Záhradné plodiny

Liečivé vlastnosti a použitie tymiánu v domácnosti

Liečivé vlastnosti a použitie tymiánu v domácnosti
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyskytuje sa v 300 rôznych odrodách tymiánu, ako je tymián obyčajný alebo tymián citrónový. Rastlina sa bežne používa v stredomorskej kuchyni, no má aj nepopierateľné liečivé vlastnosti. V oblasti zdravia, ako aj v oblasti krásy je tymian súčasťou mnohých farmaceutických produktov. Môžete ho použiť aj doma a navrhnúť si vlastné prostriedky. Objavte v tomto článku, čo všetko pre vás môže tymián urobiť, uvidíme vlastnosti tymiánu pre zdravie, ako konzumovať a používať tymian či už v náleve alebo na vonkajšie použitie. Jeho mnohé prednosti vás prekvapia!

Zložky tymiánu

  • Tymol: Silný protiinfekčný prostriedok
  • Geraniol: je skvelé antiparazitikum
  • Linalol: má anxiolytické, neurotonické a regeneračné vlastnosti pokožky
  • Carvacrol: prírodný trankvilizér
  • Flavonoidy: Obsahuje skvelé antioxidačné vlastnosti

Ako jesť tymián?

Konzumuje sa čerstvý ako bylinkový nálev, sušený alebo ako éterické oleje (3 kvapky do šálky horúcej vody). Tymián je vysoko cenený pre svoje liečivé vlastnosti. Je obzvlášť cenený pre svoje antiseptické, antibiotické a antibakteriálne vlastnosti.

Môže sa konzumovať rôznymi spôsobmi, buď čerstvý, sušený alebo ako éterický olej (druhý je kontraindikovaný pre tehotné ženy a malé deti)Môžete ho použiť aj na údržbu domu. V skutočnosti sa tymián použije na dezodoráciu priestoru alebo dokonca vo vani.

Na čaj z čerstvého tymianu:

10 g čerstvého tymiánu vylúhovať v 1 litri vody pri 70 stupňoch (nenechať zovrieť). Nechajte tymian macerovať 10 minút, prefiltrujte a pridajte svoje čarovné ingrediencie (lyžicu medu, citrón…).

Pre sušený tymiánový bylinkový čaj:

Pridajte 8 lyžičiek sušeného tymianu a postupujte rovnako ako pri čerstvom tymiáne.

Ako sa suší tymian?

Máte dve riešenia: vysušte tymian na vzduchu alebo v rúre.

Vonku: Vytvorte tymianové kytice tak, že ich previažete šnúrkou. Zaveste ich hore nohami. Tymian by sa mal najlepšie sušiť v tme a v teplej a suchej miestnosti. Sušenie trvá jeden až dva týždne.

V rúre: Vetvičky tymiánu rozsypte priamo na mriežku alebo na papier na pečenie. Zahrievajte v rúre na 40 až 50 °C s pootvorenými dvierkami. Nezabudnite predtým, ak je to potrebné, opláchnite stonky pod vodou.

Zdravotné prínosy tymiánu

V prvom rade dbajte na jeho konzumáciu, ak ste tehotná, nepoužívajte esenciálny olej a nekonzumujte čerstvý ani suchý tymián. Alebo ak ste na antikoagulačnej liečbe. Veľmi dobre znášaná, táto rastlina však môže zvýšiť krvný tlak a spôsobiť svrbenie. V skutočnosti pozor na alergie a tráviace problémy, ak je váš esenciálny olej zle zriedenýVedľajšie účinky sa môžu prejaviť aj vo forme hormonálnej nerovnováhy, pálenia záhy a hypertenzie.

Antiseptické vlastnosti: Bohaté na fenoly, má antiseptické, antibiotické a antibakteriálne vlastnosti.

Aby sa vám lepšie dýchalo: Je účinný proti chorobám dýchacích ciest.

Boj proti prechladnutiu: Používa sa v bylinkových čajoch na boj proti prechladnutiu a kloktá proti bolestiam hrdla.

Infekcie močových ciest: Infekcie močových ciest, cystitída, uretritída a prostatitída sa liečia bylinkovým čajom.

Nasýťte sa vitamínmi: Tymiánový čaj je zdrojom vitamínu K, potrebného na tvorbu bielkovín, ktoré zohrávajú úlohu pri zrážanie krvi a tvorba kostí.

Príjem minerálov: Sušený tymián je výborným zdrojom železa, ktoré je nevyhnutné pre transport kyslíka a tvorbu červených krviniek. Pomáha pri tvorbe nových buniek, hormónov, neurotransmiterov. Čerstvý tymián poskytuje vitamín C.

Veľmi dobré pre pokožku: Jeho antiseptické a hojivé vlastnosti jej umožňujú bojovať proti akné, ranám, začervenaniu (používa sa infúzia alebo externe).

Proti reumatizmu: Nasypte do vane infúziu tymiánu na zmiernenie reumatizmu, artritídy a svalových bolestí.

Prírodný antioxidant: Flavonoidy, ktoré obsahuje, majú antioxidačnú silu, ktorá pomáha bojovať proti škodám spôsobeným voľnými radikálmi (ktoré spôsobujú rakovinu a choroby).

Na zuby: Zdroj mangánu a vápnika, napomáha dobrej tvorbe kostí a zubov. V kloktadlách lieči zuby, ďasná, kaz a bojuje proti zápachu z úst.

Proti úzkosti: Ak sa vám ťažko relaxuje a máte veľkú úzkosť, zjedzte tymián! Tymian má údajne veľmi upokojujúce vlastnosti vďaka karvakrolu, jednej z jeho zložiek.

Na trávenie: Máte problémy s trávením po jedle? Máte sklony k nadúvaniu? Tymian vám pomôže cítiť sa lepšie v takýchto chvíľach.

Na uvoľnenie svalov: Ak po tréningu pociťujete bolesť svalov, jedenie tymiánu vám pomôže pocítiť úľavu a uvoľniť svaly. .

Proti vypadávaniu vlasov: Viete o alopécii (ochorení, ktoré spôsobuje vážne vypadávanie vlasov)? Všimnite si, že tymián môže pomôcť vašim vlasom rásť rýchlejšie, aj keď s tým zatiaľ neboli vykonané žiadne experimenty.

Použitie tymianu v domácnosti

Ako dochucovadlo do jedál: Použitý čerstvý tymián prevonia vaše jedlá! Listy môžete pred vložením na tanier vytlačiť alebo rozdrviť, aby ste získali ešte väčšiu chuť.

Na ochutenie oleja alebo octu: Ak chcete pridať chuť do šalátu alebo jedla, nezabudnite ochutiť rastlinný olej alebo ocot. Začnite tým, že tymian blanšírujete vo vriacej vode a potom ho scedíte do ľadovej vody. Zviažte niekoľko vetvičiek a vložte ich do sklenenej fľaše. Olej zlejte a nechajte lúhovať asi 3 týždne.

V likéri: Divák na konci jedla? Tymián možno použiť aj ako bylinku do likéru. Na konci jedla si ho vychutnáte veľmi čerstvé.

Na dezert: Karamelový tymián, zapekané broskyne s tymiánom… Táto aromatická bylinka sa skvele hodí aj do dezertov.

Tymián do kúpeľa: Tymián môžete použiť aj počas kúpeľa na starostlivosť o pokožku. Zabaľte niekoľko hrstí tymiánu do hodvábnej alebo bavlnenej látky a umiestnite ju pod horúci kohútik vo vani.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať tymian, zber, prerezávanie a starostlivosť.

Na odstránenie plesní a plesní: Vyčistite steny tymianom, ktorý ste nechali 24 hodín v alkohole. Potom už len stačí filtrovať, aby ste svojim stenám dodali druhý mladistvý vzhľad. Pretrite čistou handričkou a huba na stenách zmizne.

Aby ste sa zbavili určitých pachov: Nechajte tymian vnútri kusu oblečenia alebo obuvi, aby ste sa zbavili určitých pretrvávajúcich pachov v uzavretej miestnosti. priestor (šatník, zásuvky… ).

DÔLEŽITÉ: Nekonzumujte ako príjem v prípade tehotenstva. Deti do 10 rokov by tiež nemali požívať túto ani iné liečivé byliny. V prípade alergickej reakcie sa poraďte so svojím lekárom.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: