Záhradné plodiny

Ako pestovať baklažán ekologicky

Ako pestovať baklažán ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Baklažán, jeho latinský názov je Solanum melongena. Pochádza zo severnej Afriky, Stredného východu a Ázie a je známy a konzumovaný už viac ako dve tisícročia. V súčasnosti sa pestuje najmä v Číne, Indii, Turecku, Egypte a Japonsku, v mnohých krajinách Latinskej Ameriky a tiež, aj keď v menšej miere, v Taliansku, Španielsku a Grécku. V tomto článku sa naučíme, ako pestovať a pestovať baklažány organicky. Uvidíme, ako zasiať baklažány zo semien, uvidíte, že pestovanie baklažánov je veľmi jednoduché.

Ako pestovať baklažány

Baklažán je slnečná zelenina, preto je preň priama expozícia nevyhnutná. Ideálny čas na výsev baklažánov je na jar alebo koncom zimy na chránenom mieste. Ideálne je zasiať ju do sadeníc a keď bude mať rastlina asi 15 cm, môžeme ju presadiť na konečné miesto v záhrade.

Semená dajte do každého priestoru v škôlke a zahrabte ich maximálne 1 cm, potom zalejte najlepšie rozprašovačom, aby sa pôda nezhutnila. Ak nemáte sadenice, môžete to urobiť v akejkoľvek nádobe, ale v tomto prípade buďte opatrní nedávajte ich príliš blízko pri sebe, asi 5 cm od seba by buď v poriadku.

Po presadení do záhrady by mala byť vzdialenosť medzi rastlinami asi 30 cm a medzi radmi asi 60 cm.

Rastlina počas rastu bude potrebovať kôl, aby mohla rásť rovno Plánujte aj podporu budúcich plodov, ktoré sú pre rastlinu príliš ťažkéMôžete použiť prevrátenú nádobu a baklažány o ňu podoprieť, rastline to pomôže, inak vynaloží viac energie na boj s hmotnosťou plodov.

Baklažán je súčasťou čeľade nočných, kam patria aj zemiaky, paradajky a paprika. Najmenej 3 roky by ste sa mali vyhýbať umiestneniu jednej z týchto druhov zeleniny na jeden záhon. Baklažán zostane na mieste 4 až 5 mesiacov, takmer pol roka, preto je dôležitý výber miesta Blízkosť cesnaku, repy, šalátu, cibuľa, reďkovka alebo rukola môžu byť priaznivé. Na druhej strane, paradajkám a paprikám by ste sa v jeho blízkosti mali vyhýbať.

Ako zalievať baklažány

Baklažány majú rady vodu, ale nedávajte im príliš veľa Napriek tomu, že ide o „slnečnú zeleninu“, potrebujete, aby bola pôda vždy čerstvé. Preto budete musieť pôdu pravidelne zalievať.Pridajte vrstvu organického mulča (tráva, suché lístie, torzá konárov atď.) na ochranu pôdy a udržanie vlhkosti

Pass

Táto zelenina nepotrebuje toľko hnojív. Ak zistíte, že má nejaké ťažkosti alebo krehkosť, dajte jej trochu fosfor a draslík V tomto prípade si môžete pripraviť banánový čaj, vezmite si banánové šupky a uvarte ich asi desať minút počkajte, kým vychladne a potom zmiešajte polovicu dažďovej vody a polovicu čaju, týmto prípravkom zalievajte rastlinu raz týždenne po dobu jedného mesiaca.

Škodcovia a choroby baklažánu

Môžete použiť aj žihľavovú kašu a pokúsiť sa tak bojovať proti plesni a peronospóre, teda týmto dvom chorobám, ktoré napádajú listy a spôsobujú hnilobu plodov Tretím nepriateľom baklažánu je hmyz nazývaný colorado chrobák. Ak je ich príliš veľa, ručne ich odstráňte a presuňte preč od plodiny.Buďte však opatrní, pretože malé zvieratá sa skrývajú v prednej a zadnej časti listov

Posledný protivník sa volá vošky. Jeho konečnou (a biologickou) zbraňou je draselné mydlo na postrek listov. Tu môžete vidieť ďalšie metódy na odstránenie vošiek zo záhrady

Údržba

Keď sa baklažány vytvoria a začnú rásť, odstráňte menšie, mladšie vetvičky Rastline to umožní sústrediť svoju silu a energiu do vývoja plodov, ktoré budú mať najväčšiu šancu kvitnúť a stať sa chutnými. Odstráňte hlavne vetvičky umiestnené blízko zeme, ktoré nebudú mať možnosť dať zeleninu.

Zber a konzervovanie baklažánov

V závislosti od odrody a podnebia je možné zbierať chutné baklažány od leta, približne štyri mesiace od výsadby a niekedy aj viac .Ovocie vyberajte, keď sú pevné a lesklé. Čisto odstrihnite záhradníckymi nožnicami tesne nad kalichom. Úroda sa uskutoční podľa vašich potrieb.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Paprika – paprika, organický spôsob pestovania

Baklažán si môžete vychutnať čerstvo natrhaný, ale môžete ho aj zmraziť, pokiaľ je uvarený. Keďže mimo rastliny dlho nevydržia.

Po zbere všetkých baklažánov z rastlín uvoľnite miesto pre nasledujúcu zeleninu. Fazuľu, zeler alebo šalát môžete nainštalovať na miesto, kde ste baklažány zasadili, toto treba urobiť, aby sa nevyčerpali živiny z pôdy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: