Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať tomel organicky

Ako pestovať a pestovať tomel organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Tomel je preferované ovocie v Číne a Japonsku, kde ho ľudia jedia prirodzene ako ovocie a tiež varené. Toto ovocie pochádza zo stromu tomel, ker sa vyznačuje svojimi rozmermi; 5 až 10 metrov vysoký s veľkými oválnymi listami, ktoré sezónne menia farbu a na jeseň sa menia na červeno-zelené. Tomel sa vyznačuje kvetmi zoskupenými v strapcoch u samčeka kaki; kvety biele, žlté alebo zelené. Ženský strom na druhej strane uprednostňuje, aby jej kvety hrali hviezdy; kvety sú izolované a oveľa väčšie. Naučte sa, ako organicky zasiať semená tomelu, kedy a ako pestovať tomel a ako si vyžaduje starostlivosť.Pestovanie kaki si vyžaduje určitú pozornosť, tu je návod, ako to urobiť správne.

Zhrnutie

  • Botanický názov: Diospyros persimmon
  • Cyklus: Trváca rastlina
  • Odolnosť: Rustikálna rastlina
  • Olistenie: Určené
  • Typ rastliny: Ovocný strom
  • Čeľaď: Ebenaceae
  • Podpora: Kríková rastlina
  • Poškodenie: Koža tomelu je zdraviu toxická. Nemalo by sa jesť vôbec.
  • Kvitnutie: leto

Tomel Popis

Veľmi bohaté na vitamíny. Jeho veľmi mäkké mäso niekedy obsahuje semená. Plody sú pokryté šupkou, ktorá sa po dozretí stáva takmer priesvitnou, a preto sa vyznačuje nádhernou oranžovou farbou.

Ovocie ani po dozretí samo od seba neopadáva a zostáva prichytené na strome. Ovocie je po dozretí veľmi krehké, v skutočnosti je lepšie nenechať ho na strome prezreť a radšej ho zbierať skoro, zabalené v papieri uchovávať mimo dosahu hmyzu a svetla, aby hladko dozrelo.

Kedy zasadiť tomel?

Výsev kaki sa odporúča vykonať na jar, po pominutí nebezpečenstva mrazov. Kaki ale môžeme zasiať aj na jeseň, pokiaľ to robíme na mieste chránenom pred zimou.

Ak ju zasiate na jeseň, mali by ste to urobiť na chránenom mieste, vo svojom dome, pričom nádobu nechajte vedľa okna na plnom slnku alebo v skleníku.

Ako zasadiť tomel?

Za určitých podmienok tepla, svetla a zavlažovania možno tomel vysádzať, ale najprv musíte nájsť semená. Možno ste si všimli, že ak jete kaki, nie je ho často, len zriedka sú v ovocí semienka kaki.

Ak budete mať to šťastie, že ste ho našli, existuje príprava, ktorú treba rešpektovať, postupujte podľa informácií uvedených nižšie. Ale pozor, výsledky nie sú zaručené, dodržujte metódu a ak sa vám ju nepodarí zasadiť, nevzdávajte sa a zasaďte ju už s korienkami.

Najskôr potrebujete semienka, priehľadné plastové vrecko so zipsom, sklenenú alebo plexisklovú doštičku, rašelinu a piesok.

Pripravte zmes 2/3 rašeliny a 1/3 piesku a navlhčite ju. Zmes by mala byť vlhká, ale nie mokrá.

Vo vrecku vytvorte „vankúš“ zo zmesi rašeliny a piesku s hrúbkou asi 5 cm. Semená umiestnite do stredu vrecka a zatvorte vrecko na zips. Potom položte vrecko na sklenenú platňu čelom k prirodzenému zdroju svetla.

Semená by mali byť umiestnené na svetle a pri teplote asi 25°C. Pravidelne kontrolujte vzhľad korienkov pohľadom pod sklenenú dosku. Keď sa objavia korene, je čas presadiť do väčšieho kvetináča.

Semená je možné stratifikovať do piesku alebo do veľmi suchého kompostu, vysievať na jeseň… Pozor však na rozkladajúce sa semená, ak bola vlhkosť. Úspech nie je zaručený.

Naklíčte na kocky nakrájané semienka žeruchy

Naplňte vedrá zmesou z 2/3 zeminy a 1/3 rašeliny. Vykopte jamku 2 prstami a umiestnite semená s časťou zmesi rašeliny a piesku. Cieľom je nepoškodiť korene tým, že ich ponecháte v pôde, v ktorej sa vyvinuli.

Zasypte zeminou z kvetináča a zalejte dažďovou vodou. Udržujte ich vo vnútri, aby ste sa vyhli chladu. Môžeme presadiť do zeme, keď je rastlina vysoká asi 10 až 15 cm.

Kedy a ako presadiť tomel?

Vo všeobecnosti sa tomel môže vysádzať celoročne mimo obdobia sucha alebo extrémneho chladu.

Mali by byť na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Musí sa zabezpečiť aj veľmi priepustná pôda, pretože tomel nemá rád stojatú vodu. S mierne kyslým alebo neutrálnym pH… Je to ideálna pôda na pestovanie kaki.

Tomel by ste mali vysádzať vo vzdialenosti 5-7 metrov od seba vo všetkých smeroch.

Pred zasadením tomelu

Pripravte si výsadbovú jamu aspoň niekoľko týždňov vopred. Uvoľnite, ale neprevracajte pôdu a upravte ju dobre prehnitým maštaľným hnojom.

Keď kupujete strom v záhradnom centre, uprednostnite výsadbu holého koreňového stromu pred kontajnerovou rastlinou, ktorej korene často stresované, sú menej vyvinuté a budú znamenať prinajmenšom ťažší začiatok rastu v závislosti od obdobia výsadby.

Vetvy by mali byť orezané, aby zostali len tie, ktoré začínajú pri kmeni. Skráťte ich o 1/3, aby ste podporili vetvenie.

Jemne ho osviežte, čiže korienky zrežte na pár centimetrov, najmä poškodené časti.

Ako zasadiť tomel

Vykopte dostatočne veľkú jamu, aby ste mohli nainštalovať korene bez ich ohýbania. Korene zahrabte tesne pod povrch pôdy. Nainštalujte dobrý kolík a možno aj zavlažovací odtok.

Vyplňte dieru tak, aby sa pôda vrátila do pôvodného poriadku, pričom pôda musí byť naspodku prvá (v dole), kým sa povrch podlahy nevráti do pôvodnej polohy.

Pracujte okolitú pôdu vidlicovou lopatou, neobracajte pôdu, aby ste ju len prevzdušnili Táto práca navyše uľahčí rast koreňov khaki .Táto práca je o to dôležitejšia, ak je pôda vo vašej záhrade hlinitá alebo ťažká, skrátka pôda s vysokou hustotou, ktorá pre tomel naozaj nie je vhodná. Nakoniec zalejte veľkým množstvom vody, ale miesto nezaplavujte.

Údržba tomelového stromu

Voda po výsadbe: V prvom roku výsadby je dôležité tomel dostatočne výdatne zalievať. Každé 2-3 dni, počnúc jarou a letom, hneď ako dažde ustúpia.

Kedy zberať tomel?

Zber sa zvyčajne vykonáva po prvých mrazoch, ale existujú skoré odrody, ktoré možno zbierať skôr.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako vypestovať orech z orecha.

Pri ostatných odrodách, pokiaľ ovocie neutrpelo „mráz“, nie je dobré ich jesť, pretože sú sťahujúce. Preto ovocie sa konzumujú veľmi zrelé, keď po prvých mrazoch ovocie nadobudne všetky svoje chute.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: