Záhradné plodiny

Ako pestovať Quinoa organicky a prirodzene

Ako pestovať Quinoa organicky a prirodzene
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Malé semienka quinoa, bohaté na bielkoviny a bez lepku, sa za menej ako 15 rokov stali hviezdami v našich kuchyniach. Pochádza z Ánd, no vedeli ste, že aj u nás rastie takmer kdekoľvek na svete? V tomto článku vás teda naučíme, ako pestovať quinou organicky a prirodzene. Naučte sa pestovať quinou doma, na záhrade alebo aj do črepníka.

Ako pestovať quinou

Quinoa sa vysieva od neskorej zimy alebo skoro na jar, pod prístreškom debničky alebo vo vnútri, ak je vonku ešte chladno.Vzhľad je rozmarný a prvé výhonky trvajú niekoľko dní, kým vyjdú, buďte trpezliví. Semená nechajte pred použitím týždeň v spodnej časti chladničky. Na spustenie klíčenia potrebuje "uskladniť" chlad.

Potom pripravte pôdu bohatú na živiny, môžete si vyrobiť zmes so suchým kompostom a zeminou, pripravte si záhony alebo nádoby, kde budete zasadíme semienka, zeminu nasypeme až po okraj a semienka uložíme pár centimetrov od seba, prikryjeme tenkou vrstvou zeminy a zalejeme rozprašovačom, je to preto, aby sa pôda nezhutnila a neutlačili stratiť semená.

dosiahnu výšku 10 cm, presadíte ich do zeleninovej záhrady. Semená možno nájsť v semenárskych spoločnostiach a obchodoch, ale organické semená, ktoré sa predávajú na spotrebu, tiež klíčia.

Údržba úrody quinoa

Rastliny rozmiestnite 50 cm od seba a postavte k nim kolík Každá rastlina dosahuje výšku 1,50 m, vďaka čomu je citlivá zavetrať. Quinoa netoleruje vlhkosť prostredia, najmä na konci sezóny. Spôsobuje klíčenie semien na stonke.

Počas výsadby a kvitnutia musíte zalievať vždy na úrovni zeme, listy príliš nenamáčajte.

Veľmi dobrý nápad je dať na nohy rastlín vrstvu organického mulča, ktorý pomáha zachovať vlhkosť pôdy a chráni ju pred slnečným žiarením.

Rastlina quinoa je veľmi citlivá na útoky slimákov a slimákov, vždy sledujte oblasť rastu a ak uvidíte tieto malé zvieratká, musíte konať rýchlo, pretože za sebou nič nezanechajú. Tu sa môžete naučiť, ako kontrolovať a eliminovať slimáky a slimáky organickým spôsobom.

Ako zberať quinou

Quinoa sa zbiera koncom leta pred návratom dažďov. Keď semená začnú opadávať, mali by ste odrezať stonky a zviazať ich do zväzku, potom ich nechať visieť hore nohami, aby vyschli na suchom a tmavom mieste.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako zasiať a zasadiť petržlen v záhrade a do kvetináčov

Po uschnutí trsom potraste, aby sa uvoľnili semienka. Semená preceďte cez sitko, aby ste ich zbavili čo najväčšieho množstva nečistôt a skladujte v sklenenej nádobe.

Tip pre záhradkárov

Obdobie „sadby“ je najchúlostivejšie obdobie na pestovanie quinoi. Bojí sa nadmerného tepla a mrazu. Jedným trikom je umiestniť záhon na sever za fasádu. Sadenice chráňte len vtedy, ak hrozia mrazy.

Neumiestňujte osivové lôžko na zem a nepremiestňujte ho od steny, aby ste predišli vniknutiu ulitníkov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: