Agroekológia

Králičí hnoj ako kompost a organické hnojivo

Králičí hnoj ako kompost a organické hnojivo
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak je králičí hnoj zďaleka najznámejším zo živočíšnych hnojov, toto prírodné hnojivo má mnoho výhod, ktoré vám, ak máte radi záhradkárstvo alebo ekologické poľnohospodárstvo, môžu veľmi pomôcť obohatiť pôdu a poskytnúť dobré jedlo k rastlinám. Ako sa králičí hnoj vyrába a ako sa používa? V tomto článku sa dozviete o využití a vlastnostiach králičieho hnoja pre rastliny a ako z neho vyrobiť skvelé organické hnojivo.

Zloženie králičieho trusu

Zajačí trus sa vo väčšine prípadov skladá z králičieho trusu zmiešaného so slamou alebo pilinami.Keďže králičia strava je bohatá na rastliny, zeleninu a bylinky, hnoj je tiež bohatý na humus, ktorý je vynikajúci pre záhradnú pôdu a zeleninové záhrady .

Krajičí hnoj, známy svojimi hnojivými vlastnosťami, v čerstvom stave obsahuje v priemere:

  • 40 % organickej hmoty
  • 2 až 4 % kyselina fosforečná
  • 1 % draslíka
  • 2 % dusík

Použitie a aplikácia králičieho hnoja

Na jeseň alebo začiatkom zimy rozprestrite králičí hnoj na povrch pôdy, kde sú rastliny, netreba dávať veľké množstvá, stačí tenká vrstva na pôde.

Nasledujúcu jar použite lopatu na nahrabanie hnoja do vrchných 2 palcov pôdy.

Dobre prehnitý králičí trus môžete použiť na presádzanie, pretože je to vynikajúca pôda v kvetináčoch. Potom ho môžete rozsypať na povrch, aby ste zlepšili kvalitu pôdy.

Menej bohatý ako hnoj konský, ovčí alebo hovädzí dobytok, králičí hnoj možno pridávať do pôdy celoročne na údržbu povrchu.

Na zlepšenie štruktúry pôdy je však najlepšie aplikovať výdatne koncom jesene a začiatkom zimy, potom nasledujúcu jar vykopať .

Nezahrabávajte ho hlboko, pretože čerstvý hnoj v zemi sa rozkladá veľmi pomaly a môže spáliť korene, môžete si pomôcť motyka na premiestňovanie pôdy na povrchu pred rozhadzovaním hnoja.

Nikdy nezahrabávajte príliš čerstvý hnoj, pretože spáli korene a nenapraviteľne poškodí rastliny.

Uistite sa, že pred rozmetaním dobre preosiate hnoj. Králiky sa živia burinou aj dobrou burinou a z vášho hnoja môžu na upravených pozemkoch vzniknúť semená buriny.

Je obzvlášť užitočný na urýchlenie rozkladu kompostu.

Môže byť pridaný na povrch na podporu rastu rastlín, najmä malých ovocných rastlín (paradajky, červené ríbezle, maliny atď.)

Vyrobte si kompost z králičieho hnoja

Ako všetok živočíšny hnoj, králičie trus by sa mal vopred zmiešať so slamou.

Proces kompostovania je rovnaký ako u zeleného odpadu: na hromadách a dostatočne prevzdušnený.

Je vhodnejšie miešať kuchynský a záhradný odpad, pokosenú trávu, listy stromov atď. s hnojom pre lepšie kvasenie. To umožní, aby sa hnoj v priebehu mesiacov lepšie rozložil.

Zmes musí byť udržiavaná vlhká. Aby ste to dosiahli, hromadu dvakrát ročne otočte a pravidelným drvením vidličkou sa vyhnete kompaktným hrudkám.

Teplý a studený hnoj

„Horúci“ hnoj (králičí, konský alebo ovčí trus) má tú zvláštnosť, že zohrieva pôdu a je lepšie prispôsobený ílovitým pôdam.

„Studený“ hnoj (hnoj dobytka a ošípaných) sa rozkladá veľmi pomaly. Lepšie sa prispôsobujú vápenatým a kremičitým pôdam.

„Čerstvý“ králičí hnoj je vynikajúci na kompostovanie rastlín, pretože jeho vysoký obsah dusíka v kombinácii s obsahom uhlíka v odumretých listoch alebo pilinách urýchľuje proces kompostovania.

Ako získať králičí trus?

Králičí trus je na trhu málo dostupný, pretože je menej bohatý ako iný živočíšny trus.

Sú dve možnosti: Urobte si to sami doma, ak chováte pár králikov. Za týmto účelom vložte trus a zvyšky jedla do kompostu.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako vyrobiť hnojivá a tekuté a organické hnojivá

Ďalšou možnosťou je nákup priamo od chovateľa králikov.

Upozornenie: Králičí hnoj musí byť správne rozložený, aby sa zabránilo rastu baktérií v pôde, najmä v záhrade. Preto je potrebné zabezpečiť, aby králiky, z ktorých sa vyrába hnoj, nepožili žiadne herbicídy alebo patogény.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: