Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať cibuľu organicky

Ako pestovať a pestovať cibuľu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Cibuľa je zelenina a korenie pochádzajúce zo Strednej Ázie, kde sa medzi Iránom a Turkménskom dodnes vyskytuje jej najbližší divoký príbuzný Allium vavilovii. Ale bol to iný druh, Allium pskemense, ktorý bol zozbieraný vo svojej divokej forme a odobratý z voľnej prírody, aby bol presadený do záhrad. V priebehu storočí bola cibuľa domestikovaná a prispôsobovaná rôznym regiónom, keď migrovali. V tomto článku sa pozrieme na to, ako pestovať cibuľu, ako si vyžaduje starostlivosť a kedy ju zasadiť, naučíme sa pestovať cibuľu v záhrade úplne prirodzeným a jednoduchým spôsobom.

Úvod

Pestovanie cibule v záhrade je pomerne jednoduché a môže byť vhodné pre začínajúcich záhradkárov alebo tých, ktorí chcú pestovať v štvorcovej záhrade. Ak nemáte trpezlivosť na sadenie cibule, môžete cibuľky presadiť Vysádzať cibuľu, aby ste si mohli vychutnať rôzne odrody žltej, bielej alebo červenej cibule, je skutočné potešenie.

Kedy a ako pestovať cibuľu v biozáhradke? Toto objavíme v tomto článku venovanom cibuli.

Cuba je súčasťou nevyhnutného korenia v zelenine kuchára: žltá, červená, biela,… . Všetci ich milujeme, každý vo svojom konkrétnom použití! V dôsledku toho sa bez neho v záhrade nezaobídete. Pozrime sa, ako ich zasadiť

Zber semien

Cibuľa má pohlavné množenie, to znamená, že vytvára semená, a preto sa pomocou nich dá siať, čo napríklad nie je prípad cesnaku.

Ak si chcete vyrobiť vlastné semená, vyberte si jedny z najväčších, zdravých, pravidelných cibúľ odrody, ktorú chcete rozmnožovať. Vysádzajte ich koncom jesene v 12-palcových intervaloch Kolíky by mali byť umiestnené tam, kde sa vytvoria stonky. Kvety vytvoria semená a budú sa zbierať koncom leta alebo už na jeseň, keď uvidíte, že kvet usychá, odrežte ho a uskladnite na suchom mieste, keď po odstránení všetkej vlhkosti pretrepte na obrus alebo nádobu, aby semienka vypadli a mohli ste ich ľahko vybrať.

Kedy sadiť cibuľu?

Skladová cibuľa sa vysieva koncom jesene alebo skoro na jar, keď je eliminované riziko mrazov.

Skorá cibuľa a biela cibuľa sa vysádzajú od konca leta do začiatku jesene.

Vykopte ryhy hlboké 1 cm, vzdialené od seba 25 až 30 cm. Semená umiestnite každé 2 cm a zasypte ich 1 cm zeminy, nie viac. Začatie zdvíhania trvá 10 až 12 dní.

Dva a pol mesiaca po zasiatí by mali sadenice narásť na 5 cm a potom, o niekoľko týždňov neskôr, na 12 až 15 cm. Ak existuje veľa kĺbov, mali by ste ich preriediť, to znamená, že by ste mali niektoré odstrániť, aby ste dali priestor ostatným, odstráňte tie, ktoré sa zdajú menšie a majú abnormálne príznaky. Tieto zelené výhonky nevyhadzujte, môžete ich použiť napríklad do šalátov.

Upozorňujeme, že medzi výsadbou a zberom je potrebných 5 – 6 mesiacov pre jarnú cibuľu a 8 – 9 mesiacov pre jesennú.

Ako pripraviť pôdu na sadenie cibule?

Odstráňte všetky buriny, ktoré sa môžu objaviť v blízkosti rastliny, je lepšie to urobiť ručne, aby ste nepolámali cibule nástrojom, ak sú už zasadené.

Pôda musí byť dobre odvodnená aby sa zabránilo zadržiavaniu príliš veľkého množstva vody a hnilobe cibule.

Pôda by mala byť bohatá na fosfor a draslík, nie je vhodné obsahovať veľa dusíka, preto neodporúča sa nadmerné kompostovanie, pri presádzaní položte vrstvu na vrch pôdy.

Kedy zberať cibuľu?

Zbierajte cibuľu v suchom počasí, vo všeobecnosti 6 mesiacov po výsadbe Aby ste si zapamätali, kedy zbierať cibuľu, nezabudnite, že listy budú suché a zvädnuté Biela cibuľa sa zbiera na jar podľa potreby. Na zdvihnutie pôdy použite špicatou lopatu.Dávajte pozor, aby ste lopatu nezakopali príliš blízko radu. Uvoľnite pôdu a odstráňte cibuľu.

Ako skladovať cibuľu

Bielu cibuľu skladujte v dobre vetraných boxoch nie dlhšie ako niekoľko mesiacov. Po zbere odstráňte zeminu a umiestnite ju na stojany na suché miesto.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Baklažán, ako ho pestovať ekologicky

Ostatné druhy cibule môžete zapletať do copu a zavesiť na suchom mieste bez čistenia. Konzervácia bude prebiehať niekoľko mesiacov.

Niekoľko rád

Svoje šance na dobrý výnos cibule zvýšite, ak ju vysejete alebo zasadíte na ubúdajúcom mesiaci.

Ostriedajte úrodu cibule na rovnakom priestore aspoň 3-4 roky.

Uistite sa, že v blízkosti cibule kombinujte tie správne rastliny.Bude dobrým spoločníkom k paradajkám, mrkve, šalátu, jahodám, uhorkám a cvikle. Držte ho však ďalej od zemiakov a všetkých strukovín ako napr. fazuľa, fazuľa, fazuľa a všetky druhy hrachu

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: