Agroekológia

8 druhov organických hnojív do záhrady

8 druhov organických hnojív do záhrady
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Organické hnojivá sú prirodzenou výstužou pre všetky vaše rastliny, ktoré nespaľujú korene, neznečisťujú pôdu a sú vyrobené z recyklovanej organickej hmoty. S veľmi rýchlym alebo trochu pomalším pôsobením prinesú všetko, čo vaše rastliny potrebujú, úplne prirodzeným spôsobom. V tomto článku vás naučíme rôzne metódy domácich hnojív, tieto hnojivá sú organické a ľahko sa pripravujú.

Čo je organické hnojivo?

Organické hnojivá sú výsledkom rozkladu rastlinnej alebo živočíšnej hmoty.V dôsledku recyklácie tieto materiály postupne poskytujú minerálne soli, ktoré obsahujú, čím sa eliminuje riziko predávkovania, ktoré je bežné pri syntetických hnojivách.

Veľmi bohaté na živiny, oveľa viac ako tradične používané doplnky, ako je kompost a hnoj, organické hnojivá prinesú rastlinám výhody v priebehu niekoľkých dní až mesiacov, na rozdiel od organických hnojív, ktoré budú trvať niekoľko rokov na doručenie týchto položiek.

Organické hnojivá a zúrodňovače pôdy sa však musia používať komplementárne, niektoré pôsobia na trvanie a zlepšujú kvalitu pôdy, iné dodávajú rastlinám živiny počas ich rastu a podporujú vývoj pôdnej mikroflóry.

Organické hnojivá spravidla nie sú zakopané v zemi, ale sú užitočné na povrchu. Čerstvé materiály alebo by na povrchu malo zostať len veľmi málo rozkladu.Kompletnú receptúru možno aplikovať na jeseň alebo v zime, aby ju rastliny asimilovali, keď na jar siajeme.

Prichádzajú v rôznych formách:

- Prášok alebo granule: rozptýliť pred výsadbou bez zakopania alebo rozriediť vo vode na zavlažovanie.

- Kvapalné roztoky: Ideálne pre hrnce, s veľmi rýchlym pôsobením

1 – Žihľavová kašička

Žihľava je známa tým, že má mnoho predností, vrátane bohatstva minerálov, vitamínov a stopových prvkov, ktoré z nej robia skvelé hnojivo pre rast rastlín a posilňuje jej obranyschopnosť proti chorobám a parazity.

Na jar by ste mali použiť hnojovicu, vtedy sa vegetácia reštartuje.Do výsadbovej jamy je možné umiestniť aj nasekané listy. rastlina bude prijímať živiny rýchlejšie. Čítať; ako pripraviť žihľavovú kašu

2 – Guano

Používa sa na konci zimy a jari ako sušená krv. Veľmi vyvážený v dusíku, fosfore a potaši, ako aj v stopových prvkoch, je hnojivo s rýchlym uvoľňovaním.

Použijete ho na stimuláciu chamtivých rastlín, ako aj pre všetky rastliny a na prípravu pôdy na siatie alebo výsadbu alebo v období rastu. Po rozliatí zľahka pohrabte a zalejte. Tu sa dozviete viac o tom, ako používať guáno ako organické hnojivo.

3 – Kostný prach

Toto hnojivo sa vo všeobecnosti skladá z kravských kostí a obsahuje fosfáty a dusík. Jeho pôsobenie je postupné a zameriava sa na rast koreňov. Práve v zime sa toto hnojivo rozmetá po zemi.

4 – Rybia kostná múčka

Extrémne s vysokým obsahom fosforu, toto hnojivo je dobré pre všetky rastliny, pôsobí na kvitnutie, odolnosť voči chladu, chorobám a parazitom.

5 – Strúhaný alebo pečený roh

Podobne ako zaschnutá krv, roh je bohatý na dusík, ale jeho pôsobenie je postupné, je to hnojivo pozadia. Používa sa skôr v období vegetačného pokoja alebo na jar, pri výsadbe stromov a kríkov, ovocných stromov, zeleniny a trvaliek. Drvená rohovina robí časom lepšie hnojivo

6 – kostihoj

Menej bohatý na dusík ako žihľava, kostihoj obsahuje draslík, vápnik, horčík, meď, zinok, mangán, železo a bór . Používa sa so žihľavovou kašou, ktorá pomáha chamtivým rastlinám prekvitať a prinášať ovocie.

7 – Sušená krv

Veľmi bohatý na dusík, pôsobí veľmi rýchlo a jeho pôsobenie je dlhodobé. Pri použití počas rastu jeho pôsobenie sa na listoch prejaví za menej ako týždeň, ale má tiež účinky na rast, kvitnutie a zabraňuje nedostatku dusíka.

Na jar môžete pridať ruže, stromy, bylinky a trvalky. Do kompostu môžete zapracovať aj v pomere 1,5 kg na m3.

8 – organická potaš

Toto hnojivo získané z repných výpalkov je nevyhnutné pre vývoj koreňov.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Tekutá kaša, bioprípravky na starostlivosť o rastliny, ako ich vyrobiť a aplikovať

Organické hnojivá podľa príspevku

- Organické hnojivá bohaté na dusík: žihľavový trus, guáno, sušená krv, mletá alebo pražená rohovina, kostný prášok

- Organické hnojivá bohaté na fosfor: rybia kostná múčka, guano

- Organické hnojivá bohaté na draslík: kompost z kostihoja, organický potaš.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: