Tipy do záhrady

Metódy a techniky vrúbľovania krok za krokom

Metódy a techniky vrúbľovania krok za krokom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vrúbľovanie je metóda rozmnožovania, ktorá umožňuje rozmnožovanie rastliny pri zachovaní jej pôvodných vlastností. Vo všeobecnosti sa používa na rastliny, ktoré sú príliš krehké na to, aby bolo možné rezať, a u ktorých výsev zo semien nedáva dobré výsledky. Vrúbľovanie môže tiež pomôcť rastline prispôsobiť sa typu pôdy, v ktorej mala problémy s vývojom. V tomto článku uvidíme najpoužívanejšie metódy a techniky na správne a úspešné zhotovenie štepov Dozviete sa o rôznych spôsoboch, ktoré sa používajú na vykonávanie štepov.Rázštepové štepy, korunkové štepy, náplasťový štep, konský štep, anglický štep a prístupový štep.

Ako vrúbľovať, všeobecná metóda

Technika pozostáva z „zvarenia“ štepu rastliny, ktorá sa má rozmnožiť, na podpník (ktorý musí byť kompatibilný). Táto technika sa veľmi často používa pri rozmnožovaní ovocných stromov, ako je napríklad mandarínka.

Aby bolo štepenie úspešné, je nevyhnutná presnosť a rýchlosť; pletivá rastliny nesmú vyschnúť a treba kontrolovať hĺbku rezu.

Vrúbľovanie rastlín sa prednostne robí v lete, rastliny sú vtedy v plnej vegetácii, v „rastúcej miazge“ a ich kôra sa ľahko odlupuje, čo zjednodušuje gesto.

Zoberte dve naštepené vetvy s 3 vytvorenými očkami. Odrežte jeho základňu skosením. Rozdeľte vzor a vložte štep. Zatlačte ho na koniec delenia a uistite sa, že sa kôra vyrovná. Udržujte zviazané látkou, rafiou alebo štepárskym tmelom.

Po úspešnom vrúbľovaní

Ak je štep úspešný, opatrne uvoľnite ligatúru. Nečakajte, mohli by ste krík uškrtiť. Koncom zimy nasledujúceho roka, tesne pred začiatkom vegetácie, sa kmeň podpníka šikmo zreže, asi 5 alebo 7 cm nad bodom vrúbľovania Budúca rastlina bude vďaka tomu silnejšia.

Ak máte vrúbľované sadenice umiestnené v škôlke, dajte im čas na zotavenie sa z chirurgického aktu vrúbľovania. Počkajte dva roky, kým ich na jeseň znova zasadíte na ich konečné miesto.

Rôzne typy štepov

  • The English Graft
  • Pristup k štepu
  • Rozštep štepu
  • Korunový štep
  • Náplasťový štep
  • Konský štep

The English Graft

Tento typ vrúbľovania má tú výhodu, že nepotrebuje takmer žiadnu prípravu, ale dá sa to urobiť len vtedy, ak má podpník a štep rovnaký priemer a štep nepresahuje 5 cm.

Ako urobiť anglický štep?

Odrežte podpník a štep šikmo a dajte ich do kontaktu, aby ste získali jednu stonku. Celé to potom zviažte rafiou.

Anglické štepenie je ideálne pre každého, kto chce experimentovať s touto metódou množenia tým, že začne niečím jednoduchým.

Pristup k štepu

Tento typ štepu je pravdepodobne najjednoduchší, ideálny pre začínajúceho záhradníka. Používa sa hlavne na okrasné ihličnany, kamélie a magnólie.

V princípe pozostáva z vytvorenia rezu v dvoch vetvách a spojenia dvoch surových častí, aby sa zvarili. Všimnite si, že podpník a štep by mali byť pestované v dvoch samostatných kvetináčoch, potom by sa mali spojiť bez toho, aby ste ich vykopali. Stáva sa, že v prírode sa dve vetvy, ktoré sú príliš blízko seba, môžu prirodzene zvárať.

Ako urobiť prístupový štep?

Začnite priložením dvoch vetvičiek k sebe, aby ste videli, kde sa dotýkajú, a urobte značku. Potom na vyznačenom mieste odlúpnite kôru dlhú 2 až 3 cm. Spojte dva „zárezy“ a zviažte ich bavlnou alebo rafiou.

Keď sú dve vetvičky zvarené dohromady a uvidíte rast nových listov, zrežte vzor nad zvarom asi na 3 cm a nechajte štep pod ním.

Rozštep štepu

Tento spôsob vrúbľovania patrí do čeľade vetvových štepov. Je to tiež najjednoduchšie na vykonávanie, a preto ideálne na učenie sa umeniu vrúbľovania.

Rozštep štepu by sa mal vykonať na konci zimy, keď podpník vyjde z pokoja. Štep musí byť počas zimy chladený, aby zostal v kľudovom stave.

Nevýhodou tohto typu štepu je, že, ako už názov napovedá, zahŕňa delenie podpníka, čo sa rovná malému zmrzačeniu.

Ako sa robí rázštep?

V prvom rade treba odrezať podzemok vo výške, kde je priemer kmeňa asi 3 až 5 cm.

Ak chcete mať 2 alebo 3 oči, štep musí byť odstránený. Skosené prerezávanie pod posledným okom. Ak je to možné, snažte sa, aby skosenie na strane oka bolo hrubšie.

Potom pomocou skrutkovača otvoríte drážku v podpníku na vloženie štepu. Pokúste sa čo najviac prispôsobiť polohu štepu tvaru štrbiny.

Potom môžete ich bezpečne zvariť pomocou bavlnenej tkaniny. Dávajte pozor, aby nezostali žiadne otvorené rany.

Korunový štep

Štepenie korunky je jednou z techník vrúbľovania, ktorá si vyžaduje najviac času a investícií na dosiahnutie dobrých výsledkov. Vo všeobecnosti sa používa na oživenie rastlín, ktorých produktivita nie je veľká. Na ovocných stromoch (pozor, iba semenné stromy), ktoré začínajú starnúť, sa môže použiť z dvoch dôvodov:

Umožniť ovocným stromom nájsť druhú mladosť, a tak zvýšiť jeho produktivitu.

Na uspokojenie túžby po zmene využiť túto dynamiku na získanie nového druhu.

Štep sa vyrába vo vetvách s priemerom asi 15 cm.

Ako urobiť korunkový štep?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zložiť časť, ktorá bude použitá ako podzemok. Aby sa zabezpečila dobrá regenerácia stromu, je lepšie odstrániť všetky malé konáre a ponechať len hlavné konáre.

Konáre by mali byť ohnuté dozadu 15 cm od kmeňa a všetky zaštepené. Dva mesiace po orezaní, keď sa konáre dobre zahoja, je možné urobiť samotný štep.

V prvom rade si pripravte štep odrezaním konára, v ktorom budete skosení asi 2 alebo 3 cm. Kôru narežte zvisle okolo odnože do hĺbky 4-5 cm. Skúste urobiť 3 až 5 rezov v závislosti od priemeru konára. Potom vložte štep. Všetko, čo zostáva urobiť, je zviazať to celé dohromady prekrytím štepovacím tmelom.

Náplasťový štep

Záplatové štepenie je jednou z najjednoduchších techník a všeobecne sa používa na rozmnožovanie kríkov, okrasných stromov, ovocných stromov a ruží Tento typ štepu pozostáva z odobratia výhonku druhu, ktorý sa má rozmnožovať, a jeho vloženia pod kôru podpníka.

Náplasťové vrúbľovanie je možné vykonať na jar, keď sadenice vyjdú, a je známe ako štepenie „rastúcich očí“. Toto je vo všeobecnosti vyhradené pre citrusy a ruže.

Ako vyrobiť náplasťový štep?

Pomocou vrúbľovacieho nástroja nakreslite do kôry podpníka hrubé T v dĺžke 3 cm a potom urobte čo najpresnejší rez.

Odlúpnite kôru (dávajte veľký pozor, aby ste ju neodtrhli). Potom môžete vziať oko druhu na reprodukciu a vložiť ho do kôry podzemku.

Uistite sa, že náplasť smeruje správnym smerom, tj s okom nahor. Tiež skontrolujte, či je štep v priamom kontakte s odkrytou časťou držiaka štepu, aby sa štep dobre odobral.

Po dokončení tejto práce na zostavovaní dielikov zviažte celú súpravu rafiou dobre nad a pod okom (samotné oko musí zostať na vzduchu).

Keď sa štep dobre uchytí a dosiahne asi 30 centimetrov, vzor možno preložiť cez štep.

Konský štep

Vrúbľovanie koní je obzvlášť vhodné pre azalky a rododendrony. Pozostáva z orezania podpníka na jednom konci a vykopania štepu rovnakým spôsobom, aby bolo možné tieto dva vnoriť do seba.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Rozmnožovanie a rozmnožovanie rastlín odrezkami (stonkami).

Ako zaštepiť koňa?

Skoste vzor na oboch stranách, aby ste získali hrot ako plochý skrutkovač. Orezajte štep rovnakým spôsobom, ale smerom dovnútra. Potom vložte štep do podpníka a spojte ho.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: