmarínu presadiť na svoje miesto v záhrade.

Údržba rozmarínu

ERozmarín vyžaduje malú údržbu Keď sa dobre prispôsobí miestu a začne rásť, nezalievajte ho ani nehnojte. V opačnom prípade môže stratiť chuť alebo sa môže zle vyvíjať. V prípade veľmi dlhotrvajúceho sucha zalievajte v popoludňajších hodinách, keď už do nej slnko priamo nedopadá.

Úroda a konverzácia

Stonky rozmarínu sa zbierajú počas celého roka. Jednoducho odrežte konáre, ktoré vyhovujú vašim potrebám.

Pred použitím ho môžete tiež vysušiť. Na rozdiel od iných aromatických látok proces sušenia zvýrazňuje vôňu Na tento účel nechajte konáre visieť na suchom mieste v tieni. Po zaschnutí ich môžete skladovať v zakrytých sklenených nádobách, vydržia tak dlho.

Choroby a škodcovia rozmarínu

V niektorých oblastiach môže byť rozmarín napadnutý hmyzom. Ale zriedka sú pre rastliny smrteľné.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Pestovanie levandule, kedy a ako ju ekologicky zasadiť.

- Kobylka je malý hmyz, ktorý vysáva šťavu z rastlín a môže spôsobiť ich smrť. Dá sa rozoznať podľa malých sfarbených škvŕn, ktoré zanecháva na listoch.

- Chrobák rozmarínový je ďalší malý hmyz, ktorý sa podobne ako jeho larvy živí listami rozmarínu.

Aby ste tomu zabránili, môžete raz za mesiac postriekať žihľavovou kašou.

Rozmarín je veľmi odolná rastlina, takže by ste sa nemali príliš obávať škodcov alebo chorôb.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: