Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať vavrín organicky

Ako pestovať a pestovať vavrín organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Máloktorý strom alebo krík je tak úzko spätý s ľudským životom ako vavrín ušľachtilý (Laurus nobilis). Symbol slepej lásky, mieru (ako olivovník) a následne triumfu, takzvaný vavrín obyčajný, vavrín salsa alebo vavrín Apollónov, je prítomný vo veľkom množstve symbolov a inštitúcií. Táto aromatická rastlina sa už oddávna používa aj v kuchyni. Naučte sa zasadiť vavrín, zasiať zo semien a vyrobiť vavrínové odrezky na jeho reprodukciu.

Charakteristika vavrínu

vavrín oceňuje regióny s miernym podnebím. Pomaly rastúci tvorí strom s pyramídovou siluetou, ktorý môže dosiahnuť výšku asi desať metrov.

Jej vždyzelené listy, striedavé, oválne, na oboch stranách špicaté, sú veľmi aromatické vďaka prítomnosti žliaz, ktoré vylučujú esencie. Na vrchnej časti naberajú tmavozelené lakované sfarbenie, na rube matnejšiu zelenú, takmer sivú. Jeho hladký okraj sa dobre krúti.

Vavrín je obojpohlavný ker; jeho samčie a samičie kvety kvitnú z rôznych stoniek. Len drobné svetložlté kvietky samičích rastlín, zoskupené po 4-6 v okolí, v lete vyblednú v prospech zelených bobúľ s krásnou lesklou čiernou srsťou, keď začiatkom jesene dospejú.

Ako zasadiť vavrín

Výsev vavrínových semien musí byť vykonaný na jar, keď už nehrozí nebezpečenstvo mrazu, potom pripravte nádoby so zalievaním pôdu a semená umiestnite , semená zasypte trochou zeminy a zalejte rozprašovačom, aby ste pôdu príliš neutlačili. veľa.

Nechajte nádobu(-y) v tieni, kým sadenice nezačnú rásť, keď budú mať 1 alebo 2 cm, môžete nechať ich plné slnko. Prosím, buďte trpezliví, pretože klíčenie vavrínu môže trvať niekoľko týždňov.

Keď vavrínové rastliny dosiahnu výšku asi 15 cm, môžu sa presadiť priamo do pôdy alebo do väčšieho kvetináča

Stredne mrazuvzdorný (-10 až -12°C), vavrín vyžaduje mierne podnebie. Môže sa pestovať vo všetkých typoch pôdy, pokiaľ je dobre odvodnená.

Na výstavnú stranu je tento krásny ker náročnejší, obáva sa mrazu a na druhej strane má problémy s odolávať horúčavám.Bojí sa aj vetra. Vyhraďte mu privilegované miesto, kde si môže dopoludnia užiť dostatok opaľovania a poobede sviežosť. Vo veľmi chladnom podnebí sa najlepšie pestuje v kvetináčoch.

Pestovanie vavrínu v kvetináči

V črepníkoch rastie vavrín tak pomaly, že môže zostať v tej istej nádobe 3-4 po sebe nasledujúce roky bez presádzania. Za týchto podmienok je však krík náchylnejší na vysychanie. Počas horúcich letných mesiacov ju zalievajte veľmi pravidelne, každý deň.

Kedy zbierať jeho listy a bobule?

Bavkové listy je možné zbierať počas celého roka, ale podobne ako iné aromatické rastliny sú esenciálne oleje, ktoré obsahujú, koncentrovanejšie počas leta . Položte ich do sucha, mimo dosahu svetla. Uložené vo vzduchotesnej nádobe ich môžete použiť aj o viac ako rok neskôr.

Nazbierajte malé bobule na jeseň, keď sú dokonale zrelé a čierne. Jeho dužina je bohatá na tuk. Používajú sa na výrobu „masla“, ktoré zmierňuje bolesti kĺbov.

Boy disease

Koncom leta bobkové listy zdeformujú, skrútia sa na okrajoch a objavia sa červené pľuzgiere. Tiež postupne strácajú zelenú farbu a vysychajú, no neopadávajú. Toto ochorenie je dielom malého hmyzu: oleander psylla Obhrýza listy a vyprázdňuje ich tkanivo. Jeho sliny sú toxické a listy sa deformujú.

Bez ohrozenia života kríka môže byť táto choroba nepríjemná, najmä ak sú kolónie veľké. Krík zošedne, jeho listy sa stanú lepkavými a pokryté čiernym filmom; zašpinená pleseň.

Ak chcete obmedziť populácie, čistite a odstráňte zvinuté listy, najmä v zime, pretože tam nachádzajú útočisko larvy tohto škodcu, aby prekonali zlé obdobie.Môžete tiež nastriekať insekticíd na báze organického neemového oleja, ak je útok naozaj zlý. Tu sa dozviete, ako aplikovať neemový olej.

Ako odobrať vavrínové odrezky

Na odrezky sa ako mnohé kríky vavrín reže koncom leta, keď jeho konáre začínajú silnieť. Botanicky sa lignifikujú (kôra stvrdne), pričom nadobúdajú charakteristickú hnedú farbu. Práve v tomto ročnom období je najväčšia šanca na úspešný rez.

Aké nástroje by sa mali použiť?

Všetko, čo potrebujete, sú záhradnícke nožnice, terakotový črepník (najlepšie), štrkové alebo hlinené guľôčky na odvodnenie substrátu a fľaša minerálnej vody (odrezaná zospodu), aby sa odrezky držali dole.

Ak si chcete dať naozaj dobrú šancu, pomôže aj trocha rezania rastového hormónu (zakoreňovania) a špeciálnej zeminy na rezanie. Tu sa dozviete, ako si vyrobiť domáce a organické zakoreňovače.

Ako postupovať?

Začnite prípravou hrnca; dnu vložte vrstvu štrku alebo hlinených guľôčok, potom do polovice naplňte zmesou záhradnej zeminy a zeminy z kvetináča. Ak je pôda ťažká, pokojne pridajte ďalšiu hrsť alebo dve piesku na odľahčenie. Tento substrát výdatne zalejte.

Príprava odrezkov

Nožnicami (s čistou a dezinfikovanou čepeľou) odstráňte mladé vetvičky dlhé asi 15 cm a odstráňte všetky listy okrem 3-4 na špičke stonky.

Potom rozdeľte ich na polovicu. Tento trik sa používa aj pri veľkolistých kríkoch, ako sú odrezky hortenzie, aby sa znížilo vyparovanie a zabránilo sa tak vysychaniu odrezkov.

Keď sú všetky vaše odrezky hotové, stačí ich položiť do zeme. Ak chcete hormón použiť na odrezky, je čas namočiť do neho spodok odrezku.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Pestovanie rozmarínu, tipy na dosiahnutie dobrých výsledkov.

Potom urobte otvory ceruzkou alebo skrutkovačom v substráte a nainštalujte každý vavrínový rez dovnútra a zakopte ho asi 3 alebo 4 cm hlboké a pritlačte substrát k stonke, aby bola pevná a nespadla.

Nakoniec ostáva už len mierne zaliať a hrniec zhora prikryť. Táto technika sa nazýva „dusenie“. Používa sa na rozmnožovanie mnohých iných kríkov alebo rastlín, pretože významne zvyšuje šance na zotavenie V uzavretej atmosfére je menej pravdepodobné, že odrezky vyschnú.

Odrezky nechajte v tieni alebo v polotieni, kým neuvidíte, že začnú rásť nové listy, tiež nezabudnite udržiavať pôdu vždy vlhkú.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: