Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať a pestovať bambus ekologicky

Ako pestovať a pestovať bambus ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Bambus je rastlina z čeľade trávnatých. Existuje asi 80 rodov bambusu a viac ako 1200 druhov. Bambus je pôvodom z tropickej a subtropickej Ázie. Vyznačujú sa dutou a lignifikovanou slamkou, ktorá veľmi rýchlo rastie a je veľmi invazívna. Odpovieme na často kladenú otázku: ako zasadím bambus? Ako zasadiť bambus zo semien? Tu sú naše tipy a rôzne kroky na úspešné pestovanie bambusu v zemi alebo v kvetináči.

Kde zasadiť bambus?

Bambus potrebuje pôdu, ktorá je vlhká, relatívne dobre odvodnená a s vysokou úrovňou úrodnosti. Darí sa jej v neutrálnych pôdach so sklonom ku kyslosti. Nie je však nepriateľský voči vápenatým pôdam.

V juvenilnom štádiu by mal byť bambus umiestnený na tienistom mieste. Po niekoľkých mesiacoch ho však treba umiestniť na plné slnko.

Kedy zasadiť bambus?

Teoreticky môžete svoj bambus zasadiť kedykoľvek počas roka. Odporúčame vám však dať bambus do zeme na konci leta alebo počas jesene, pretože pôda je dostatočne teplá, čo podporuje obnovu korene a rýchly vývoj podzemného systému.

Na rozdiel od toho, čo sa možno dočítať inde, jar nie je ideálny čas na výsadbu bambusu, pretože pôda je stále studená a preto neumožňuje rýchly vývoj koreňov.

Je to tiež obdobie, kedy väčšina bambusov vyvíja svoje výhonky (mladé výhonky). Manipulácia pri výsadbe ich preto môže poškodiť. Navyše je na jar, keď bambusy obnovujú svoje olistenie, takže dekoratívny efekt nebude najlepší.

Ako pestovať semená bambusu

Bambus neprodukuje semená príliš často, zvyčajne to robí len raz za 50 rokov alebo tak, podľa informácií z Arizony Kooperatívne rozšírenie. Z tohto dôvodu sa bambus často rozmnožuje delením existujúcich koreňov. Ak však máte semená, bambus môže vyrásť z týchto semien

Techniky klíčenia sú jednoduché av praxi dosahujú úspešnosť okolo 75 %. Nezabudnite začať klíčiť bambusové semená koncom zimy alebo skoro na jar.

Kroky na klíčenie bambusu

Semená jemne opláchnite v čistej vode a potom ich na päť minút namočte do zmesi 9 dielov vody na 1 diel soli . Potom ich opláchnite čerstvou vodou. Namočte opláchnuté semená do čistej vody na 15 minút.

Zmiešajte rovnaké diely kompost a zeminu z kvetináča a úplne naplňte nádobu. Zmes dôkladne namočte dažďovou vodou. Výsadbovú zmes rovnomerne rozložte do plytkej nádoby, pričom si nechajte asi tretinu zmesi na zakrytie semien.

Na vrch zmesi v miske rovnomerne posypte bambusové semienka. Semená opatrne zakryte zvyškom pôdnej zmesi a zalejte veľkým množstvom vody, ale bez vytvárania kaluží, opatrne polievajte rozprašovačom. Nakoniec umiestnite priehľadné plastové veko, aby ste vytvorili bezpečnú oblasť na pestovanie.

Raz týždenne skontrolujte úroveň vlhkosti v debničke na sadenie. Ak vyzerá sucho, postriekajte vodou pomocou rozprašovacej fľaše, aby ste nenarušili pôdu, a keď skončíte, nasaďte veko.

Pozorujte semená na známky klíčenia. Držte veko nasadené, kým sa ho sadenice takmer nedotýkajú, potom ho odstráňte. Semená budú klíčiť niekoľko týždňov. Uistite sa, že sú vlhké.

Keď majú rastliny jeden mesiac, posypte bambusovú pôdu organickým tekutým hnojivom. Presádzajte sadenice kedykoľvek po prvých štyroch alebo piatich týždňoch Môžete ich dať do malých kvetináčov alebo priamo von.

Výsadba bambusu v priamej pôde

Vykopajte priekopu dlhú asi 70 cm a vytvorte 15° sklon, aby sa podzemky dostali na povrch.

Vzdialenosť výsadby je približne dva metre medzi dvoma bambusmi. Závisí to aj od požadovaného účinku a použitia.

Na obmedzenie nepríjemností spojených s inváziou bambusov sa odporúča inštalovať bariérovú fóliu na podlahu v čase výsadba, aby sa zabránilo šíreniu rizómov.

Navlhčite koreňový bal na 30 minút v dažďovej vode. Naplňte výsadbovú jamu obohatenou zmesou záhradnej zeminy, zeminy z črepníkov a hlinených guľôčok na dne, aby ste zlepšili odtok vody.

Vložte bambusovú rastlinu do jamy a naplňte pôdnou zmesou, ktorá dobre zakryje korene. Utlačte pôdu okolo bambusu a zalejte veľkým množstvom vody. Potom budete polievať raz týždenne, ak je počasie veľmi suché.

Nakoniec položte na vrch poriadnu vrstvu mulča, aby ste pridali kyslosť a zadržali vlhkosť.

Výsadba črepníkového bambusu

Bambus v črepníkoch bude najskôr vyžadovať dobrú drenáž a najmä črepník s rozmermi aspoň 50 x 50 x 50 cm, vyrobený z pevného plastu, zinok, betón alebo terakota, aby odolali sile koreňov.

Najprv zavlažujte sadenice predtým, ako ich vyberiete z pôdy a zasadíte do kvetináčov. Pred zasadením bambusu použite spodný kompost (hnojivo, doplnok…), vytvorte zmes s kompostom, zeminou a trochou riečneho piesku.

Potom urobte okolo bambusu hlinenú nádrž (závlahovú nádrž). To umožní vode stekať ku koreňom bambusu.

Vložte na dno kvetináča hlinené guľôčky alebo malé kamene na uľahčenie odtoku vody, pridajte trochu zeminy a umiestnite bambusovú rastlinu v kvetináči, potom naplňte pôdnou zmesou, ktorá dobre pokrýva korene, nakoniec zalejte dažďovou vodou, ak je to možné.

Ak pestujete bambus v kvetináči, aby ste ho udržali vo vnútri, nezabudnite ho umiestniť na miesto, kde bude mať dostatok slnka.

Starostlivosť o bambus

Bambus v črepníkoch vyžaduje malú údržbu a starostlivosť. V lete a v suchých obdobiach výdatne zalievajte, nikdy nedovoľte, aby substrát preschol.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať a pestovať chayote alebo air potato.

Ak majú listy tendenciu žltnúť, môže to odhaliť prebytok vápna, v tomto prípade môžete zlepšiť pôdu použitím hnojiva na báze ohrievača , položte trochu na povrch.

V prvých rokoch obnovte mulč, aby bola pôda v lete vlhká a v zime izolujte základňu pred mrazom.

Prerezávanie bambusu nie je potrebné. Sú však veľmi tolerantné k jarnému alebo jesennému prerezávaniu, aby obmedzili vývoj, odstránili odumreté stonky a povzbudili rastlinu, aby vytvorila úplne nové listy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: