Agroekológia

Ako postaviť dom pomocou techniky SuperAdobe

Ako postaviť dom pomocou techniky SuperAdobe
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ako si pomocou techniky SuperAdobe vybudovať vlastnú ekologickú kopulu? SuperAdobe, tiež známy ako Eco-dome alebo kupola, je ekologická a ekonomická stavebná technika, pretože vyžaduje málo materiálov. Tieto alternatívne domy vyrobené z vriec zeme sú odolné voči prírodným katastrofám, ako sú zemetrasenia, hurikány a požiare. V tomto článku vám ukážeme, ako postaviť ekologický dom s veľmi populárnou biostavebnou technikou s názvom Superadobe.

Materiály potrebné na stavbu domu SuperAdobe

SuperAdobe je veľmi jednoduchá konštrukčná technika, ktorá je dostupná pre každého. V skutočnosti na stavbu eko-domu je potrebných veľmi málo materiálov.

Domy SuperAdobe sú postavené z vriec naplnených pieskom a vlhkou zeminou, ktoré sú vrstvené tak, aby každé poschodie držalo pohromade ostnatým drôtom.

Používajú sa syntetické vrecká, ktoré sú odolné voči UV žiareniu. Tieto vrecia musia byť odolné voči tlaku (bez natiahnutia alebo roztrhnutia), musia umožňovať dobré vetranie, aby vlhkosť zo zeme mohla vyschnúť.Môžete použiť polypropylénové tkané plátené tašky (alebo rúrky).

Niektorí ľudia používajú bojové vaky, ale skutočnosť, že sú biologicky odbúrateľné, môže oslabiť štruktúru a prírodné vrecia môžu byť tiež drahšie. Ďalšie materiály na použitie sú:

 • Pozinkovaný ostnatý drôt so štyrmi hrotmi
 • Lopaty, fúrik (na ľahké premiestňovanie zeme)
 • Zhutňovač na balenie vriec zeminy na každom poschodí.
 • Voda
 • Štrk
 • Vedrá (na odovzdanie zeminy osobe nad ňou, ktorá plní vrecia zeminou)
 • Syntetické tašky

S akou pôdou naplniť vrecia na stavbu aeko-dome?

Pôda použitá na stavbu SuperAdobe je zvyčajne pôda, ktorá sa nachádza na mieste. Existuje však niekoľko tipov, ktoré treba mať na pamäti. Výber pôdy je dôležitým krokom.

Pôda je zvyčajne hlina, piesok, štrk a bahno. Hnoj je extrémne jemnozrnný a príliš sa používa v pôdnej štruktúre tašky ju oslabia.Štrk sa používa predovšetkým na základy Najlepší spôsob, ako vyplniť vrecia Superadobe, je použiť zmes hliny a piesku.

Hlina pôsobí ako lepidlo vo vnútri vriec, ktoré drží piesok na mieste a piesok poskytuje stabilitu zemným stenám. Stavitelia vo všeobecnosti odporúčajú pomer 70 % piesku k 30 % ílu.

Pozor, Neodporúča sa, aby bola zmes znečistená zvyškami rastlín. V skutočnosti sa trávy, vetvičky a rôzne nečistoty nachádzajúce sa v ornici časom rozložia, , pôda sa musí triediť, aby sa zbavili zvyškov rastlín.

Dávajte si tiež pozor na vlhkosť pôdy. Stavitelia vo všeobecnosti odporúčajú úroveň vlhkosti 10 %Pri 10% vlhkosti sa dá lopta ľahko vyrobiť ručne a táto lopta by mala prasknúť o zem, keď spadne z výšky ramien.

Postavte krok za krokom v Superadobe

1- Základy

Po vytvorení plánov je prvým krokom pri budovaní domu SuperAdobe vykopanie základov. Zákopy by mali byť o 10 až 15 cm širšie ako je šírka vriec a hlboké 30 cm Tieto zákopy by mali byť vyplnené hrubými kameňmi a následne zasypané štrkom, ktorý bude použiť na odvádzanie dažďovej vody.

Vyberajte zaoblené kamene (hladký štrk), aby ste predišli roztrhnutiu vrecúšok, ktoré budú umiestnené na vrchu. Cez drenážne kamene je možné vyrobiť tri rady tkaných polypropylénových látkových vriec naplnených štrkom a pieskom.

Vrecúška môžete zložiť, aby ste zvýšili ich odolnosť. Medzi každé poschodie umiestnite dva riadky ostnatého drôtu, aby ste tašky stabilizovali.

2- Steny

Po zhotovení 3 poschodí vriec naplnených štrkom môžete zdvihnúť podlahy vriec mierne vlhkej zeminy. Na každej úrovni vreca dobre do neho udrite niečím ťažkým a plochým, aby sa pôda rovnomerne zbalila.

Stlačenie vriec je veľmi dôležité, pretože steny sa stávajú kompaktnými a pevnými, čo celej konštrukcii dodáva potrebnú stabilitu. Pridajte dva paralelné rady ostnatého drôtu medzi každú vrstvu vriec s pôdou, aby ste stabilizovali steny

Vždy sa uistite, že úroveň stien je vždy rovná Môžete si pomôcť vodováhou. Môžete použiť „kompas“, aby ste sa uistili, že stena je vždy v rovnakej vzdialenosti, pripevnite šnúrku na stĺpik v strede konštrukcie, aby ste skontrolovali polomer, aby steny zostali rovné.

3- Dvere a okná

Pre otvory (dvere, okná, vetracie otvory…), budete musieť vyrobiť formy, aby mali otvory správnu veľkosť

Rámy môžete vyrobiť z dreva, tieto sa umiestňujú tak, ako sa konštrukcia dvíha, akonáhle sa dosiahne výška, kam pôjde okno, umiestni sa predtým vyrobený rám a pripevní sa ku konštrukcii.

Ako uzatvárate vrecia?

Na zatváranie vriec na odpadky existuje niekoľko spôsobov. Dokážeš to:

 • Preložte koniec tašky a prešite pevnou niťou.
 • Preložte koniec vrecka a okraje zošite k sebe
 • Otočte koniec a zasuňte ho pod tašku. Normálne sa nepohne kvôli hmotnosti vrecúšok na vrchu.

4. Inštalatérstvo a elektrika v dome SuperAdobe

Hoci inštalatérstvo a elektrika sú v podstate rovnaké ako v bežnom dome, toto sú veci, na ktoré musíte myslieť vopred. domy. Inštalácie sa teda budú vykonávať súčasne s výstavbou stien

Pre elektrinu:

Pre elektrické vedenie, budete potrebovať káble špeciálne navrhnuté na zakopanie. Podzemné elektrické káble sú totiž odolné voči vode a tlaku. Existujú pravidlá, ktoré treba rešpektovať

Okrem toho môžete medzi dve vrstvy vložiť kúsky drevazemné vrecia na priskrutkovanie elektrických panelov. môžete tiež daťkusy dreva medzi dvoma vrstvami hlinených vriec na zavesenie políc.

Pre inštalatérske práce:

Potrubie môžete pretiahnuť medzi dvoma poschodiami plastových vrieczem alebo pod zemou.

5- Strecha ekodómu

Môžete vyrobiť kupolu z vriec zeme, ale táto technika je dosť náročná a vyžaduje si skúsenosti. Najjednoduchšie je vyrobiť strechu s dreveným rámom a položiť zinkové plechy, ak máte viac skúseností, môžete vyrobiť zelenú strechu. Tu vás naučíme, ako vyrobiť zelenú strechu.

6- Pôda

Na podlahu domu môžete urobiť betónovú dosku. Môžete tiež dať tehly, dlaždice alebo drevo. To závisí od dostupných materiálov alebo osobného vkusu.

7- Finálna omietka stien

Po dokončení by mal byť dom SuperAdobe rýchlo natretý, aby sa zabránilo znehodnoteniu vreciek. Na zhotovenie náteru môžete použiť hlinenú, cementovú alebo vápennú omietku.

Začnite vyplnením medzier medzi vreckami. Potom naneste na steny tenkú vrstvu pred pridaním ďalšej omietky, ktorú môžete uhladiť stierkou.

Dávajte pozor, aby ste omietku nepreťažili, pretože existuje riziko straty priľnavosti k zemným vakom Nechajte každú vrstvu úplne vyschnúť pred pridaním ďalších vrstiev. Každou vrstvu nechajte hrubú, aby sa ďalšia ľahšie prilepila

Výroba renderov:

Jeho zloženie je variabilné vzhľadom na typ hliny na každom mieste. Distribúcia materiálov, ktoré je potrebné dodržiavať pre každý prípad, je nasledovné:

 • 2,5 obj. piesku
 • 2,5 obj. Slamka
 • 1,5 obj. Limetka
 • 1,5 obj. Zeme

buď

 • 1 zv. piesku
 • 4 zv. Slamka
 • 3 zemský zväzok

Pri izolácii je dôležitá hrúbka omietky. Stavebnými vrstvami je možné získať 10 cm omietky a ešte viac.

Jedinou obavou bude veľmi dlhý čas schnutia, ktorý značne zvlhčí miestnosť a na veľmi dlhú dobu.

Navyše: Príspevok vápna umožňuje stabilizovať pôdu (teda v podstate evakuovať možné baktérie, ktoré pôda obsahuje) a nie je nevyhnutné.

Väčší podiel piesku dáva reprezentácii telo, čím uľahčuje jej aplikáciu. Pridanie oboch oslabuje izolačné vlastnosti znázornenia, pretože obe nemajú žiadne skutočné tepelné vlastnosti.

Môžete si vybrať medzi použitím miešačky na betón alebo miešačky: zásadou je vždy začať pieskom, potom spojivom, vodou a potom vláknom.

Veľmi často musíte po vložení slamky pridať trochu viac vody, aby ste získali potrebnú konzistenciu. Konzistencia by mala byť mäkká a lepkavá a veľká guľa držaná voľne v ruke by sa nemala rozpadať ani spadnúť.

Ďalší test: Hoďte guľu omietky prudko na stenu. Ak visí a drží sa na povrchu bez toho, aby spadol, je to veľmi dobré znamenie!

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Metódy a techniky na stavbu hlinených múrov

Aplikácia omietky:

Nanášajte m altu zo spodnej časti steny ručne, 2 až 3cm hrubé, sledujte krivky stien a zatláčajte ho do škár.Postup nad 1-2 m², potom sa vráťte do práce a naneste druhú vrstvu3 až 4 cm.

Je nevyhnutné, aby bola omietka dobre zhutnená, aby bola veľmi vysoká hustota Na vyrovnanie a vyhladenie použite stierku. Ak je cieľom ponechať omietku tak, ako je, v priebehu niekoľkých hodín alebo nasledujúceho dňa, vyhladzujte mierne navlhčenou špongiou.

Práca sa tam končí, ale v dňoch môžete prijímaťnasleduje vápenné mlieko na zafarbenie. Inak farbaZeme bude definovať konečný vzhľad.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: