Záhradné plodiny

Tekvica, ako pestovať ekologicky

Tekvica, ako pestovať ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Tekvice, zemiaky, cuketa, melóny, vodné melóny, uhorky,… . Cucurbits sú bohatá a vysoko diverzifikovaná rodina! Aj keď sa pestovanie týchto rôznych zástupcov trochu líši, majú aspoň jednu spoločnú vec: potrebujú teplo už od zasiatia V tomto článku sa dozvieme ako pestovať tekvicu alebo tekvicu organickým a prírodným spôsobom, pestovať tekvice a starostlivosť, ktorú si táto lahodná a výživná zelenina vyžaduje.

Kedy zasadiť tekvicu?

Pozor na pokušenie zasiať príliš skoro v interiériV skutočnosti, keďže tekvice potrebujú teplo, je lákavé zasadiť ich skoro s teplom, aby ste ušetrili čas na úrode. Ale tekvice rastú veľmi rýchlo a rýchlo sa schúlia do záhonov.

Ak nie je dosť teplo na to, aby sme ich mohli zasadiť do zeme, budú musieť počkať na záhonoch a korene budú príliš malé a pevné , čo bude pre budúcnosť veľmi škodlivé.

Tekvice sa vysievajú od začiatku jari, keď už nehrozia mrazy, môžete ich vysievať aj neskoro na jar, no tieto rastliny toľko plodov neprinesú.

Výsev na záhonoch

Tekvice majú v ranom veku silný vývin, takže nebuďte skúpi na veľkosť nádoby a bohatosť obsahu, najmä preto, že naozaj neocenia, keď sú presádzané viackrát Vysievajte teda priamo do kociek 9cm x 9cm naplnených kompostovým základom, z toho asi 1/3 doplnenej rašelinou zvyšné 2/3.

Konkrétne, krok za krokom, takto postupujem:

Zľahka zatlačím na základňu kompostu a potom voľne pridám rašelinu asi 6-7 cm od okraja. Zalievam výdatne, aby bolo všetko dobre namočené, potom umiestnim dve až tri semená na vedro najlepšie na okraj, čím sa obmedzí riziko hniloby semien.

Naplňte kompostom maximálne do 1 cm od okraja, ja často nechávam o niečo viac, takže kompost môžete pridať ku kotyledónom, keď semienka dobre vyklíčia.

Jemne prisypem trochu zeminy, aby sa vyplnila a dobre priľnula k semenu.

Nakončím posypaním trochou drveného dreveného uhlia alebo mletej škorice, aby sa sadenice nechytili hubyPotom bude potrebné dbať najmä na zálievku, dostatočnú na to, aby pôda nevyschla, ale nie príliš, aby semienko nezhnilo

Ak všetky semená vyklíčia, slabšie rastliny možno oddeliť a tie silnejšie ponechať, tento postup sa nazýva riedenie.

Presádzajte do pôdy

Presádzajte, keď sadenice už majú aspoň jeden alebo dva veľké listy, najskôr vyrastú dve dievčatá a potom začnú pestovať ostatné . Podobne sú v tomto štádiu stále veľmi chúlostivé a vyžadujú starostlivé sledovanie, najmä preto, že sú veľmi náchylné na útoky slimákov alebo slimákov Ak ich uvidíte, dajte popol z dreveného uhlia okolo stoniek, slimáky nedokážu prejsť popolom.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Cibuľa, organická metóda pestovania

Rastliny by mali byť oddelené vo vzdialenosti 1 m50 až 3 m, vykopať jamu s priemerom asi 20 cm a naplniť ju zmesou kompostu, zeminy a trochy riečneho piesku. Zem prikryte mulčom alebo trávou, aby sa ovocie nedostalo do kontaktu so zemou.

Polievanie tekvíc

Dôrazne sa odporúča zalievať rastliny pomocou zálievky bez navlhčenia listov Pravidelne polievajte, aby ste podporili vzhľad plodov. Pôdu udržujte vždy vlhkú, ale pri polievaní sa snažte nezaplaviť zem, táto rastlina má rada časté polievanie, ale s malým množstvom vody.

Tekvicový zber

O 3 až 4 mesiace neskôr je možné zbierať plody pred mrazom koncom jesene alebo začiatkom zimy. Plody dosiahnu úctyhodnú veľkosť a listy uschnú. Čím je koža hrubšia, tým je jej ochrana lepšia.

Môžete ho jesť celú zimu. Na ich udržanie je ideálna teplota 10 stupňov. Pozor, tekvice sa boja chladu. Tiež skontrolujte, či sa v miestnosti nenachádzajú žiadne hlodavce a či sa navzájom nedotýkajú.

Tip: Stopku pri každom plode prikryte zeminou, posilní to zakoreňovanie a výživa rastliny bude efektívnejšia . Ovocie vyrastie oveľa väčšie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: