Záhradné plodiny

Liečivé vlastnosti a výhody rozmarínu

Liečivé vlastnosti a výhody rozmarínu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kvety rozmarínu produkujú aromatickú esenciu bohatú na gáfor, cineol, alfa-pinén, borneol a kamfén. Tiež bohaté na triesloviny, flavonoidy, tricyklické diterpény, triterpény a fenolové kyseliny, niektoré z výhod rozmarínu sú známe už od staroveku. V tomto článku zhrnieme všetky vlastnosti a zdravotné prínosy rozmarínu. Zistite, ako prirodzene konzumovať rozmarín, aby ste pomohli nášmu imunitnému systému.

Úvod

Rozmarín uvoľňuje črevné nafukovanie a bolesti brucha svojim spazmolytickým pôsobením na črevo a žalúdok.Rozmarín tiež má močopudné vlastnosti Podporuje vylučovanie vody obličkami, a preto stimuluje vylučovanie moču. Rozmarín povzbudzuje nielen tráviaci systém, ale pôsobí aj na nervový systém. Preto sa pri únave, prepracovanosti, nervozite, nízkom krvnom tlaku často odporúča rozmarínová kúra. Skutočná „nevyhnutnosť“ vo fytoterapii, rozmarín, keď je inhalovaný, uvoľňuje astmu, uvoľňuje upchatie dýchacích ciest, zápal dutín a prechladnutie

Indikácie (éterický olej)

Vonkajšia cesta: Stimulujte kognitívne schopnosti a rast vlasov. Znižuje stres a artritídu (v kombinácii s inými rastlinami). Zmierňuje reumatické poruchy a periférny krvný obeh; lieči rany (mierny antiseptický účinok) a dnu, znižuje kašeľ a vysoký krvný tlak.

Vnútorné použitie: lieči pečeňové a gastrointestinálne poruchy

Vlastnosti rozmarínu

  • Zmierňuje bolesti hlavy
  • Zlepšuje pamäť a koncentráciu
  • Posilniť rekonvalescentov
  • Bojuje proti účinkom stresu a únavy
  • Lieči zápaly dýchacích ciest, ucha, nosa a hrdla.

Dávka rozmarínu

Interne

Rozmarín je dobrý pri únave, slabosti, poruchách trávenia a pečene, infekciách dýchacích ciest a uší, nosa a krku, bolestiach hlavy.

Konzumácia ako nálev: 1 až 2 g sušeného rozmarínu lúhujte 10 minút v 150 ml vriacej vody; užívajte 2 až 3 šálky denne.

Odporúčané dávky

  • Tekutý extrakt: Užívajte 2 až 4 ml, 3-krát denne.
  • Tinktúra: Užívajte 10 ml 3-krát denne.

Na stimuláciu a odľahčenie pečene a žlčníka: Každé ráno si dajte 2 kvapky esenciálneho oleja na malú kocku cukru alebo s trochou med na zjemnenie výraznej chuti. Pokračujte 3 týždne.

Vonkajšou cestou

Rozmarín je dobrý na liečbu reumatických porúch a porúch periférneho krvného obehu (ruky, nohy, nohy).

Obklady Obklady namáčajte horúcim bazovým odvarom na rany alebo aj horúcim na reumu a krvný obeh, priložte podľa potreby na časti, ktoré sa majú ošetriť. Môžete tiež použiť roztok obsahujúci 6 % až 10 % esenciálneho oleja zriedeného v rastlinnom oleji.

Mlieko na vtieranie. Nalejte niekoľko kvapiek (2%) esenciálneho oleja do 45% alkoholu (reumatizmus, lokálne antiseptikum) alebo rastlinného oleja (bolesť svalov, poruchy krvného obehu).

Posilňujúci kúpeľ na boj proti reumatizmu a únave a na stimuláciu krvného obehu Do vody do kúpeľa pridajte 1 liter bazového odvaru alebo 10 kvapiek esenciálny olej zmiešaný s trochou tekutého mydla. Najlepšie ráno, pretože tento kúpeľ je povzbudzujúci a mohol by narušiť spánok.

Komerčné prípravky. pleťové vody, masti, gély alebo masti vo všeobecnosti obsahujúce 6 % až 10 % rozmarínového esenciálneho oleja.

Na liečbu alopécie

Použite zmes esenciálnych olejov, ako je rozmarín (114mg), tymián (88 mg), levanduľa (108 mg), cédrové drevo (94 mg)v kombinácii s hroznovým olejom (20 ml) a jojobovým olejom (3 ml). Jezmes sa má aplikovať na pokožku hlavy horúcim uterákom po dobu 2minút na uľahčenie vstrebávania.

Opatrenia pri konzumácii rozmarínu

Rozmarín je neškodný, keď sa konzumuje s jedlom alebo ako perorálny, topický alebo inhalačný liek v dávkach uvedených v štúdiách. Avšak orálna konzumácia neriedeného rozmarínového oleja môže byť nebezpečná.

Niektoré zložky rozmarínu majú akonvulzívnej poruchy a troch prípadov epileptických záchvatov súvisiacich ss nadmernou konzumáciou rozmarínu.

Interakcie s inými komponentmi

S bylinkami alebo doplnkami

Rozmarín môže zvýšiť riziko tvorby modrín a krvácania u ľudí, ktorí konzumujú rastliny s antikoagulačnými vlastnosťami (napríklad výťažky z ginka biloba alebo Panax ženšen, cesnak alebo zázvor).

S liekmi

Výsledky testu na potkanoch naznačujú, že účinky vodného extraktu z rozmarínu by sa teoreticky mohli pridať k účinkom diuretík.Z tohto dôvodu môže interferovať s liečbou lítiom U ľudí však neboli hlásené žiadne klinické prípady takýchto interakcií.

Rozmarín obsahuje salicylát, chemickú látku veľmi podobnú aspirínu. Preto môže zvýšiť riziko tvorby modrín a krvácania u ľudí užívajúcich aspirín alebo iné lieky na riedenie krvi.

Rozmarínmôže spomaliť elimináciu niektorých liekov metabolizovaných pečeňovými enzýmami, čím sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov.

Všeobecné kontraindikácie rozmarínu

Malé deti. Vnútorné alebo vonkajšie použitie sa neodporúča pre malé deti

Tehotná žena. Rozmarín môže ovplyvniť maternicu a spôsobiť potrat. Preto sa neodporúča tehotným ženám.

Niektorí ľudia s precitlivenosťou pečene na rozmarínový verbenón.

Nežiaduce reakcie

Požitie veľkého množstva rozmarínového esenciálneho oleja môže spôsobiť podráždenie žalúdka alebo čriev, alergické a kožné reakcie a dokonca poškodenie obličky.

Bolo hlásených niekoľko prípadov kontaktnej dermatitídy spojenej s rozmarínom alebo produktmi obsahujúcimi extrakty. Preto je potrebné opatrnosť pri ľuďoch s citlivou pokožkou Na rozdiel od toho, výsledky jednej štúdie naznačujú, že krémy s výťažkom z rozmarínu boli úspešné pri prevencii kontaktnej dermatitídy spôsobenej zložkou mydla (síran sodný).

V prípade tehotenstva alebo laktácie NESMIETE konzumovať liečivé byliny, či už rozmarín alebo iné.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: