Agroekológia

Tipy na dobré kompostovanie

Tipy na dobré kompostovanie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyrobenie vlastného kompostu je ekologická a ekonomicky výhodná možnosť. Čo by malo za následok aj menšie používanie chemických hnojív. Ale naozaj viete, ako na to? V tomto článku vás naučíme, ako si veľmi jednoducho vyrobiť kompost doma. Výroba vlastného organického kompostu nám prinesie mnoho výhod pre naše rastliny.

Najprv si urobme malý úvod o komposte

Čo je kompost a aké druhy existujú?

Kompost je to, čo zostane po začatí procesu domáceho kompostovania. Ide o proces rozkladu a zvlhčovania zvyškov organickej hmoty, ako je záhradné lístie, pokosená tráva, zvyšky jedla atď.

V závislosti od spôsobu kompostovania, ktorý ste si osvojili, získate iný typ kompostu, ale v zásade ich možno rozdeliť do 3 typov:

  • Čerstvý kompost
  • Kompost pripravený
  • Zrelý kompost

Čerstvý kompost (2 až 4 mesiace). Je bohatý na živiny a je výborný ako hnojivo a pre rast rastlín. Dávajte však pozor, aby ste ho aplikovali priamo ku korienkom, pretože tento kompost je stále nestabilný.

Hotový kompost (5 až 8 mesiacov) je však stabilný, pretože proces rozkladu neprodukuje viac tepla. Na druhej strane je menej vhodný na použitie ako okamžité hnojivo Odporúčame používať v sadoch alebo záhradách ako hnojivo pred siatie alebo presádzanie

Zrelý kompost (12/18 alebo 24 mesiacov) je zďaleka najstabilnejší Preto je perfektný v priamom kontakte s koreňmi alebo semenami a ako pôda pre rastliny v črepníkochalebo aj v prípade opätovného výsevu a presádzania trávy.

Ako získať kompost jednoduchým procesom pochopenia a vykonania.

Povedali sme, že kompostom označujeme produkt rozkladu organických látok, urýchľovaný a kontrolovaný človekom. Medzi nimi kuchynský odpad. Hlavne zeleninové zvyšky, ovocné šupky, káva a čaj, vaječné škrupiny, krbový popol atď.

Ale aj záhradný odpad. Napríklad konáre, tráva, mŕtve lístie, odumreté kvety, odpadky z dvora. Nedávajte tie rastliny, ktoré majú semená, inak väčšina z nich zostane v komposte a keď ho použijete, vyrastú všade.

Domáce kompostovanie je možné dosiahnuť kúpou špeciálnych kompostérov, ktoré nie sú prehnane drahé.

Výhody kompostu

Domáce kompostovanie ponúka množstvo výhod:

V prvom rade zaručuje správne uzatvorenie odpadového cyklu. Kompostovanie zabraňuje tomu, aby množstvo „odpadkov“ skončilo na skládkach, čo znižuje náklady na likvidáciu a znižuje znečistenie planéty. Na konci postupu domáceho kompostovania budeme mať k dispozícii bezplatné prírodné organické hnojivo

Toto sa dá použiť v záhrade, sade alebo na rastliny v črepníkoch namiesto znečisťovania chemických hnojív. Obmedzením nákupu zeminy, substrátov a organických hnojív tak ušetríme. A zároveň znížime znečistenie ovzdušia produkované spaľovaním tohto odpadu a tiež zabránime infiltrácii výluhov do pôdy.

Hnojivo, postupne uvoľňuje do pôdy základné prvky pre vývoj rastliny, ako napríklad dusík, fosfor a draslík ostatné.

Čo sa dá kompostovať a čo nie?

Každý, kto chce pokračovať v domácom kompostovaní, by mal najprv venovať pozornosť tomu, čo do kompostéra vložiť.

Vyššie uvedený kuchynský a dvorový odpad je v poriadku, rovnako ako ostatné biologicky rozložiteľné materiály. Patrí medzi ne nenafarbený papier, lepenka, piliny a neošetrené drevené štiepky.

Upozornenie, úplne sa vyhýbajte všetkým skleneným, plastovým a kovovým predmetom, syntetickým látkam, chemikáliám, liekom po expirácii, natieranému papieru a podstielke pre psov a mačky.

S veľkou starostlivosťou môžete v malom množstve pridávať aj zvyšky potravín živočíšneho pôvodu a varených jedál. Rovnaké varovanie pre listy rastlín odolných voči degradácii (magnólie, gaštany, ihličnaté ihličie atď.).

Vrstvené kompostovanie

Najrozšírenejší je nepochybne v kumuloch alebo vrstvách. Tu budeme musieť vybrať miesta, ktoré sú prístupné počas celého roka, ktoré sú zavlažovateľné a ktoré sú v tieni stromov, ktoré v zime strácajú listy.

V zime musíme dovoliť slnečnému žiareniu, zatiaľ čo v lete musíme slnečné lúče tlmiť. Pod hromadu položte drvené drevo ( 10-15 cm) je ďalšou dobrou praxou, ako sa vyhnúť tvorbe bahna v zimných mesiacoch.

Minimálna výška hromady by mala byť 50-60 cm, aby sa udržalo teplo a zabezpečila sa mikrobiálna aktivita. Nemali by však presiahnuť 1,5 metra, inak sa môže materiál pod jeho hmotnosťou zhutniť.

Najlepší spôsob v lete je lichobežníkový tvar Umožňuje adekvátne absorbovať dážď a nahradiť vyparenú vodu. Naopak, v zime je dobrým zvykom použiť trojuholník, aby ste sa vyhli nadmernému hromadeniu dažďa vo vnútri kopca.

Tajomstvo výroby dobrého kompostu

Tajomstvo úspešného kompostovania spočíva v správnom zložení odpadu. Táto činnosť je nevyhnutná na umožnenie správnej činnosti mikroorganizmov a zabránenie vzniku hnilobných javov s následným nepríjemným zápachom.

V praxi je potrebné dosiahnuť správnu stratifikáciu, striedanie najvlhkejšieho a najdusičnatejšieho odpadu (pokosená tráva a kuchynský odpad ), s najsuchšími a najviac uhlíkatými (natrhané vetvičky, natrhaný kartón, drevené hobliny, suché lístie, slama atď.), ktoré zaručujú dobrú pórovitosť a správny prísun kyslíka do hromady.

Počiatočný obsah vody by mal byť medzi 45 a 65 %, pričom pokiaľ ide o správny pomer dusíka a uhlíka, je dobré vedieť, že na každý gram vody potrebujete 20 alebo 30 druhý.

Na zabezpečenie správneho prísunu vlhkosti je možné hromadu v daždivom období prikryť materiálmi ako „netkaná textília“ alebo jutové pláty, vrstvy lístia a slamy 5-10 cm.Týmto spôsobom môžeme zadržiavať vodu bez ohrozenia cirkulácie vzduchu Náter môže byť užitočný aj na ochranu pred nadmerným vysychaním počas letných mesiacov.

Ďalším aspektom, ktorý netreba pre úspech kompostovania podceňovať, je správne okysličenie. Je nevyhnutný pre baktérie, ktoré sa biodegradujú za aeróbnych podmienok.

Pre správnu výmenu vzduchu preto je potrebné nestláčať vlasový materiál a pravidelne ho otáčať vidličkou , operácia, ktorá sa bude často opakovať.

Metóda hnojenia

Alternatívou k hromadeniu alebo vrstveniu môže byť hnojivo. Pozostáva z vykopanej diery v zemi, kde sa ukladá organický odpad. V tomto prípade však môžu nastať problémy v dôsledku tendencie hromadiť príliš veľa vody, najmä ak ide o nevodotesný podklad.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako a kedy hnojiť rastliny v črepníkoch

Ďalším typickým problémom je nedostatočná výmena kyslíka s vonkajškom materiálom uloženým na dne.

Tí, ktorí sa rozhodnú pre tento systém, by mali prijať určité opatrenia. Patrí medzi ne vloženie drenážnych rúr, vrstvy štrku alebo plošiny pod organický materiál umiestnený v diere.

Tie isté palety možno použiť aj na oddelenie nečistôt od steny otvoru, aby sa zabezpečila dobrá výmena vzduchu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: