Agroekológia

Ako postaviť jazierko do záhrady alebo do sadu

Ako postaviť jazierko do záhrady alebo do sadu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Často sa zabúda, že zo všetkých živlov prírody je voda pravdepodobne najcennejšia. Všetok život pochádza z vody. Preto je vybudovanie jazierka veľmi dobrým spôsobom, ako vytvoriť biodiverzitu v našej organickej záhrade alebo sade, a týmto spôsobom prospieva celému prostrediu tým, že vytvára prirodzenú rovnováhu v mieste. V tomto článku sa naučíme, ako si vyrobiť jazierko na záhrade doma v niekoľkých krokoch.

Život záhrady

Odvážme sa to povedať! Rybník a jeho rastliny sú najživšou časťou záhrady, dokonca aj malej.

Na stavbu záhradného jazierka sa dôrazne odporúča plán a náčrt rezu, aby bolo možné jasne určiť dôležité prvky, ako sú rozmery dosky EPDM alebo nádoby, ktorú sme sa rozhodli použiť, napr. ako aj rôzne úrovne plantáží. Stavba jazierka si vyžaduje formálny plán.

Prírodné jazierko alebo umelé jazierko?

Všetko závisí od lokality. Ak sa k tomu pôda hodí (nepriepustnosť, vlhkosť, prirodzená voda), práca bude pozostávať z dokončenia toho, čo urobila príroda. Ak nie, teraz existuje veľké množstvo riešení, začínajúc EPDM fóliami, nazývané aj geomembrány alebo strešná lepenka, tieto prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Toto je riešenie, ktoré odporúčame pre jeho spoľahlivosť.

Voľná nádrž alebo geometrická nádrž?

Tento výber veľmi závisí od prostredia a štýlu vašej záhrady, ale je to hlavne vec vkusu a estetiky. Ošetrené jazierko s veľmi prírodným vzhľadom môže veľmi elegantne doplniť modernú terasu alebo záhradu, geometricky tvarovaná.

Ktoré miesto vybrať pre jazierko?

Jazierko by malo byť situované na otvorenom slnečnom mieste, čo by bolo ideálne a často odporúčané, no čiastočný alebo rotujúci tieň počas dvoch až troch hodín dňa znižuje ohrev vody a obmedzuje množenie rias.

Ako preventívne opatrenie vyhnite sa umiestneniu jazierka pod stromy a vysoké dreviny s bohatým olistením, čo by mohlo byť nevýhodou, keď lístie jeseň na jeseň.

Rôzne oblasti povodia

Stagnujúca časť povodia vo všeobecnosti zahŕňa 3 zóny:

  • Prvá, pri nízkej vode, je pokrytá maximálne 10 až 20 cm vody
  • Druhá menej ako 30 cm
  • A najhlbšia časť 60 až 80 cm

Tieto rôzne úrovne musia mať minimálnu šírku 30 až 40 cm a musíte umožniť, aby boli rôzne oblasti (úrovne) zreteľné označené . Výkop začína hrubovaním a končí výkopom plôch, ktoré sa majú vyplniť zeminou alebo štrkom.

Rozmery umývadla

V tejto veci nie je nič absolútne, ale niekoľko veľmi jednoduchých princípov ide veľmi ďaleko. 70-80 cm je primeraná hĺbka, aby sa zabránilo prehriatiu vody a je nevyhnutné, ak chcete vo svojom jazierku chovať ryby.

Na druhej strane nie je užitočné prekročiť 100 až 120 cm. Vedieť, že sklon Ideálny priemer je 30% (30 cm rozdiel vo výške na vzdialenosť 1 m), môžeme odvodiť, že minimálny rozmer je 4 až 6 m.

Inštalácia plátna

Po dokončení výkopových prác sa pôda očistí od tvrdých prvkov a prípadne sa zasype pieskom. Položí sa ochranná plsť (môžete použiť napríklad staré prikrývky) a potom geomembrána: fólia EPDM.

Záhybom sa nedá vyhnúť, pretože plátno je dosť tuhé a nemalo by sa odstraňovať. Z tohto dôvodu musí byť plátno veľmi opatrne natiahnuté. Môžete použiť aj hrubý nylon.

V závislosti od situácie môže byť užitočné a logické umiestniť vodnú hladinu po úrovni, aby sa doska EPDM dala položiť bez napätia. Začnime od najhlbšej časti a keď sa zaplní, môžeme opraviť záhyby.

Okraje sú hotové, keď geomembrána nadobudne svoj tvar. Potom to musíte opraviť veľkými kameňmi, aby sa membrána v budúcnosti nezošmykla.

Rôzne druhy vodných rastlín

Vodné rastliny zdobia jazierko, ale predovšetkým sú nevyhnutné pre jeho rovnováhu, udržiavajú vodný svet čistý a zdravý, Vďaka tomu sa vyhneme umiestneniu čerpadla na pohyb voda a tým zabránime jej pokazeniu. Preto by sa ich výsadba mala vykonávať v súlade s ich úlohou a potrebami.

Okysličujúce rastliny

Na ich menách je často niečo tajomné. V podstate všetky časti rastliny s chlorofylom absorbujú oxid uhličitý a uvoľňujú kyslík. Produkované množstvo závisí od objemu vegetácie. Niektoré druhy, ako napríklad Ceratophyllum submersum, sú efektívnymi poskytovateľmi.

Ponorené vodné rastliny

Niektoré zakorenené v zemi, iné plávajú viac-menej medzi dvoma vodami, sú vzácnymi pomocníkmi vo viacerých smeroch.Produkujú kyslík, absorbujú oxid uhličitý a energiu, čím obmedzujú ohrievanie vody a rozvoj rias Spleť ich výhonkov je útočiskom pre vodnú faunu.

Plávajúce vodné rastliny

Nazývajú sa aj plávajúce rastliny. Málo alebo vôbec nie sú ukotvené (spojené) s dnom jazierka, zatieňujú vodu, obmedzujú jej ohrev a vyvíjajú sa, spravidla veľmi rýchlo, prijímaním živín obsiahnutých vo vode. Sú veľmi účinnými pomocníkmi v boji proti premnoženiu rias.

Lekná a lotosový kvet

Ich krásy a špeciálne postavy im dávajú vlastný status. Majte na pamäti, že slnko a teplo, pokojné vody a hĺbka vody určujú odrody, ktoré sa majú zachovať. Lekno je plávajúca rastlina, pričom listy a kvety lotosu sú nad hladinou vody.

Rastliny na hranice

Sú najdôležitejšou súčasťou jazierkových rastlín. Niektorým sa darí v pôde, využívajúc jej vlhkosť, iné rastú priamo vo vode. Niektoré majú technickú úlohu, ako napríklad upevnenie lavičiek a ukrytie zvierat, zatiaľ čo iné sú v podstate dekoratívne.

Ryba v jazierku

Niekoľko rýb, ktoré sa ladne pohybujú vo veľmi čistej vode, je to skvelá šou pre deti aj dospelých.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Druhy rastlín potrebné pre záhradné jazierko

Ako preventívne opatrenie je lepšie počkať, kým jazierko nájde svoju plnú rovnováhu, a až potom nasadiť niekoľko a ich počet bude závisieť na veľkosti a objeme jazierka. Počítajte s objemom aspoň 50 l na rybu dlhú 10 cm.

Majte tiež na pamäti, že nie všetky ryby sa správajú rovnako. Niektorí sa pasú na vegetácii, iní sa prehrabávajú v bahne a rušia vodu. Môžete zájsť do obchodu s rybami a zistiť, ktoré z nich sú ideálne pre vaše jazierko.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: