- Zhrnutie plodín
- Druhy jedlých húb
- Prečo pestovať vlastné huby?
- Ako pestovať jedlé huby
- Ako pestovať huby s kávovými zrnami?
- Pestovanie húb pomocou pestovateľskej súpravy
- Starostlivosť o huby
Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!
Jedlé huby je možné pestovať vonku aj v interiéri, v pivnici, garáži alebo na krytej časti záhrady. Je potrebné, aby bol priestor vetraný a bez prievanu. Teplota musí byť stála, líši sa však podľa pestovaných druhov. Dobrou správou teda je, že ide o plodinu, ktorú môže praktizovať každý. Huby plné chuti sú známe aj svojimi liečivými vlastnosťami. V tomto článku vám ukážeme rôzne druhy jedlých húb a ako ich pestovať doma organicky a prirodzene. Ukážeme vám tri spôsoby, ako jednoducho pestovať huby.

Zhrnutie plodín
- Expozícia: Tieň
- Typ pôdy: Bohatá, svetlá
- Zavlažovanie: Časté
- Rast: Rýchly
- Liečivé prednosti: antioxidant, reguluje cholesterol
Druhy jedlých húb
Tu vám ukážeme súhrn najbežnejších jedlých húb a tých, ktoré sa dajú ľahko pestovať:
- Huba (Agaricus bisporus) - (Agaricus bitorquis)
- Shitake (Lentinula)
- Portobello
- Huby (Pleurotus)
- Reishi (Ganoderma)
- Maitake (Grifola)
- Cuitlacoche (Ustilago)
- Snehová guľa (Agaricus arvensis)
- Divoká huba (Agaricus campestris)
- Oronja (Amanita caesarea)
- Híb pálený (Boletus aereus)
- Híb letný (Boletus aestivalis)
- Tekvicová huba (Boletus edulis)
- Liška obyčajná (Cantharellus cibarius)
- Oyrgoyle (Pleurotus ostreatus)
Prečo pestovať vlastné huby?
Aby ste si mohli vychutnať čerstvé, zdravé produkty bez chemikálií. Ale aj preto, že sa huby tak ľahko pestujú, môžu rásť v pivnici alebo garáži.
Nízky obsah kalórií, huby sú bohaté na vitamíny, vlákninu a minerály. Huby sú veľmi dobré pre naše zdravie.
Ale svojimi vlastnosťami veľmi pomáhajú aj v záhrade. Udržujú nežiaduci hmyz preč a keď sú v blízkosti iných rastlín pomáhajú im predchádzať chorobám.
Ako pestovať jedlé huby

Na pestovanie vlastných húb prvým krokom je získanie mycélia To sa týka vegetatívnej časti húb. Je k dispozícii v záhradných centrách a dodáva sa vo forme vlákien, ktoré sa budú vyvíjať, až kým z nich nevzniknú huby. Aby to bolo možné urobiť, mycélium musí byť umiestnené vo vhodnom prostredí: substrát alebo hostiteľská rastlina.
Na pestovanie húb môžete použiť drevenú debnu, ktorú musíte čiastočne naplniť kompostom. Potom urobte malé otvory, ktoré vyplníte mycéliom. Krabica by sa mala uchovávať v prostredí medzi 18°C až 20°C, bez priameho slnečného žiarenia alebo dokonca v tmavej miestnosti
Strekujte vodou dvakrát denne. Všimnete si, že mycélium sa postupne rozšíri. Celú oblasť zasypte 2 cm rašeliny a navlhčite raz denne. O niekoľko týždňov neskôr je možné zbierať prvé huby.
Ako pestovať huby s kávovými zrnami?
Musíte vytvoriť substrát mycélia, ktorý môžete vyrobiť z kávových zŕn. Zmiešajte ho s drevenými hoblinami. Potom je potrebný materiál na vytvorenie vlhkosti potrebnej na rast húb: odporúčame vložiť tento substrát do mikroperforovaného vrecka
Umiestnite vrecko do tmy, aby sa inkubovalo, potom vytvorte tepelný šok tým, že ho necháte cez noc v chladničke.
Nakoniec otvorte vrecko, aby mohli huby dýchať a každý deň ich postriekajte trochou vody. Rast potom potrvá asi štrnásť dní.
Pestovanie húb pomocou pestovateľskej súpravy
Pomocou pestovateľskej súpravy môžete pestovať jedlé huby. Medzi najbežnejšie odrody patrí biela alebo hnedá huba a shiitake, ázijská huba cenená pre svoje liečivé vlastnosti a chuť.
Súprava je k dispozícii v záhradných centrách a mnohých internetových obchodoch a zvyčajne pozostáva z krabice, balíčka na poter a krycej pôdy . Jednoducho navlhčite pôdu a rozložte ju po mycéliu.
Zaujímavé môže byť aj čítanie: Pestujte arašidy alebo arašidy organicky.
Ponechajte škatuľu vystavenú teplu niekoľko dní a potom ju umiestnite na tmavé a chladnejšie miesto, napríklad do pivnice alebo garáž. Ešte pár dní a budete mať prvý zber húb!
Ovocie sa líši v závislosti od druhu pestovanej huby, avšak súprava vám umožňuje zber viackrát počas obdobia až niekoľkých mesiacov.
Starostlivosť o huby
Po kultivácii si huby nevyžadujú veľkú starostlivosť. Dbajte na to, aby ste im zabezpečili vodu, substrát musí byť najmä v prvých dňoch pestovania vždy vlhký. Nezabudnite ich tiež nechať v tieni na chránenom mieste.
Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!
Odporúčaná
Ako jednoducho pestovať kiwi doma, starať sa oň a zberať

Naučte sa pestovať kiwi jednoducho, v tomto článku uvidíme, ako si kiwi zasadiť doma, naučíme vás aj orezávať, zbierať a starať sa o kiwi
Ako pestovať huby doma krok za krokom

Ako si môžeme pestovať huby doma jednoduchým spôsobom, materiálmi a krok za krokom, ako to urobiť, aby boli úspešné.
Ako si vyrobiť kokedamas doma. Krok za krokom a veľmi jednoducho

Vysvetľujeme, ako si doma vyrobiť kokedamas krok za krokom a jednoducho. U nás šijeme kokedamu bez machu, s kokosovým vláknom pre sukulenty.