Agroekológia

Striedanie plodín v organickej záhrade

Striedanie plodín v organickej záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Striedanie plodín je ekologický postup, ktorý nám umožňuje starať sa o pôdu, rastliny a celé prostredie záhrady, tu uvidíme, čo to je a ako striedať plodiny, aby vyvážená záhrada a úplne zdravá. Striedanie plodín je prirodzený spôsob, ako dosiahnuť rovnováhu v ekologickom poľnohospodárstve.

Čo je striedanie plodín?

Striedanie plodín je navrhnuté tak, aby menilo umiestnenie plodín počas ročných období. Cieľom tejto praxe je zabrániť ochudobňovaniu pôdy v dôsledku náročných plodín, znížiť riziko chorôb a hmyzu na stanovišti, a tým optimalizovať výkonnosť rastlín.

Striedanie plodín je nevyhnutné na zlepšenie kvality pôdy v oblastiach, kde už vyrástli „náročné“ rastliny. Niektoré druhy totiž vyžadujú veľké množstvo hnojivých prvkov, vracajú do pôdy málo organickej hmoty a môžu ju dokonca okysliť.

Prečo striedať plodiny?

Úprava miest pestovania umožňuje nemeniť fyzikálno-chemické vlastnosti pôdy. Druhy, ktoré zanechávajú veľa zvyškov na plodinách, ako je šalát, prispievajú do pôdy veľkým množstvom organickej hmoty v porovnaní so zemiakmi, ktoré zanechávajú veľmi málo a vyžadujú si dobre upravenú pôdu.

Okrem toho zelenina využíva pôdu inak; mrkva rastie viac-menej lineárne, čo umožňuje kyprenie pôdy do väčšej hĺbky. Na druhej strane vytvára dobré prevzdušnenie pôdy, pretože centrálny koreň poskytuje dobrú pórovitosť na povrchu.Otáčaním priestoru, ktorý zaberá táto koreňová zelenina, sa stav pôdy homogenizuje.

Striedanie plodín výrazne podporuje pôdu v sade, pretože nevyčerpávame jej zdroje úrodu za plodinou, napríklad strukoviny prispievajú do pôdy veľkým množstvom dusíka, zatiaľ čo iné plodiny, ako sú paradajky, absorbujú takmer všetok dusík, takže tam, kde zasadíme paradajky, môžeme nasledujúci rok zasadiť strukoviny, a tak sa zachová prirodzená rovnováha.

Zložky pôdy

Pôda sa skladá z častíc piesku, hliny alebo bahna prítomných v rôznych pomeroch a organickej hmoty. Organická hmota pozostáva z čiastočne rozložených živých látok, najmä rastlín všetkých druhov.

Reprezentuje životné prostredie pre pôdne mikroorganizmy a dážďovky. Organická hmota sa používa ako spojivo medzi minerálnymi časticami, tvoriace agregáty.Absorbujú veľa vody, zadržiavajú hnojivé prvky a pomáhajú definovať pórovitosť pôdy.

Rozkladom organickej hmoty organizmy uvoľňujú minerály nevyhnutné pre rast rastlín. Vyvážená pôda by mala obsahovať 4 až 5 % organickej hmoty.

Striedanie plodín zabraňuje hubovým chorobám

Tým, že rastliny z rôznych čeľadí budú na danom povrchu po sebe nasledovať, je narušený životný cyklus istého nežiaduceho hmyzu.

Vysádzanie rovnakej zeleniny stále na rovnakom mieste podporuje rozvoj chorôb a zamorenia hmyzom .

Ak napríklad toto leto napadne huba naše paradajky, je veľmi pravdepodobné, že reprodukčné orgány tejto huby zostanú na tom istom mieste, spiace v pôde.

Ak nasledujúce leto zasadíme naše paradajky na rovnaké miesto, huba sa bude naďalej živiť našou vzácnou zeleninou. Uľahčí rast huby, pretože nebude musieť hľadať hostiteľa na rozmnožovanie.

Striedajte plodiny, aby ste sa vyhli škodcom

Je to to isté, čo sa deje s hmyzom. Viaceré druhy prezimujú v pôde v kľudovom stave. Keď sa vynoria, okamžite nájdu potravu, ktorú potrebujú na rast a rozmnožovanie. Takže problém zhoršujeme tým, že každý rok vysádzame tú istú zeleninu na to isté miesto, najmä ak zelenina zanecháva veľa zvyškov.

Striedaním plodín zabraňujeme šíreniu chorôb a hmyzu, čo pomáha poskytnúť zelenine oveľa vyváženejšiu pôdu a následne , zlepšiť jeho vývoj a získať lepšie výnosy.

Zelenina z rovnakej rodiny

Zelenina z tej istej čeľade nikdy by sa nemala pestovať dva roky po sebe na tom istom mieste, pretože dva druhy tej istej čeľade majú tendenciu podliehať rovnakým chorobám. Napríklad paradajky by sa nikdy nemali sadiť tam, kde sa rok predtým sadili zemiaky: pásavka zemiaková ich miluje, ale bude jesť aj paradajky a baklažány.

Druhy náchylné na rovnaké choroby by sa navyše nemali vysádzať vedľa seba: fazuľu často napáda huba (Sclerotinia sclerotiorum), ktorá obľubuje aj zemiaky. Výsadba týchto rastlín na rovnakom mieste nepredstavuje dobré striedanie plodín.

Príklady striedania plodín

Existuje niekoľko metód ekologického striedania plodín. Niektoré z nich uvediem len ako (veľmi zjednodušené) príklady. Pre svoju aplikáciu tieto metódy vyžadujú rozdelenie pestovateľskej plochy na niekoľko rovnako veľkých pozemkov.

Príklad 1: Rotácia podľa druhu zeleniny:

 • Pozemok 1 obsahuje koreňovú zeleninu (cviklu, mrkvu, repu, reďkovku atď.).
 • Pozemok 2 obsahuje plodovú zeleninu (baklažány, uhorky, cukety, paradajky…).
 • Pozemok 3 obsahuje listovú zeleninu (kapusta, špenát, pór, šalát atď.) a obilnú alebo strukovinovú zeleninu (fazuľa, hrach atď.)

A nasledujúci rok sa striedame: koreňová zelenina sa bude pestovať na pozemku 2, plodová zelenina na pozemku 3 a listová zelenina na pozemku 1.

Príklad 2: rotácia podľa botanickej čeľade:

 • Na pozemku č. 1 sa nachádza Liliaceae (cesnak, cibuľa, šalotka, pór…)
 • Na pozemku č. 2 sú domy Solanaceae (paradajka, zemiaky, baklažán…)
 • Pozemok č. 3 domy Fabaceae (hrach, fazuľa… )
 • Pozemok č. 4 Krížoví hostitelia (kapusta, reďkovka, repa…)
 • Pozemok č. 5 domov tekvicovitých (cukety, uhorky, tekvice…).

Príklad 3: Rotácia podľa potrieb úrodnosti pôdy:

 • Pozemok č. 1 obsahuje gurmánsku zeleninu (paradajky, tekvicu, špenát, kapustu…)
 • Pozemok č. 2 obsahuje dobrých jedákov (mrkva, zeler, šalát…)
 • Pozemok č. 3 obsahuje triezvy (hrach, fazuľa, cibuľa… .).

V tomto príklade sa hnojivo aplikuje iba na pozemok, ktorý obsahuje najviac chtivých zeleniny. Rovnako ako v prípade pozemkov 1 a 2. Hrach dodáva pôde dusík, preto pomáha a „neprejedá“ živiny.

Ako je vidieť z týchto príkladov, úspešné uplatnenie týchto princípov rotácie si vyžaduje mimoriadnu organizáciu, najmä ak chcete pestovať širokú škálu zeleniny.

Kto by mal používať striedanie plodín?

Pre farmárov a záhradníkov, ktorí pestujú monokultúry a používajú intenzívne pestovateľské metódy, je nevyhnutné dodržiavať plán striedania plodín. V opačnom prípade by ich rýchlo napadli parazity a pôda by sa stala nedostatkom.

Na druhej strane, čím menšia záhrada a väčší počet rôznych druhov zeleniny, tým ťažšie je uplatňovať tieto princípy striedania plodín. Je to dokonca úplne nemožné.

Čo nás, dnešných záhradkárov, zaujíma, je zabávať sa pestovaním nášho malého kútika biodiverzity doma. Radi diverzifikujeme zeleninu a experimentujeme s neobvyklými odrodami, aj keď niekedy je to na úkor produktivity.

Čo teda robiť v malej záhrade?

Už teraz je dôležité vedieť, že pôda sa z jedného roka na druhý nevyčerpá naraz. Našťastie to umožňuje veľkú flexibilitu pri distribúcii zeleniny.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Tipy na dobrú výrobu kompostu, jednoduchý spôsob

Predovšetkým je potrebné zabezpečiť veľa organickej hmoty, (prerezávanie lístia, suchá tráva bez semien, nasekané konáre a zvyšky zeleninovej záhrady, ktoré sa nechystáme skonzumovať), všetko musí ísť na zem.

A ak je k dispozícii, veľmi dobrý je aj kompost, , ktorý zabráni vzniku väčšiny problémov s nedostatkom. A zníži to aj výskyt chorôb, pretože tieto dva problémy spolu súvisia.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: